Czy można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Wyposażenie auta jest niezwykle ważne, aby móc bezpiecznie poruszać się po drodze. Każdy kierowca musi zatroszczyć się również o odpowiednią ilość płynów eksploatacyjnych, które często ułatwiają jazdę w trakcie trudnych warunków atmosferycznych. Czy ich niedobór może wywoływać negatywne konsekwencje dla kierowcy? Czy za brak płynu do spryskiwaczy można dostać mandat? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi, przeczytaj nasz artykuł.

Czy za brak płynu do spryskiwaczy można dostać mandat?

Każdy kierowca stara się, aby jego samochód był zawsze w dobrym stanie. Gwarantuje to bezpieczeństwo na drodze oraz sprawność wszystkich podzespołów. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku płynu hamulcowego, do spryskiwaczy i innych podobnych elementów eksploatacyjnych.

Często pojawia się wątpliwość – brak płynu do spryskiwaczy a mandat. Czy w przypadku braku tego wyposażenia można spotkać się z karą finansową? Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj dziwi. Prawdą jest natomiast, że brak płynu do spryskiwaczy może skutkować mandatem wystawiony np. podczas kontroli drogowej. Dlaczego tak się dzieje?

Konieczne jest tutaj zajrzenie wprost do przepisów kodeksu drogowego, które wyjaśnią, dlaczego brak płynu do spryskiwaczy może skutkować mandatem. Informacje na ten temat widnieją w art. 66 Ustawy Prawo o ruchu drogowym – “pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.” Gdyby taka definicja nie była wystarczająca, można przywołać również art. 96 Ustawy Kodeksu Wykroczeń – “właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia, podlega karze grzywny.”

Co prawda, żaden z powyższych punktów nie wskazuje jednak bezpośrednio na konieczność posiadania płynu do spryskiwaczy. Jednak jego brak wpływa znacząco na sprawność samochodu. Widać więc wyraźnie, że niedostateczna ilość płynu może skutkować mandatem.

Brak płynu do spryskiwaczy a mandat

W jaki sposób istnieje możliwość otrzymania mandatu za brak płynu do spryskiwaczy? Taka sytuacja może mieć miejsce w trakcie kontroli drogowej. Funkcjonariusz policji ma możliwość poprosić o sprawdzenie sprawności niektórych elementów pojazdu, w tym spryskiwaczy. Brak płynu, niedziałające ramię wycieraczki czy zużyte piórka mogą być podstawą do wystawienia mandatu przez funkcjonariusza. Ile wynosi kara za tego typu wykroczenie?

Tutaj sprawa nie jest już taka łatwa, jak mogłoby się wydawać. Kodeks nie określa w żaden sposób wysokości kary, jaką trzeba będzie opłacić. Ceny mandatów zaczynają się od 50 złotych i kończą na 5 tys. złotych. Kwotę wybiera w każdym przypadku funkcjonariusz, który zajmuje się wypisywaniem mandatu. Brak płynu do spryskiwaczy nie jest jednak dużym przewinieniem, można więc liczyć w tym wypadku na dość łagodny wymiar kary, a w niektórych przypadkach nawet jej umorzenie.

Kontrola pojazdu – wskazówki

Wiesz już, że mandat za brak płynu do spryskiwaczy nie jest niczym dziwnym i niezgodnym z prawem. Kto jednak chciałby otrzymać grzywnę za tego typu działania? Prawdopodobnie nikt. W związku z tym warto pamiętać o regularnej kontroli wszystkich płynów eksploatacyjnych, w szczególności w trakcie zimnych oraz gorących miesięcy, kiedy na szybach gromadzi się sporo zanieczyszczeń.

Warto posiadać w zapasie butlę z płynem do spryskiwaczy i wozić ją np. w bagażniku. To bardzo wygodna opcja, która umożliwia dopełnienie zbiorniczka w dowolnym momencie, w szczególności wtedy, gdy zobaczymy, że został opróżniony. Z pewnością ochroni nas to przed zbędnym mandatem oraz karą finansową.

Teraz kiedy wiesz już, czy można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy, pamiętaj, aby poinformować o tym swoich bliskich oraz znajomych.

Przeczytaj więcej informacji o samochodach:

Ile litrów paliwa można przewozić w samochodzie osobowym?

administrator