Jak dbać o lakier samochodu? Porady

Jak dbać o lakier samochodu - porady

Prawdopodobnie każdemu właścicielowi auta zależy na tym, żeby pojazd był w jak najlepszym stanie. Chodzi oczywiście nie tylko o stan techniczny, ale też wizualny. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak dbać o lakier samochodu? Wbrew pozorom często nie wymaga to sporych nakładów finansowych. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Co działa negatywnie na lakier samochodowy?

Lakier samochodu jest narażony na wiele negatywnych czynników, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatury są niższe i w powietrzu jest większa wilgoć, częściej występują także deszcze i śnieg. Dochodzi do tego kontakt karoserii z solą i lodem, co może bardzo źle wpływać na wspomniany lakier.

Z tego powodu przede wszystkim należy zatroszczyć się o zabezpieczenie karoserii przed owymi czynnikami. Prewencja zawsze jest lepszym wyjściem niż późniejsze staranie się o przywrócenie świetności. Z tego powodu nie można zapominać o regularnym myciu pojazdu (najlepiej nie za sprawą myjni automatycznych, ponieważ szczotki mogą niszczyć powłokę lakierniczą). Doskonałym pomysłem jest nie tylko oczyszczenie, ale też woskowanie samochodu.

Sposoby dbania o lakier

Woskowanie samochodu może się odbywać na różne sposoby. Najprościej jest skorzystać z usług myjni ręcznej, która oferuje tryb woskowania. Ten stworzy na lakierze warstwę ochronną, jednak jednocześnie trzeba mieć na uwadze, by pozbyć się go z szyb, ponieważ ogranicza przejrzystość. Bardziej skutecznym rozwiązaniem jest ręczne nakładanie wosku i polerowane. Niestety, jest to dość pracochłonny zabieg, jednak efekt końcowy pozwala cieszyć się ochroną lakieru przez dłuższy czas. Warto wiedzieć, że woskowanie nie powinno się odbywać na pełnym słońcu. Rozgrzana karoseria sprawi, że ów wosk szybko zaschnie i nie będzie mógł dotrzeć do głębszych powłok.

Przez złe warunki powłoka lakiernicza może stracić połysk, a do tego mogą pojawić się odpryski lub rysy. W trosce o swój samochód należy takowe defekty usuwać! By zadbać o lakier, konieczne jest przede wszystkim dokładne jego ocenienie.

Jak sprawdzić lakier samochodu? Przede wszystkim warto pojazd dokładnie umyć oraz odtłuścić. Z głębokimi rysami nie da się prosto uporać, jednak inaczej sprawa wygląda w przypadku niewielkich rysek. Wspomniane wcześniej woskowanie może poradzić sobie z mniejszymi defektami. Dochodzi do tego dokładne polerowanie danego elementu, jednak należy do tego zadania podchodzić ostrożnie, w przeciwnym wypadku można trwale uszkodzić lakier, przez co konieczna będzie wizyta u lakiernika.

Głębsze rysy bywają problematyczne, jednak na rynku można znaleźć ciekawe produkty, takie jak pasty koloryzujące lub specjalne kredki, które co prawda całkowicie nie usuną problemu, ale owa rysa nie będzie aż tak widoczna.

Dbanie o lakier to nie tylko sposób na cieszenie się lepszym wyglądem samochodu, ale też możliwość zaproponowania wyższej kwoty przy późniejszej sprzedaży pojazdu. Z tego powodu zawsze warto pamiętać o odpowiedniej higienie oraz zabezpieczaniu karoserii.

administrator