Niemieckie autostrady płatne dla Polaków – kiedy to nastąpi?

Już od kilku lat Niemcy planowały wprowadzenie opłat dla samochodów (zarejestrowanych poza krajem), korzystających z autostrad. Ustawa nie wchodziła w życie głównie ze względu na głośny sprzeciw ze strony Holandii i Austrii. Jednakże, parlament niemiecki zatwierdził plan ustawy, z powodu którego każdy kierowca samochodu osobowego spoza Niemiec, od października 2020 roku będzie zmuszony do zapłaty za korzystanie z autostrad.

 

Wielu Polaków korzysta z niemieckich autostrad, jako ze sposobu na szybsze przedostanie się w głąb Europy Zachodniej. Teraz jednak, planując podróż trzeba będzie wziąć pod uwagę opłaty, co z pewnością odstraszy niejednego kierowcę. Wielu Polaków korzystało z tamtejszych dróg również przez to, że utrzymane są w dobrym stanie, są darmowe, a także nie obowiązuje na nich limit dozwolonej prędkości, dlatego często przejechanie pozornie dłuższej trasy przez autostrady niemieckie, okazywało się skróceniem czasu podróży.

 

Warto przy tym dodać, że obywatele Niemiec nie będą musieli płacić za poruszanie się po autostradach, co spowodowało falę oburzenia w okolicznych krajach. Oczywiście, Niemcy również będą potrzebowali winiet, jednak będą w stanie odliczyć ich koszt od płaconego przez nich podatku drogowego.

 

Co więcej, Austria postanowiła nawet zaskarżyć niemiecki parlament w Trybunale Sprawiedliwości UE. Argumentem tamtejszego rządu jest dyskryminacja obywateli innych krajów. Na oficjalny wynik owego zaskarżenia będzie trzeba poczekać do połowy bieżącego roku. Niezależnie jednak od wyroku, prawdopodobnie opłaty zostaną wprowadzone również dla mieszkańców.

 

Samochody osobowe cudzoziemców poruszających się po niemieckich autostradach będą musiały mieć wykupioną winietę. Cena będzie się wahała nie tylko ze względu na okres jej ważności, ale także pojemność silnika, jak i szkodliwość emitowanych przez niego spalin. Opłaty będą pobierane elektronicznie, przez internet. Winiety pojawią się także w różnych punktach sprzedaży, na przykład na stacjach benzynowych. Przyklejanie naklejek na szyby nie będzie jednak konieczne, ponieważ znajdujące się na autostradach kamery zajmą się odczytem tablic rejestracyjnych. Sprawia to, że każdy na samochód osobowy bez wykupionej winiety zostanie nałożona kara finansowa – jej wysokość nie jest znana.

 

Planując podróż warto pamiętać, że w wielu niemieckich miastach konieczne jest posiadanie plakietki środowiskowej, której brak może się wiązać z  mandatem w wysokości 80 €. Sama naklejka kosztuje 12,50 €.

 

Szacuje się, że cudzoziemcy rocznie zapłacą za winiety 700 mln €, natomiast koszty stworzenia i utrzymania systemu będą wynosiły około 200 mln €, przez co zysk dla rządu niemieckiego będzie oscylował w okolicach połowy miliarda euro rocznie. Pieniądze te mają być docelowo zainwestowane w modernizację niemieckiej infrastruktury, natomiast wielu krytyków uważa, że koszty dodatkowej kontroli systemu pokryją się z dochodem, przez co winiety nie będą opłacalnym ruchem pod względem ekonomii.

 

Niemiecki rząd już od dawna chce wdrożyć opłaty za korzystanie z autostrad. W 2015 roku parlament niemiecki nawet zatwierdził wprowadzenie płacenie myta przez kierowców samochodów osobowych, jednak ów wdrożenie nie zostało zaakceptowane przez Brukselę.

 

Stan niemieckich dróg jest coraz gorszy, a czasami nawet (co kilka, kilkanaście lat temu mogłoby wydawać się nierealne) sytuacja wygląda gorzej, niż na nowych drogach w naszym kraju. Szacuje się, że koszt modernizacji niemieckiej infrastruktury może wynieść nawet 7,5 mld €, a więc zapłata za przejazd autostradami będzie konieczna.

redakcja