Kamera samochodowa – kiedy może uratować życie?

Kamera samochodowa

Biorąc pod uwagę ogromny ruch na naszych drogach publicznych, zbyt małą ilość miejsca na parkingach, a także całkiem prawdopodobne nieprzewidziane zdarzenia typu kradzież czy uszkodzenie auta przez nieznanych sprawców, zamontowane w samochodzie kamerki mogą czasem uchronić przed bardzo poważnymi konsekwencjami, które przekładają się na dalsze życie kierowcy. W przypadku samochodów kamera jest tym, czym czarna skrzynka na pokładzie samolotu. W niektórych kryzysowych sytuacjach, nagranie z popularnych ostatnio wideorejestratorów stanowi wiarygodny dowód w postępowaniu sądowym, na który może być narażony każdy uczestnik ruchu drogowego.

Kamera filmująca wszystko co na zewnątrz samochodu

Wideorejestrator zorientowany na drogę i otoczenie samochodu może filmować przebieg podróży, wszystko co dzieje się przez autem. Pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ nagrywa pojazdy, które jadą przed, wyprzedzają auto, a także ewentualne wtargnięcia na jezdnię przez pieszych.

W przypadku, kiedy wystąpi jakiekolwiek nieprzewidziane zdarzenie, jak kolizja, potrącenie pieszego bądź bezprawne zatrzymanie przez policję, dysponując nagraniem można bardzo łatwo udowodnić, jak sytuacja na prawdę wyglądała. Nie jest się narażonym na konfrontację “słowo przeciwko słowu”, tylko można w sposób zdecydowany i skuteczny udowodnić swoją niewinność.

Kamera zamontowana wewnątrz auta

Ten typ kamery jest bardzo przydatny w sytuacjach, kiedy dochodzi do kradzieży auta, a nagranie może stanowić jasny dowód na prawidłowość postępowania kierowcy w czasie jazdy. Film, na którym uwidoczniony jest fakt, że kierujący ma zapięte pasy, że nie korzysta z telefonu, bądź nie jest zajęty jakąkolwiek inną zabronioną czynnością także może stanowić doskonały dowód na obronę w przypadku zaistnienia kolizji lub wypadku.

Posiadając taki film, kierowca nie jest zdany na subiektywną ocenę policji drogowej, a także może go wykorzystać do dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe wykorzystują wszelkie możliwe sposoby, aby jak najbardziej pomniejszyć wypłacane odszkodowania, dlatego taki dowód, który świadczy o niewinności jest jak najbardziej wskazany.

Kamera cofania – bezpieczne manewry na parkingach

Posiadanie zamontowanej kamery cofania może zapobiec wszystkim niekorzystnym zdarzeniom, jakie mogą wystąpić podczas tego manewru. Z reguły chodzi o wykluczenie możliwości uszkodzenia swojego lub cudzego pojazdu, parkującego w sąsiedztwie, ale czasem dotyczy także zapobiegania bardziej szkodliwym, a nawet tragicznym w skutkach zdarzeniom.

Na tyłach samochodu może pojawić nagle wózek z małym dzieckiem, jakaś osoba może zasłabnąć i przewrócić się tuż pod tylne koła samochodu. W takich sytuacjach pełna kontrola tego co dzieje się za autem jest niezwykle ważna, nie tylko dla ewentualnych poszkodowanych, ale także dla samego kierującego, który poza narażeniem się na bardzo dotkliwe konsekwencje karne, będzie musiał do końca życia zmagać się w wyrzutami sumienia, nawet jeśli nie doprowadził do tragedii świadomie.

Wideorejestrator samochodowy – bat na piratów na drogach

Posiadając kamerę samochodową można oprócz chronienia swoich interesów, także przyczynić się do większego bezpieczeństwa innych użytkowników dróg publicznych. Niestety widok pirata drogowego na naszych jezdniach nie jest niczym rzadkim.

Już wiele przypadków nagrania i przekazania policji bardzo nieodpowiedzialnych i niebezpiecznych zachowań niektórych kierowców sprawiło, że przynajmniej część z nich została ukarana i wyeliminowana z dróg publicznych.

Jest to doskonały sposób na podniesienie komfortu i bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a przez to także kierowcy, który kamerę w swoim aucie zamontował i z niej korzysta.

redakcja