Numer VIN pojazdu – sprawdzanie historii auta

Znalazłeś samochód, który chcesz kupić?

Wklej numer VIN i sprawdź jakie posiadamy dane na jego temat

SPRAWDŹ AUTO Numer VIN jest zbyt krótki!

Samochód został przez nas sprawdzony

Skontaktuj się znami i dowiedz się jak możesz uzyskać dostęp do raportu

Samochód nie został przez nas sprawdzony

Chcesz uzyskać szczegółowy raport dla szukanego przez Ciebie samochodu? Wytarczy, że złożysz zamówienie przez poniższy link, a my zajmiemy się resztą!

Nie znalazłeś auta w naszej bazie?

Sprawdzamy samochody używane przed zakupem w całej Polsce nawet w 24 h

Jak to działa?

Sprawdź samochód z Autotesto

1

Zamawiasz sprawdzenie samochodu z ogłoszenia

2

Rzeczoznawca dokonuje specjalistycznych oględzin

3

Otrzymujesz raport i poznajesz stan samochodu

VIN pojazdu – kompendium wiedzy

Potrzeba sprawdzenia stanu samochodu może mieć wiele przyczyn, najczęściej jest to chęć kupna pojazdu używanego. Nikt bowiem nie chciałby trafić na maszynę z wadami ukrytymi, których naprawa mogłaby często przekroczyć całkowitą wartość auta z drugiej ręki. Istnieje wiele metod kontroli funkcji pojazdu, jak obejrzenie samochodu na żywo, wywiad ze sprzedawcą czy przegląd książeczki serwisowej. Niewiele osób jednak pamięta, że stan techniczny samochodu można sprawdzić z pomocą numeru VIN.

Co to jest numer VIN pojazdu?

Wielu kierowców zastanawia się, co oznacza VIN. Jest to skrót, który pochodzi z języka angielskiego. Pełna nazwa tego określenia to Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacji pojazdu. Jego odpowiednik w polskim nazewnictwie to najczęściej numer nadwozia. Jest on obowiązkowo przypisywany do każdego wyprodukowanego samochodu i żaden nie występuje dwa razy, to oznakowanie jest indywidualne.
Często użytkownicy pojazdu nie wiedzą, z czego składa się numer VIN, dlatego nie mogą go odnaleźć i wykorzystać. Zatem jak wygląda numer VIN? Tworzy go dokładnie 17 znaków, będących połączeniem cyfr i liter. Zapis jest podzielony na kilka kategorii, a każda odpowiada za inny rodzaj informacji na temat maszyny.

Sprawdzenie auta po VIN – Gdzie szukać numeru VIN?

Co w sytuacji, kiedy chcielibyśmy sprawdzić numer identyfikacyjny nadwozia, ale nie wiemy gdzie znaleźć VIN? Jedną z lokalizacji numeru VIN może być słupek boczny, znajdujący się od strony kierowcy. Będą też na nim dane producenta i dane techniczne pojazdu. VIN często też zostaje wybity na powierzchni tabliczki znamionowej. Mieści się ona na podszybiu pojazdu, również od strony kierowcy. Kolejne miejsce, gdzie VIN jest często umieszczany, to dowód rejestracyjny samochodu. Według polskich norm numer ten mieści się pod literą „E”.

Jak czytać VIN?

Nawet jeśli znajdziemy numer VIN, często nie wiemy, co on dokładnie oznacza i jakie informacje może nam przekazać o wybranym modelu samochodu. Zatem – jak rozszyfrować VIN? Według norm ISO, VIN dzieli się na 3 części:

  • WMI – obejmuje pierwsze trzy znaki całego numeru i służy opisaniu światowego symbolu producenta pojazdu. Kod ten przydziela lokalny urząd i powinien go otrzymać każdy, kto produkuje samochody. Ta kategoria została ustandaryzowana na całym świecie.
  • VDS – mieści się tuż po znakach WMI i zwykle obejmuje od 5 do 6 znaków. Na tym etapie producenci sami decydują o kodowaniu, a umieszcza się tu takie dane jak specyfikacja techniczna czy charakterystyka konkretnego modelu.
  • VIS – to numer seryjny, obejmujący 8 ostatnich znaków w kodzie VIN. Miejsce 10 to zwykle rok produkcji pojazdu i miejsce jego montowania, natomiast na pozycji 11 umieszcza się najczęściej kolejne numery serii samochodu.

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Kiedy już znajdziemy oznakowanie identyfikacyjne naszego pojazdu, warto się dowiedzieć,gdzie i jak sprawdzić VIN. Najbardziej wiarygodnym do tego miejscem jest specjalna strona rządowa, na której można prześledzić historię VIN. Możemy tam otrzymać bezpłatny raport VIN sporządzony przez instytucje państwowe.
Wielu, zastanawiając się jak sprawdzić numer VIN, decyduje się na wpisanie ciągu znaków w wyszukiwarkę przeznaczonego do tego portalu. Pamiętajmy jednak, że dane w ten sposób uzyskane trudno będzie zweryfikować pod względem wiarygodności. Zamiast tego możemy sprawdzić numer VIN u eksperta w dziedzinie motoryzacji.
Konsultacja z profesjonalistą, specjalizującym się w sprawdzeniu pojazdów po numerze VIN, gwarantuje rzetelne i dokładne informacje. Sprawdzenie VIN u eksperta jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną uzyskać kompleksowe i rzetelne informacje, zabezpieczając się przed ewentualnym ukrytym ryzykiem związanym z zakupem samochodu.

Historia szkód pojazdu — Sprawdzenie po VIN

Największą zaletą numeru identyfikacji samochodu jest możliwość sprawdzenia historii pojazdu po VIN. W tym celu będzie też potrzebny numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji maszyny. Posiadając te dane, uzyskamy dostęp do informacji na temat auta gromadzonych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPIK).
Co natomiast zrobić, kiedy interesuje nas historia pojazdu zza granicy? Musimy wtedy odszukać podobne do CEPIK oficjalne strony, które zawierają tego rodzaju dane. Dzięki temu możemy więc sprawdzić stan samochodów pochodzących z państw, z których najczęściej sprowadza się auta. Zyskamy w ten sposób dostęp do:

Co ważne, dane trafiają do CEPIK automatycznie co roku, kiedy diagnosta samochodowy umieści w systemie wyniki kontroli okresowej pojazdu. Dokonuje tego poprzez wpisanie wszystkich zmian, jakie zaszły w czasie użytkowania samochodu. Historia szkód pojazdu zagwarantuje, że model, który chcemy zakupić, jest w pełni sprawny i bezpieczny. To bardzo ważne,ponieważ na rynku wtórnym często możemy natrafić na nieuczciwych sprzedawców, korzystających z niewiedzy klientów. Możemy więc uchronić się przed oszustwem i nabyć samochód, który posłuży nam lata.

Rozkodowanie numeru VIN

Nie każdy jest pewny, jak sprawdzić VIN. Nawet posiadając ten numer, czasem nie wiemy, czy właściwie interpretujemy pozyskane dane. To, jak rozszyfrować VIN, nie jest oczywiste dla wszystkich kierowców. Niektórzy wolą zlecić analizę szkód pojazdu firmie zewnętrznej, bowiem informacje na temat stanu maszyny są ważne nie tylko ze względu na oszczędności, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierujących autem.

Co można sprawdzić po numerze VIN? Rozkodowanie numeru VIN pozwoli uzyskać informacje w szczególności o:

  • podstawowych danych technicznych pojazdu, takich jak stan silnika, rodzaj czy zużycie paliwa, ilość miejsc siedzących, ciężar całkowity i inne parametry tego typu;
  • osi czasu – zawiera się w niej historia rejestracji pojazdu, wszelkich badań technicznych, przebiegu kilometrów, a nawet zmian właścicieli czy kwestii aktualności polis;
  • historii auta za granicą – te informacje mieszczą się w osobnej kategorii i pochodzą z zagranicznych baz danych.

To, jak istotne są uzyskane w ten sposób dane, sprawia, że warto zlecić rozkodowanie numeru VIN profesjonalnej firmie diagnostycznej, która doskonale wie, jak rozszyfrować VIN. Takie firmy mają dostęp do wiarygodnych danych i mogą przygotować rzetelny raport VIN, zawierający wszystkie najważniejsze informacje na temat funkcjonalności wybranego pojazdu. To pozwoli nam na trafiony zakup pod względem technicznym i uchroni przed niespodziewanymi wydatkami związanymi z naprawą niesprawnego auta.