Co o samochodzie może nam powiedzieć wykonanie diagnostyki komputerowej?

Nie ma chyba kierowcy, który by nie chciał, aby jego samochód był sprawny. Tym bardziej nikt nie chciałby kupić nieświadomie pojazdu wadliwego. Warto wiedzieć, że z roku na rok na rynek trafiają coraz bardziej skomplikowane pojazdy, zwłaszcza pod względem technologicznym. Z tego powodu, często koniecznym zabiegiem w celu wykrycia usterki jest diagnostyka komputerowa samochodu.

Samochód można w pewnym sensie porównać do ludzkiego organizmu. Kiedy zdrowie szwankuje, lekarz może nie wiedzieć po zwykłej wizycie, co konkretnie pacjentowi dolega, a więc z tego powodu wysyła go na różnego rodzaju prześwietlenia, rezonanse i inne badania. Tak samo kiedy nie da się szybko zdiagnozować usterki pojazdu, potrzebne jest podpięcie samochodu pod komputer. Co daje takie rozwiązanie?

Niemal każdy samochód spotykany na drogach, na swoim pokładzie ma komputer i to on odpowiada na przykład za wyświetlanie się kontrolek na desce rozdzielczej. Czasami jednak kierowca odczuwa usterkę, a żadna kontrolka nie sugeruje błędu. Wtedy potrzebna jest diagnostyka auta. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na szybkie sprawdzenie stanu pojazdu bez konieczności demontażu pewnych części. Z tego powodu jest to praktyka coraz częściej stosowana przed zakupem używanego samochodu. Wystarczy podpiąć komputer z odpowiednim oprogramowaniem do diagnostyki pojazdu.

Każdy dzisiejszy samochód w swoich podzespołach posiada układ diagnostyczny. Jest on montowany przez producenta i odpowiada za prawidłowy zakres pracy. Kiedy dana część działa w sporym odstępie od normy, informacja o błędzie zostaje zapisana w komputerze. Kiedyś takie działanie było możliwe tylko dedykowanym sprzętem dla konkretnej marki, jednak na przełomie XX i XXI wieku zaczęto stosować się do pewnych standardów. Z początkiem 1996 roku w USA i 2001 w Unii Europejskiej, a także od początku 2002 roku, w Polsce wprowadzono złącze OBD2 dla pojazdów z silnikiem Diesla. Od 2003 natomiast w każdym aucie. Obecnie każdy samochód posiada ten uniwersalny, 16-pinowy port umożliwiający diagnostykę. Warto wiedzieć, że pomoc fachowca może być nieoceniona, to on bowiem będzie w stanie zinterpretować dane wyniki. Co może wykazać diagnostyka komputerowa? Specjalny kod błędu wykaże błędy silnika, skrzyni biegów, poduszek powietrznych, systemu ABS i wielu innych podzespołów. Dodatkowo z diagnostyki można się dowiedzieć, kiedy ostatnio pojazd był badany, np. ile uruchomień silnika wcześniej. To ważna kwestia, ponieważ pozwala wykryć, czy informacje na temat błędów zostały usunięte, a sama usterka nie.

Ile kosztuje diagnostyka samochodu? Czy warto wykonać diagnostykę komputerową przed zakupem?

Na sam początek warto wspomnieć o samej oszczędności czasu. Za pomocą komputera już w kilka minut można rozpoznać usterkę, co w przypadku kupowania nowego samochodu może uchronić kupującego przed niespodziewaną naprawą, której koszty mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych!

Diagnostyka komputerowa często idzie w parze z innymi usługami, które pozwalają na wykrycie ewentualnych wad pojazdu. Chodzi na przykład o oględziny silnika, podwozia, testy hamulców, sprawdzenie karoserii miernikiem do lakieru itd. Cena jest zależna oczywiście od ilości wykonywanych działań przez specjalistę. Więcej można się dowiedzieć sprawdzając nasz cennik.

redakcja