Co to jest zielona karta? Jak zdobyć i gdzie jest potrzebna?

Planując wyjazd za granicę, warto przygotować sobie wcześniej wszystkie potrzebne dokumenty. Jeśli w dodatku postanawiamy jechać samochodem, musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo i komfort podróżujących z nami osób. Dlatego przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu oraz ważność wszystkich potrzebnych dokumentów. Jednym z nich może być zielona karta, która jest wymagana w niektórych krajach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, zapraszamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Gdzie jest potrzebna zielona karta?

Zastanawiając się nad pytaniem, w jakich krajach potrzebna jest zielona karta (która jest dokumentem potwierdzającym posiadanie przez nas ubezpieczenia OC), musimy stosunkowo wcześniej sprawdzić i upewnić się, czy wybrane przez nas miejsce docelowe jest na liście tych państw. Jest ona zabezpieczeniem, które zyskuje na wartości w momencie, kiedy dojdzie do wypadku z naszej winy. Dzięki ważnej zielonej karcie wszelkie szkody zostaną pokryte z naszego ubezpieczenia. Jej posiadanie jest wymagane w trzynastu krajach, a wydawana jest w języku ojczystym kierowcy. Obowiązek jej posiadania występuje w państwach, takich jak: Izrael, Maroko, Albania, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Iran, Tunezja, Ukraina, Rosja, Azerbejdżan, Czarnogóra, Mołdawia i Turcja.

Zielona karta – jak zdobyć?

Jeśli zastanawiamy się, jak wyrobić zieloną kartę, musimy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym ubezpieczony jest nasz samochód. Po dokonaniu określonych czynności związanych ze złożeniem wniosku ubezpieczyciel powinien wystawić nam zieloną kartę. Jest to prosta procedura, która nie wymaga od nas podejmowania dużej ilości kroków i skomplikowanych działań. Jednak warto stosunkowo wcześnie zainteresować się tym tematem, ponieważ czas oczekiwania na tego typu dokument może wynosić nawet kilka tygodni. Zależne jest to od naszego ubezpieczyciela, który podczas kontaktu prawdopodobnie poda nam przybliżony czas oczekiwania. Aby nie denerwować się przed wyjazdem, powinniśmy co najmniej kilka tygodni przed nim złożyć wniosek o zieloną kartę.

Ile kosztuje zielona karta?

Zazwyczaj wydawana jest ona bezpłatnie w ramach opłacanej przez nas polisy OC, jednak zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciele wymagają dodatkowej opłaty za wyrobienie zielonej karty. Jest to uzależnione od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego wszelkie kwoty wynikają z ich wewnętrznych ustaleń. Na wpływ wysokości opłaty za zieloną kartę mają różnego rodzaju czynniki oraz czas trwania ubezpieczenia. Często na stronie towarzystwa możesz znaleźć potrzebne informacje, jednak najlepiej skontaktować się bezpośrednio z naszym ubezpieczycielem, który dokładnie wyjaśni nam cały proces związany z wyrobieniem dokumentu oraz poda zakres cenowy.

Co w przypadku zgubienia zielonej karty?

W życiu zdarzają się różne sytuacje, dlatego może dojść także do zgubienia przez nas dokumentu. W takiej sytuacji musimy skontaktować się z naszym ubezpieczycielem, który zaleci nam złożenie pisemnego wniosku o wystawienie duplikatu. Warunki, na jakich możemy ubiegać się o duplikat zielonej karty, zależne są od towarzystwa, w którym ubezpieczony jest nasz samochód. Mogą naliczyć nam na przykład opłaty manipulacyjne, o których wysokości także dowiemy się od upoważnionej do podawania konkretnych kwot osoby, z którą się skontaktujemy.

Zielona karta – podsumowanie

Przed planowanym urlopem warto zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne do wyjazdu dokumenty, w tym w zieloną kartę. Nie jest nam ona potrzebna we wszystkich krajach, dlatego przed wyjazdem możemy sprawdzić, gdzie jej posiadanie jest obligatoryjne. Zielona karta zwana jest także Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym oraz Zieloną Kartą OC.

Natomiast jeśli kilka tygodni przed podróżą decydujemy się na zakup samochodu, warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą, która pomoże nam w dokładnym sprawdzeniu pochodzenia samochodu. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o jego stan techniczny, który przekłada się na nasze i naszej rodziny bezpieczeństwo.

administrator