Co ile wymieniać olej w silniku?

co-ile-wymieniac-olej-w-aucie

Posiadacze auta wiedzą, że sercem samochodu jest silnik. Poświęcamy mu bardzo dużo uwagi i dbamy, żeby jak najdłużej był w dobrym stanie technicznym. Podczas pracy dochodzi do tarcia pomiędzy jego elementami składowymi. Aby zapobiec tarciu i zużywania części, do silnika musi zostać dostarczony olej silnikowy. Ten płyn eksploatacyjny pozwala na sprawne działanie układu smarowania, co warunkuje właściwe działania maszyny. Każdy przeciętny użytkownik samochodu na pewno wie jak zmierzyć poziom oleju. Jednak większy problem może sprawić jego wymiana, a także jej częstotliwość. Co ile mamy wymieniać olej silnikowy w samochodzie?

Układ olejenia, czyli obieg oleju w samochodzie

W większości przeciętnych samochodów są zamontowane tzw. mokre misy oleju. Sportowe wersje czterech kółek zazwyczaj opierają się na suchej misce oleju. Jednak skupmy się na przykładzie standardowego auta. Pompa tłocząca transportuje płyn eksploatacyjny do głównego kanału olejowego, tzw. magistrali olejowej. Następnie pod wpływem ciśnienia rozchodzi się do łożysk wału korbowego, rozrządu i innych powiązanych ze sobą części. Po drodze przepływa przez filtr oleju, zawory przelewowe, a nawet chłodnicę oleju. W przeciętnym silniku mieści się około od 3 do 7 litrów oleju. Olej silnikowy odpowiada głównie za zmniejszenie tarcia pomiędzy pracującymi tłokami a cylindrami oraz zmniejszeniem oporów pracy silnika. Dlatego częstotliwość wymian oleju nie jest bez znaczenia. Ma głównie wpływ na trwałość jednostki napędowej, poziom jej awaryjności, zużycie paliwa i trwałość osprzętu.

Jak często wymieniać olej w silniku ?

Co ile mamy wymienić olej  w silniku, jeśli wartości kilometrów oscylują w różnych przedziałach? Ostatnio umowny dystans przedłużono do 30 tysięcy kilometrów. Istnieją posiadacze samochodów, którzy nigdy nie wymieniają płynu, jak i również tacy, którzy robią to co tysiąc kilometrów. Standardowo jednak, powinniśmy wymieniać olej co 10 lub 15 tysięcy kilometrów. Po tym przebiegu zazwyczaj filtr oleju przestaje zatrzymywać zanieczyszczenia, a sam olej traci właściwości smarne. A co, jeśli auto nie pokonuje nawet tysiąca kilometrów w ciągu roku? W takiej sytuacji powinniśmy dokonywać wymiany średnio raz na dwanaście miesięcy. 

Jaki olej kupić i jak go wymienić?

Przy zakupie oleju należy głównie zwrócić uwagę na jego rodzaj oraz klasę lepkości. Powinniśmy się przede wszystkim trzymać wytycznych, które są zalecane przed producenta auta. Sama wymiana oleju nie jest sprawą trudną. Jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia i sprzęt, jesteśmy zrobić to samodzielnie. Jednak, gdy pojawiają się przeszkody takie jak utrudniony dostęp do filtra, powinniśmy wybrać się do specjalisty. Zużyty olej należy oddać do zakładu utylizacyjnego.

Dbając o nasz samochód i oto, aby jak najdłużej nam służył musimy szczególną uwagę poświęcać silnikowi. Regularna wymiana oleju silnikowego pozwala na bezpieczne użytkowania auta. Warto regularnie sprawdzać stan pojazdu u mechanika, który potrafi doradzić, jak często wymieniać olej w konkretnym samochodzie, żeby utrzymać go w dobrym stanie technicznym. 

administrator