Jak określić wartość rynkową samochodu?

Wycena wartości samochodu jest szczególnie ważna w momencie, kiedy chcemy go sprzedać. Znajomość kwoty, jaką możemy uzyskać za nasze obecne auto, pozwala też taki pojazd znacznie szybciej spieniężyć. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że i tak finalnie suma, jaką otrzymamy od kupującego, może być inna niż ta, którą oszacowaliśmy podczas wyceny rynkowej wartości pojazdu. Ponadto dokonanie wyceny nie jest wcale takie proste. Oczywiście, możemy zgłosić się do specjalistów, którzy zrobią to za nas i profesjonalnie określą wartość samochodu. Czy można jednak spróbować dokonać wyceny samodzielnie?

Kryteria, jakie najczęściej bierze się pod uwagę

Dokonując wyceny wartości rynkowej pojazdu, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę typ samochodu oraz markę. Następnie, trzeba wziąć także pod uwagę to, jaki przebieg posiada samochód, jakie ma wyposażenie oraz pojemność silnika. Duże znaczenie ma rok produkcji oraz wygląd. Na ostateczną wycenę ma również wpływ:

– bezkolizyjna jazda dotychczasowego właściciela,

– rodzaj napędu (benzyna, olej, instalacja LPG),

– dodatkowe akcesoria (np. dywaniki samochodowe lub opony zimowe).

Rozbieżność najczęściej pojawia się pomiędzy tym, co deklarują właściciele, a tym jaka jest faktycznie historia samochodu. Niektóre konsekwencje kolizji drogowych można w taki sposób naprawić, aby były niemalże niewidoczne, szczególnie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w ocenie stanu technicznego samochodów. Cena pojazdu powinna być adekwatna nie tylko do wieku i wizualnego stanu pojazdu, ale też uwzględniać kolizje.

Wycena wartości samochodu – kiedy jest potrzebna?

Wbrew pozorom, nie tylko w momencie, kiedy chcemy samochód ogłosić i sprzedać czy też oddać go w rozliczeniu. Oszacowanie wartości rynkowej samochodu jest też podstawą do wyliczenia wielkości koniecznych do zapłacenia składek OC oraz do ustalenia wysokości należnego podatku. Tak naprawdę takiej wyceny często dokonują więc za nas inni, między innymi towarzystwa ubezpieczeniowe. Wysokość składki OC jest odzwierciedleniem wartości pojazdu.

Wycena samochodu jest też ważna w momencie wprowadzania do firmy swojego samochodu jako środka trwałego, a także w momencie, kiedy chcemy pojazd przekazać komuś w formie darowizny. Zazwyczaj, najszybciej można się zorientować, co do ceny pojazdu poprzez obserwację cen podobnych samochodów wystawianych na rynku do sprzedaży. Oczywiście, to również wiąże się z koniecznością obserwacji rynku, pojawiających się ofert oraz cech pojazdów. W takiej sytuacji trzeba szczególną uwagę zwrócić już nie na oczywiste dane o pojeździe, jak rok produkcji czy przebieg, ale warto skupić się również na określeniu stopnia zużycia pojazdu.

administrator