Opony run flat – co to?

Wielu kierowców lubi zmieniać standardowe wyposażenie swojego samochodu. Dzięki temu pojazd ma lepsze osiągi, podróż jest dużo bardziej komfortowa, zwiększa się również bezpieczeństwo podczas jazdy. Jednym z najważniejszych elementów, jaki wpływa na osiągi auta, są opony. Run flat, początkowo kojarzone jedynie z filmami akcji czy z rządowymi limuzynami coraz częściej goszczą na samochodach Polaków. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w opony run flat. Co to jest i czy warto w nie inwestować?

Run flat opony — co to znaczy?

Opony run on flat to nazwa zapożyczona z języka angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza jazdę bez powietrza. Co więc oznacza to dla kierowcy? Największą zaletą jest fakt, że kierowca może kontynuować jazdę jeszcze przez jakiś czas po przebiciu opony. Należy jednak pamiętać, że nie są one w żadnym wypadku bardziej odporne na przebicie niż tradycyjne opony. Obecnie run flaty znajdują się w standardowym wyposażeniu w wielu samochodach wyższej klasy, takich jak Mini Cooper S, czy BMW X5.

Wielu kierowców może zastanawiać się, czym różnią się opony typu run flat od tradycyjnych modeli. Przede wszystkim zwykłe opony unoszą samochód dzięki znajdującemu się w nich sprężonemu powietrzu. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie do jej awarii oraz późniejszej utraty powietrza, opona nie będzie w stanie dalej podtrzymywać pojazdu. Opony typu run flat posiadają z kolei wzmocnione boki, które usztywniają całą konstrukcję. 

Dzięki temu, nawet po utracie powietrza, kierowca będzie w stanie kontynuować jazdę jeszcze przez jakiś czas. Warto podkreślić, że na podobnej zasadzie działa większość modeli run on flat. Głównym celem takiego rozwiązania jest zminimalizowanie ryzyka utraty panowania nad pojazdem po nagłym przebiciu opony. Ponadto pozwala to również zapobiegać sytuacjom, w których kierowca byłby zmuszony zmieniać koło na autostradzie.

Dzięki temu kierowca może czuć się dużo bezpieczniej, a osoby, które nie przepadają za zmianą koła na ruchliwej drodze, nie będą zmuszone tego robić.

Opony run on flat — co to znaczy?

Opony run flat zostały zaprojektowane w taki sposób, aby móc kontynuować jazdę jeszcze przez jakiś czas po przebiciu. Często można więc spotkać się z pytaniem, jak długo można kontynuować jazdę bez powietrza. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od wielu czynników, takich jak obłożenie samochodu, prędkość jazdy, marka opon. W zdecydowanej większości można natomiast spotkać się z zaleceniem producenta, aby kontynuować jazdę przez 80 km z maksymalną prędkością 80 km/h.

Czym są opony run flat? — zalety

Opony typu run flat ostatnimi czasy stają się coraz bardziej popularne. Wielu kierowców sięga po to rozwiązanie, które przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Ponadto dostrzegają oni również liczne korzyści, jakie oferuje to rozwiązanie. Przede wszystkim kierowca ma zapewniony większy komfort psychiczny. W przypadku awarii opony zawsze będzie bowiem w stanie dojechać do najbliższego warsztatu. Dzięki temu będzie mógł uniknąć wymiany opony na poboczu drogi w środku nocy.

Jednak opony typu run flat to przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo. Kierowca minimalizuje ryzyko utraty panowania nad pojazdem w wyniku nagłej utraty powietrza w oponie. Zwiększa to nie tylko bezpieczeństwo jego samego, ale również innych osób znajdujących się w pojeździe oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, korzystając z opon run on flat nie ma konieczności wożenia w samochodzie zapasu. Dzięki temu w bagażniku jest więcej miejsca do dyspozycji.

Opony typu run flat — co warto wiedzieć?

Warto pamiętać, że opony run flat to z pewnością nie jest tanie rozwiązanie. Z tego też powodu są one zalecane zwłaszcza właścicielom pojazdów klasy premium. Należy bowiem wiedzieć, że takie rozwiązanie często wymaga dokupienia dodatkowego systemu, który będzie kontrolował ciśnienie powietrza w oponach. Nie da się jednak ukryć, że opony run flat stanowią ciekawą alternatywę dla bardziej konwencjonalnych rozwiązań.

Sprawdź inne wpisy o oponach

Indeks prędkości opon – co to jest?

Opony zimowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

administrator