Ile litrów paliwa można przewozić w samochodzie osobowym?

W obecnych czasach, gdy ceny benzyny i oleju napędowego ulegają drastycznym zmianom, wielu kierowców rozważa zakup na zapas. Pojawia się jednak pytanie, ile litrów paliwa można przewozić w samochodzie osobowym? Odpowiedź na nie można znaleźć w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z jego treścią.

Ile paliwa można przewozić w samochodzie?

Zgodnie z przepisami w samochodzie osobowym istnieje możliwość przewiezienia 240 l paliwa (nie wliczając w to baku). Należy jednak pamiętać, że transportowana benzyna nie może zostać umieszczona w jednej dużej beczce. Przewożone paliwo musi być rozlane do pojemników o pojemności nieprzekraczającej 60 l.

Co więcej, zbiorniki powinny cechować się pełną szczelnością, dać możliwość zamknięcia i być przeznaczone do transportu benzyny. Pod żadnym pozorem nie wolno przewozić paliwa w baniakach po różnorodnych płynach czy konewkach. Za stosowanie tego typu zbiorników grożą wysokie kary. Ponadto nieodpowiednie pojemniki mogą rozpuścić się pod wpływem działania benzyny.

Przewożenie paliwa w samochodzie osobowym – jaki zbiornik na benzynę wybrać?

Już wiesz, ile litrów paliwa można przewozić w samochodzie osobowym. Teraz czas dowiedzieć się, w jakim zbiorniku należy transportować benzynę, aby nie otrzymać kary i zachować bezpieczeństwo.

Otóż paliwo można przewozić wyłącznie w kanistrze posiadającym odpowiednie certyfikaty i atesty. Przede wszystkim zbiornik musi mieć certyfikat UN dotyczący materiałów niebezpiecznych. Kody dla metalowych kanistrów do transportu benzyny zaczynają się od takich oznaczeń jak: 3A1″, “3A2”, “3B1” oraz “3B2”. Natomiast dla zbiorników z tworzyw sztucznych zaczynają się od: “3H1” i “3H2”.

Należy pamiętać, że paliwa nie wolno przewozić w metalowych kanistrach, które służyły lata temu. W takich zbiornikach często występuje rdza, dlatego nie nadają się do dalszego użytkowania.

Warto pamiętać, że na pojemnikach przeznaczonych do transportu znajdują się informacje o dacie produkcji, gdyż tego typu kanistry nie powinny być wykorzystywane dłużej niż przez 5 lat. Wynika to z faktu, iż po tym czasie materiały tracą swoje początkowe właściwości i mogą być nieszczelne.

Ile litrów paliwa można przewozić w samochodzie osobowym przez granicę? Dopuszczalne normy

Zgodnie z przepisami prawa na terenie naszego kraju można przewozić w samochodzie osobowym aż 240 l paliwa. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku transportowania benzyny przez granicę. Przewożąc tak duże ilości paliwa poza Polskę, możemy zostać obciążeni bardzo poważnymi karami finansowymi za nieprzestrzeganie przepisów akcyzowych i celnych.

Warto pamiętać, że np. do Niemiec, Danii i Czech mamy prawo przetransportować zaledwie 10 l benzyny (nie licząc tej znajdującej się w baku). Natomiast na teren Szwajcarii możemy wjechać z wypełnionym kanistrem o pojemności 25 l.

Zawsze przed udaniem się do danego państwa warto dowiedzieć się, jakie obowiązują w nim normy transportowe. Dzięki temu można ustrzec się przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Przeczytaj więcej informacji o samochodach:

Czy można wjechać samochodem do lasu?

administrator