Co niszczy impuls elektromagnetyczny w samochodzie i czy istnieją odporne na niego modele?

sportowy samochód z czarno-białym autotuningiem

Samochody całkowicie zrewolucjonizowały sposób, w jaki na co dzień się przemieszczamy. Nie da się ukryć, że są one niesamowicie pomocne w pokonywaniu zarówno krótszych, jak i dłuższych odległości. Na przestrzeni lat pojazdy te uległy już licznym przemianom i dotknął je niesamowity rozwój, dzięki czemu zaczęły się w nich pojawiać rozwiązania wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Dzięki nim nasze samochody stały się łatwiejsze w użytkowaniu i prowadzeniu, a jazda nimi jest dziś zdecydowanie bardziej komfortowa.

Tak duża ilość elektroniki i elementów od niej zależnych w pojeździe jest zarówno plusem, jak i bardzo dużym minusem – szczególnie w dzisiejszych realiach. Kolejne firmy starają się opracować systemy, które minimalnym kosztem i powodując nikłe straty, mogłyby niszczyć elektronikę w prominiu kilometrów. Takie systemy działają zazwyczaj w oparciu o impulsy elektromagnetyczne, które w kilka chwil potrafią wręcz “usmażyć” wszelkie urządzenia – w tym także elektronikę umieszczaną w samochodach.

Skąd się biorą impulsy elektromagnetyczne i jak działają? Jakie samochody przetrwają impuls elektromagnetyczny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Skąd się biorą impulsy elektromagnetyczne?

Impulsy elektromagnetyczne to z definicji powstanie i rozprzestrzenienie się promieniowania elektromagnetycznego o szerokim widmie, stosunkowo niskich częstotliwościach i niezwykle dużym natężeniu. Takie impulsy biorą się głównie z gwałtownego zaburzenia ziemskiego pola elektromagnetycznego, np. w wyniku silnych eksplozji jak erupcje wulkanów, wyładowania atmosferyczne czy wybuch bomby jądrowej. Istnieją również specjalne generatory EMP, które mogą służyć jako broń dla wojska.

Co może zrobić impuls elektromagnetyczny?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku artykułu – impuls elektromagnetyczny może doprowadzić do bardzo poważnego zakłócenia pracy urządzeń elektronicznych, a nawet do ich zniszczenia – wszystko zależy od jego mocy i zasięgu. Jak to się dzieje? Impuls indukuje bardzo wysokie napięcie w sieciach, powodując wzrost natężenia prądu, a co za tym idzie zwiększone wydzielanie ciepła w bardzo krótkim czasie. Elektronika jest mocno podatna na zmiany temperatur, tym bardziej na ekstremalnie wysokie temperatury, dokładnie takie, jakie może wywołać zderzenie z impulsem elektromagnetycznym.

Co niszczy impuls elektromagnetyczny w samochodzie?

Impuls, który uderzy w auto, może zniszczyć w nim wszelkie układy scalone, drobne elementy elektroniczne, komputery, sterowniki – jednym słowem wszystko to, co dziś jest całkowicie niezbędne, aby móc w ogóle uruchomić pojazd. Czy to oznacza, że w razie wystąpienia takiego impulsu nie będzie można przemieszczać się żadnymi maszynami? Nie jest to prawda. Zanim nastała era pakowania wszędzie gdzie się da elektroniki, większość samochodów miała proste rozwiązania elektryczne lub mechaniczne, które działały bez żadnego komputera czy kontrolera. W związku z tym są one całkowicie odporne na spotkanie z impulsem elektromagnetycznym.

Jak chronić pojazd przed impulsami elektromagnetycznymi?

Na ochronę przed impulsami elektromagnetycznymi istnieje kilka sprawdzonych metod. Jedną z nich jest wykonanie odpowiedniego ekranu wszystkich przewodów i innych elementów narażonych na EMP itp, dzięki czemu nie ulegną one całkowitemu zniszczeniu. Wiele osób decyduje się jednak na bardziej odważny krok i kupuje sobie auto, które jest po prostu odporne na tego rodzaju ataki. Jakie to samochody? Dowiecie się w kolejnym akapicie.

Samochód odporny na impuls elektromagnetyczny – jaki wybrać?

Jakie samochody przetrwają impuls elektromagnetyczny? Takie, w których elektroniki nie ma praktycznie wcale, a więc starsze i sprawdzone konstrukcje, takie jak Fiat 126P, Toyota Corolla E90, Aston Martin DB5 czy legendarny już Mercedes W123 200D, a takż polski Żuk! Kazdy z tych samochodów charakteryzuje się tym, że w ich konstrukcji występuje bardzo mało – lub w ogóle (!) – elektroniki i działają one w oparciu o bardzo proste rozwiązania mechaniczne, co oznacza, że unieruchomienie ich za pomocą EMP nie będzie możliwe. Jeśli więc szykujesz się na apokalipsę, wybierz jeden z podanych modeli – w szczególności polecany jest właśnie Mercedes, ze względu na swoją ponadczasową jakość i praktycznie niezniszczalne silniki.

Sprawdź również inne ciekawostki motoryzacyjne

Jak działa tachograf?

Czym są opony bieżnikowane?

Czy gaz to paliwo ekologiczne?

Co o samochodzie może nam powiedzieć wykonanie diagnostyki komputerowej?

administrator