Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Czy auto musi mieć OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tak zwane OC, jest nie tylko wymagane przez polskie prawo – tak naprawdę trudno byłoby poruszać się po drodze bez niego. Kiedy dojdzie do jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia, to właśnie dzięki OC nie musimy martwić się o koszty naprawy zniszczonego mienia czy też koszty leczenia osób trzecich, które ucierpią w ewentualnym wypadku.

Jeśli samochód jest ubezpieczony, wszystkie te opłaty pokrywa firma, w której wykupione zostało ubezpieczenie pojazdu. Sprawdzenie OC jest więc często jedną z podstawowych rzeczy, jaką robimy, zanim wsiadamy za kierownicę nieznanego auta. Kiedy zaś mówimy o samochodzie, który zamierzamy dopiero kupić, wiedza, jak sprawdzić ważność OC, jest po prostu niezbędna.

Sprawdzanie OC po numerze rejestracyjnym

Z oczywistych względów najłatwiej jest sprawdzić ubezpieczenie, którego numer znamy. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową ubezpieczyciela i wprowadzić numer polisy, aby uzyskać wszelkie informacje na jej temat. Jednak takiego rodzaju dane nie zawsze są nam znane.

Historia pojazdu

Sprawdzanie polisy OC po numerze ubezpieczenia jest więc bardzo łatwe. Na szczęście, nawet jeśli nie znamy numeru polisy, również z łatwością możemy sprawdzić stan OC. Taka wiedza przyda nam się szczególnie wtedy, gdy chcemy dowiedzieć się, czy ubezpieczone jest auto, które chcemy kupić, lub takie, które spowodowało wypadek drogowy, w którym przyszło nam brać udział.

W takim przypadku możemy wejść na stronę rządową o adresie historiapojazdu.gov.pl, gdzie znajdziemy Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców. Jak sprawdzić, do kiedy jest ważna polisa OC w CEPiK? Wystarczy wprowadzić do wyszukiwarki dane, takie jak numer rejestracyjny oraz numer VIN. Oprócz informacji na temat polisyuzyskamy tamtakże między innymi dane na temat tego:

 1. jaka jest pojemność i moc silnika,
 2. jakie były wyniki okresowych badań technicznych pojazdu,
 3. jaki jest stan licznika,
 4. czy licznik był wymieniany,
 5. czy pojazd doznał szkody istotnej po marcu 2020 roku.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Znając numer rejestracyjny oraz numer VIN pojazdu, informacje na temat jego ubezpieczenia możemy zdobyć także na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Aby sprawdzić, czy i do kiedy samochód jest ubezpieczony, na stronie głównej UFG należy rozwinąć zakładkę „Baza OC i AC”, a następnie wybrać opcję: „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Po uzupełnieniu wymaganych danych uzyskamy informacje takie jak:

 1. numer polisy OC,
 2. czy polisa jest aktualna,
 3. nazwa ubezpieczyciela,
 4. adres ubezpieczyciela,
 5. marka pojazdu.

Firmy specjalizujące się w sprawdzaniu OC

Jeśli wciąż mamy wątpliwości co do auta, które nas interesuje, warto skorzystać z usług firmy oferującej sporządzenie szczegółowego raportu na temat danego samochodu. Możliwość ta jest warta uwagi szczególnie wtedy, gdy chcemy kupić lub sprowadzić samochód zza granicy, gdzie nie sięgają nasze polski rejestry.

Oprócz zweryfikowania tego, czy auto ma OC, firma może dostarczyć nam także inne informacje, takie jak:

 1. ważność i autentyczność dokumentów,
 2. stan karoserii, szyb i oświetlenia,
 3. stan opon i ogumienia,
 4. stan silnika i podwozia,
 5. wyposażenie wewnętrzne,
 6. wyposażenie zewnętrzne.

Dodatkowo spodziewać się możemy możliwości wykonania diagnostyki komputerowej, zdjęć ilustrujących faktyczny stan pojazdu oraz przeprowadzenia standaryzowanej jazdy próbnej.

administrator