Przegląd przedzakupowy samochodu używanego – co sprawdzić przed kupnem auta?

Jak pokazują statystyki, każdego roku na polskich drogach pojawia się coraz więcej nowych pojazdów. Tylko w ostatnim roku (2019) zarejestrowano 770 tysięcy osobówek, ponad 60 tysięcy jednośladowców oraz trzy tysiące autobusów. Według danych udostępnionych przez Centralną Ewidencję Pojazdów, na Polskie ulice przybyło w sumie ponad 1 016 000 aut, ciągników i przyczep. Czy każdy z tych zakupów był przemyślany, a właściciel nie będzie w przyszłości żałował? Mamy nadzieję, ale jesteśmy pewni, że nie wszyscy wiedzą, jak przeprowadzić przegląd samochodu przed kupnem.

Prawo po stronie kupującego

Przegląd przedzakupowy to konieczność przed zakupem samochodu. Trzeba również wiedzieć, że zatajenie prawdziwego stanu technicznego pojazdu, zmiany przebiegu oraz wypadkowej przeszłości wiąże się z konsekwencjami prawnymi, nawet po kilku latach od zakupu. Według Art. 568 par 6 Kodeksu Cywilnego, jeżeli osoba wystawiająca samochód na sprzedaż w swoim ogłoszeniu napisze np. „przebieg wynosi …… km”, a okaże się, że przebieg jest kilkadziesiąt lub nawet kilkaset większy, kupujący może dochodzić sprawiedliwości nawet po kilku latach. Nie można oczywiście liczyć, że kilkuletni samochód będzie w idealnym stanie, jednak oszuści powinni być karani. Jeżeli ktoś zastanawia się, gdzie sprawdzić samochód przed kupnem, zapraszamy do nas – do Autotesto. W jaki sposób pomożemy ocenić stan samochodu?

Przegląd samochodu przed kupnem – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, na którą zwrócą uwagę nasi eksperci, są dokumenty potwierdzające stan i historie samochodu. Na pierwszy rzut oka osoby znające się na samochodach mogą również ocenić stan karoserii (np. dokonać pomiaru lakieru na nadwoziu) oraz stan szyb. Procedura kontrolna obejmuje również sprawdzanie stanu szyb i odczyt ich ocechowania, czyli sprawdzenie, czy są z tego samego roku, co samochód. Sprawdzamy również działanie oświetlenia pojazdu, oryginalność oraz stan lamp i reflektorów. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ocena stanu kół jest łatwa, jednak nasi specjaliści sprawdzają również, czy jest możliwość ich dalszego użytkowania.

Kontrola przed zakupem powinna również obejmować stan płynów eksploatacyjnych, elementów konstrukcyjnych i oceni pracę silnika. Dzięki współpracy z Autotesto klienci mają pewność, że zostanie wykonana jazda próbna, która pozwoli sprawdzić wszystkie właściwości jezdne pojazdu oraz wszystkie elementy wyposażenia i ich funkcjonowanie. Nasze stacje diagnostyczne znajdują się w większości dużych miast Polski, dlatego zawsze możemy przeprowadzić niezależną ocenę stanu podwozia oraz poddać pojazd badaniu diagnostycznemu za pomocą komputera. Jeżeli nasz klient nie może towarzyszyć naszym pracownikom podczas sprawdzania samochodu, zajmujemy się wykonaniem dokładnych oględzin pojazdu i wykonujemy dokumentację fotograficzną, aby móc przedstawić najbardziej rzetelny stan samochodu.

Ile kosztuje sprawdzenie auta?

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi dla wszystkich osób, które przymierzają się do zakupu nowego samochodu. Aby wiedzieć, ile kosztuje sprawdzenie samochodu, warto spojrzeć na naszą ofertę. Obecnie oferujemy swoim klientom możliwość wyboru jednego spośród czterech różnych pakietów – Pakiet Mini, Pakiet Standard, Pakiet Prestige oraz Pakiet Gold. Każdy z nich obejmuje nieco inny zakres kontroli samochodu, dlatego serdecznie zapraszamy do analizy i wyboru najlepszej opcji dla siebie.

administrator