W najbliższych dniach z zachowaniem najwyższej higieny pracy nasi rzeczoznawcy będą dla Państwa przyjmowali i realizowali raporty zgodnie z planem.

Numer VIN pojazdu - sprawdzanie historii auta

Numer VIN pojazdu – czym jest i czemu służy?

Kupując używany samochód trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie powinno się w pełni ufać sprzedającemu, w końcu kupujący nie może znać całej historii danego samochodu. Mechanik pomoże ocenić stan techniczny pojazdu i ustrzec przed ewentualnymi, ciężko widocznymi usterkami. Nie wiemy też, czy kupując używany samochód nie czekają na kupca konsekwencje prawne. Czasami samochód jest obarczony egzekucją komorniczą. Często zdarza się też, że sprzedający nie ujawnia wypadkowej przeszłości auta, chcąc podnieść jego wartość. Jak temu zaradzić?

Można sprawdzić historię samochodu poprzez jego numer VIN (ang. Vehicle Identification Number – numer identyfikacyjny pojazdu), inaczej znany jako po prostu numer nadwozia. Dzięki temu można dowiedzieć się, jaki model samochodu kryje się za danym numerem, a także rodzaj nadwozia, silnik, typ paliwa, dane o ewentualnych wypadkach i kolizjach itd.

Kiedyś kupno samochodu stanowiło ryzyko, natomiast teraz ów ryzyko jest mocno zredukowane. Kupujący dowie się również, ilu właścicieli miał pojazd, pozna listę fabrycznego wyposażenia, archiwalne zdjęcia, dokumentację historii przebiegu i przeznaczenie pojazdu (samochód mógł służyć, jako pojazd dostawczy lub taksówka).

Historia VIN

Pierwszy raz zaczęto używać numerów nadwozia w 1954 roku. Do 1981 roku producenci poszczególnych marek stosowali różne rodzaje numerów identyfikacyjnych, natomiast później ich format ujednolicono. Obecnie składa się z siedemnastu znaków – cyfr i liter.

Dzięki numerowi VIN policja może szybko sprawdzić, czy dany model był kradziony. Sprawdzić to może również ewentualny nabywca samochodu.

Z czego się składa numer VIN?

Pierwsze trzy pozycje numeru to tzw. WMI (ang. World Manufacturer Identifier), za pomocą którego określa się region i nazwę producenta samochodu.

Pierwszy symbol określa region, na przykład SU-SZ oznacza Polskę. Kolejne dwie pozycje informują producenta, np. WDB to Mercedes-Benz.

Następna sekcja numeru VIN określa typ. VDS (ang. Vehicle Descriptor Section – sekcja opisu pojazdu). Zajmuje pozycje od czwartej do dziewiątej. Informują o typie pojazdu, mogą zawierać informacje o konstrukcji i nadwoziu.

Następna sekcja, tj. od pozycji dziesiątej do końca to VIS (ang. Vehicle Indentifier Section). Znaki w tym miejscu są wykorzystywane do indywidualnego oznaczenia pojazdu. VIS używają producenci w ramach ewentualnej reklamacji. Za jego pomocą można określić rodzaj silnika, typ napędu, różne opcje wykonania. Ostatnie cztery pozycje w tej sekcji stanowią cyfry.

Gdzie sprawdzić VIN?

Numer nadwozia można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w polu oznaczonym jako „E”. Numer ten musi się zgadzać z tym wybitym na tabliczce, znajdującej się w środku pojazdu. Najczęściej jest to deska rozdzielcza od strony kierowcy lub okolice silnika pojazdu.

Nasi Partnerzy

  • Gielda Klasykow