Dacia Duster – opinie, spalanie, usterki

Dacia Duster - opinie

Dacia Duster to auto typu SUV klasy kompaktowej. Produkowane jest pod rumuńską marką Dacia od 2010 roku. Od pozostałych modeli samochodów wyróżnia się prostotą i nowoczesnością. Ma prostą konstrukcję, jest bez zbędnych dodatków i zachwyca nowoczesnym wyglądem. Co jeszcze warto wiedzieć o tym modelu? Dowiesz się, czytając artykuł poniżej.

Dacia Duster – dane techniczne auta

Dacia Duster posiada dwie opcje napędu: 2WD oraz napęd 4 x 4 działający w trybach: 4×2, Auto i Lock. Z ustawienia Lock możesz korzystać m.in. na śniegu, piasku lub błocie, jest to także jedyny tryb, w którym moment obrotowy stale rozdzielany jest na cztery koła.

W aucie dostępne są warianty wyposażone w dwie różne skrzynie manualne: 5-biegową oraz 6-biegową i automat. W przednim zawieszeniu znajdują się kolumny MacPhersona natomiast z tyłu układ niezależnych wahaczy. Dacia Duster w testach zderzeniowych Euro NCAP otrzymała 3 gwiazdki.

Wersje i cena samochodu Dacia Duster

Nowy model auta Dacia Duster oferowany jest w kilku wersjach: benzynowej, LPG oraz z dieslem. Najtańszy model wyposażony jest w: światła do jazdy dziennej LED, poduszki powietrzne kierowcy i pasażera zarówno boczne, jak i przednie, poduszki kurtynowe z przodu czy centralny zamek. Z kolei, w klasie komfort znajdują się: klimatyzacja manualna, szyby tylne regulowane elektrycznie, lusterka zewnętrzne podgrzewane, regulowane elektrycznie, składane ręcznie. Dacia Duster z LPG, czyli na gaz ma fabryczną instalację gazową. Ceny nowych modeli wahają się od ponad 30 tysięcy złotych aż do blisko 80 tysięcy złotych.

Silniki Dacia Duster

Silniki benzynowe

– R4 1,6 (105 km)

– R4 1,6 (105 km) w wersji z zasilaniem LPG

– R4 1,6 (114 km) w wersji zasilanej bioetanolem

Silniki Diesel

– R4 1,5 dCi (90-110 km)

Dacia Duster – właściwości terenowe

 

Dacia Duster charakteryzuje się sporym prześwitem (21 cm), skokiem zawieszenia, kątami natarcia, zejściem oraz wykrzyżowaniem osi. Ma układy elektroniczne, które ułatwiają jazdę po ciężkich warunkach. Posiada również przydatne systemy Hill Descent Control, który pomaga przy ostrych zjazdach oraz Hill Start Assist, który pomaga przy ruszaniu ze wzniesienia.

Dacia Duster – opinie użytkowników

 

Dzięki swojemu wyglądowi oraz cenie, użytkownicy samochodu są nim zachwyceni. Auto zdobyło rzeszę fanów, którzy chwalą je sobie ze względu na ekonomię oraz pakowność. Samochód jest uważany za tani w eksploatacji, duży i pojemny. Zdaniem użytkowników pojazdu, doskonale sprawdza się on podczas jazdy polnymi drogami.

Dacia Duster – usterki i problemy

 

W większości usterki samochodu to pojedyncze przypadki. Do tych, które mogą najczęściej się wydarzyć, należą: awarie cewek zapłonowych w silnikach 1.6 16 V, awarie napędu rozrządu w silniku 1.6, 16 V, drobne kolizje nadwozia oraz podwozia, problemy z elektroniką oraz przecieki wody do wnętrza. Oprócz tego najczęściej awariom ulegają: wtryskiwacze, turbosprężarka. Za najgroźniejszą usterkę jest uważany samoistnie rozłączający się napęd 4×4, jednak zwykle wystarczy przeprogramowanie komputera sterującego.

administrator