Kim jest rzeczoznawca samochodowy i kiedy warto skorzystać z jego usług ?

Mężczyzna patrzy na samochód

Pojazdy, tak jak wiele innych przedmiotów, posiadają swoją wartość. Są to dobra luksusowe, których ceny potrafią być naprawdę bardzo wysokie. Ponadto o ile nowsze modele, póki jest ich sporo na rynku, z każdym kolejnym miesiącem tanieją, o tyle auta starsze, których widuje się już coraz mniej, zyskują na wartości. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy są to modele wyjątkowe, z limitowanych serii, biorące udział w rajdach czy wyścigach lub należące do kogoś znanego.


Często jednak właściwe określenie wartości auta czy motocykla sprawia problemy – pojazd może być przecież niekompletny, mieć niepasujące oznaczenia, zmienioną tabliczkę znamionową lub przerobione elementy. W takich sytuacjach jego wartość maleje lub rośnie. Wtedy ostateczną wyceną zająć się powinien nie kto inny jak profesjonalny rzeczoznawca samochodowy.


Rzeczoznawcy samochodowi – kim są?

Określenia rzeczoznawca używa się, aby opisać osoby zajmujące się zawodowo rozpoznawaniem przedmiotów. Ich główne zadanie stanowi określenie wartości czy autentyczności badanych obiektów.


Rzeczoznawca motoryzacyjny jest więc osobą, która posiada ponadprzeciętną wiedzę na temat pojazdów mechanicznych. Potrafi bez trudu rozpoznać dany model, nawet jeśli został on poddany modyfikacjom. To prawdziwy specjalista, którego pomoc w wielu przypadkach może okazać się bardzo przydatna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy rzeczoznawca – w tym również samochodowy – musi posiadać stosowny certyfikat potwierdzający jego uprawnienia do wykonywania zawodu w danej branży. Aby taki dokument otrzymać, należy wcześniej zaliczyć odpowiednie kursy i szkolenia w odpowiednich jednostkach akredytacyjnych. Dzięki temu procesowi rzeczoznawca samochodowy, może świadczyć usługi zgodnie z obowiązującymi standardami i oczekiwaniami klientów. Dopiero po wejściu w posiadanie takich uprawnień można ubiegać się o wpisanie na listę rzeczoznawców samochodowych, co jest ostatnim krokiem przed uzyskaniem możliwości wykonywania tego zawodu.


Rzeczoznawca motoryzacyjny – czy warto skorzystać z jego usług?

Wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z usług specjalistów, jakimi są rzeczoznawcy samochodowi, jest opłacalne. Trzeba bowiem pamiętać, że usługa realizowana przez certyfikowanego profesjonalistę oczywiście kosztuje.


Jeśli więc zależy nam na dokładnej ocenie autentyczności i realnej wartości samochodu – skorzystanie z takiej usługi jest nie tylko opłacalne, ale nawet konieczne. Rzeczoznawca samochodowy jako uprawniona osoba wystawi odpowiedni dokument potwierdzający, który z kolei można przedstawić potencjalnemu kupcowi podczas ewentualnej sprzedaży pojazdu.


Kiedy przyda się ocena rzeczoznawcy samochodowego?

Kluczowe pytanie – kiedy przyda się ocena rzeczoznawcy motoryzacyjnego? Odpowiedź nie brzmi tak prosto, jak mogłoby się wydawać. Oczywiste jest, że nikt nie będzie wzywał specjalisty do 20-letniego auta miejskiego, które zostało przywiezione z Niemiec i do dziś można często spotkać je na drogach.


Ocena, którą wydadzą rzeczoznawcy samochodowi, będzie jednak niezbędna w przypadku, kiedy posiadamy starszy, rzadki pojazd i chcemy zarejestrować go jako zabytkowy. Opinia specjalisty z pewnością pomoże przyspieszyć cały ten proces. Oczywiście taki dokument przyda się również podczas sprzedaży lub eksportu rzadkiego pojazdu, więc w obu tych scenariuszach warto skontaktować się z rzeczoznawcą motoryzacyjnym.


Specjalistę warto też wezwać np. w sytuacji, kiedy odziedziczyliśmy auto lub motocykl, lecz nie posiadamy na ich temat żadnych informacji. Natomiast chcemy dowiedzieć się czegokolwiek z czystej ciekawości. W takiej sytuacji pomoc rzeczoznawcy samochodowego pozwoli na zdobycie takiej wiedzy.

Sprawdź inne porady o samochodach

Jak sprawdzić, który czujnik parkowania nie działa?

Jak wyłączyć uszkodzony immobilizer?

administrator