Pakiet
Mini

Oględziny rzeczoznawcy

379

Pakiet
Standard

Oględziny rzeczoznawcy

Badanie
w serwisie

479

Pakiet
Prestige

Oględziny rzeczoznawcy

Badanie
w serwisie

Badanie
komputerem

Ochrona
mobilności

579

Pakiet
Gold

Oględziny rzeczoznawcy

Badanie
w serwisie

Badanie
komputerem

Ochrona
mobilności

Pakiet ekspress

Rozmowa
z ekspertem

Historia szkód

679

Umów badanie

Numer VIN pojazdu - sprawdzanie historii auta

VIN pojazdu – kompendium wiedzy

Potrzeba sprawdzenia stanu samochodu możemieć wiele przyczyn, najczęściej jest to chęćkupna pojazdu używanego. Nikt bowiem nie chciałbytrafić na maszynę z wadami ukrytymi, których naprawa mogłabyczęstoprzekroczyćcałkowitąwartość auta z drugiej ręki. Istnieje wiele metod kontroli funkcji pojazdu, jak obejrzenie samochodu na żywo, wywiad ze sprzedawcą czy przegląd książeczki serwisowej. Niewiele osób jednak pamięta, że stan techniczny samochodu możnasprawdzić z pomocą numeru VIN.

Co to jest VIN?

Wielu kierowców zastanawia się, co oznacza VIN. Jest to skrót, który pochodzi z językaangielskiego. Pełna nazwa tego określenia to Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacji pojazdu. Jego odpowiednik w polskim nazewnictwie to najczęściej numer nadwozia. Jest on obowiązkowo przypisywany do każdego wyprodukowanego samochodu i żaden nie występuje dwa razy, to oznakowanie jest indywidualne.

Częstoużytkownicy pojazdu nie wiedzą, z czego składasię numer VIN, dlatego nie mogą go odnaleźć i wykorzystać. Zatem jak wygląda numer VIN? Tworzy go dokładnie 17 znaków, będącychpołączeniem cyfr i liter. Zapis jest podzielony na kilka kategorii, a każda odpowiada za inny rodzaj informacji na temat maszyny.

Gdzie szukać numeru VIN?

Co w sytuacji, kiedy chcielibyśmysprawdzić numer identyfikacyjny nadwozia, ale nie wiemy gdzie znaleźć VIN? Jedną z lokalizacji numeru VIN możebyćsłupek boczny, znajdującysię od strony kierowcy. Będąteż na nim dane producenta i dane techniczne pojazdu. VIN częstoteżzostaje wybity na powierzchni tabliczki znamionowej. Mieścisię ona na podszybiu pojazdu, również od strony kierowcy. Kolejne miejsce, gdzie VIN jest często umieszczany, to dowód rejestracyjny samochodu. Według polskich norm numer ten mieścisię pod literą „E”.

Jak czytać VIN?

Nawet jeśli znajdziemy numer VIN, często nie wiemy, co on dokładnie oznacza i jakie informacje może nam przekazać o wybranym modelu samochodu. Zatem – jak rozszyfrowaćVIN? Według norm ISO, VIN dzieli się na 3 części:

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Kiedy już znajdziemy oznakowanie identyfikacyjne naszego pojazdu, warto siędowiedzieć,gdzie i jak sprawdzić VIN. Najbardziej wiarygodnym do tego miejscem jest specjalna strona rządowa, na której możnaprześledzićhistorię VIN. Możemy tam otrzymaćbezpłatny raport VIN sporządzony przez instytucje państwowe.

Wielu, zastanawiającsię jak sprawdzić numer VIN, decyduje się na wpisanie ciągu znaków w wyszukiwarkę przeznaczonego do tego portalu. Pamiętajmy jednak, że dane w ten sposób uzyskane trudno będziezweryfikować pod względemwiarygodności. Zamiast tego możemysprawdzić numer VIN u eksperta w dziedzinie motoryzacji.

Historia szkód pojazdu

Największą zaletą numeru identyfikacji samochodu jest możliwość sprawdzenia historii pojazdu po VIN. W tym celu będzie też potrzebny numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji maszyny. Posiadając te dane, uzyskamy dostęp do informacji na temat auta gromadzonych przez CentralnąEwidencję Pojazdów i Kierowców (CEPIK).

Co natomiast zrobić, kiedy interesuje nas historia pojazdu zza granicy? Musimy wtedy odszukać podobne do CEPIK oficjalne strony, które zawierają tego rodzaju dane. Dzięki temu możemywięcsprawdzić stan samochodów pochodzących z państw, z których najczęściejsprowadza się auta. Zyskamy w ten sposób dostęp do:

Co ważne, dane trafiają do CEPIK automatycznie co roku, kiedy diagnosta samochodowy umieści w systemie wyniki kontroli okresowej pojazdu. Dokonuje tego poprzez wpisanie wszystkich zmian, jakie zaszły w czasie użytkowania samochodu. Historia szkód pojazdu zagwarantuje, że model, który chcemy zakupić, jest w pełni sprawny i bezpieczny. To bardzo ważne,ponieważ na rynku wtórnym częstomożemynatrafić na nieuczciwych sprzedawców, korzystających z niewiedzy klientów. Możemywięcuchronićsię przed oszustwem i nabyćsamochód, który posłuży nam lata.

Rozkodowanie numeru VIN

Nie każdy jest pewny, jak sprawdzić VIN. Nawet posiadając ten numer, czasem nie wiemy, czy właściwie interpretujemy pozyskane dane. To, jak rozszyfrować VIN, nie jest oczywiste dla wszystkich kierowców. Niektórzy wolą zlecić analizę szkód pojazdu firmie zewnętrznej, bowiem informacje na temat stanu maszyny sąważne nie tylko ze względu na oszczędności,ale przede wszystkim dla bezpieczeństwakierujących autem.

Co możnasprawdzić po numerze VIN? Rozkodowanie numeru VIN pozwoli uzyskać informacje w szczególności o:

To, jak istotne są uzyskane w ten sposób dane, sprawia, że warto zlecić rozkodowanie numeru VIN profesjonalnej firmie diagnostycznej, która doskonale wie, jak rozszyfrować VIN. Takie firmy mają dostęp do wiarygodnych danych i mogą przygotować rzetelny raport VIN, zawierający wszystkie najważniejsze informacje na temat funkcjonalności wybranego pojazdu. To pozwoli nam na trafiony zakup pod względem technicznym i uchroni przed niespodziewanymi wydatkami związanymi z naprawą niesprawnego auta.

Nasi Partnerzy

  • Gielda Klasykow