Jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód?

Powody, dla których niekiedy potrzebujemy uzyskać informację na temat danego samochodu i jego właściciela mogą być różne. Niemniej, nasuwa się wtedy pytanie – jak to zrobić szybko, bez interwencji osób trzecich?

 

Należy wiedzieć, że nie jest możliwe sprawdzenie dokładnych informacji na temat danego samochodu czy też kierowcy, posiadając wyłącznie numer rejestracyjny pojazdu. Takie możliwości są w kompetencji policji. Jednakże, możliwe jest uzyskanie pewnych informacji na temat pojazdu w przypadku posiadania jego numeru rejestracji, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji.

 

Dzięki usystematyzowaniu symboli, znajdujących się na tablicy rejestracyjnej, możliwe jest określenie regionu, w którym zarejestrowano samochód. Na przykład, pierwsze litery PO oznaczają Poznań, litery KR oznaczają Kraków itd. Dzięki temu zawęża się pole poszukiwania.

 

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet kiedy rejestracja sugeruje, że kierowca mieszka w danym obszarze, to może być to błędnym tropem. Na przykład, osoba mieszkająca obecnie w Poznaniu może kupić samochód w okolicy, gdzie mieszkała wcześniej, np. w Krakowie, a przez to mieć rejestrację KR.

 

Sama rejestracja nie wystarczy, żeby znaleźć kierowcę – nie tylko w Polsce, ale też innych krajach Europy. Nie można się temu dziwić, zwłaszcza w czasach, kiedy o dane osobowe dba się szczególnie, czego dowodem jest wprowadzenie ostatnimi czasy RODO.

 

Posiadając numer tablicy rejestracyjnej można się dowiedzieć jednak, czy dany samochód nie został zauważony przez innych internautów. Modne stało się ocenianie kierowców w sieci, dlatego kiedy dany człowiek wyjątkowo źle prowadzi samochód – prawdopodobnie na jednej ze stron internetowych użytkownicy wyrazili swoją opinię na jego temat.

 

Jak sprawdzić, czy samochód należy do danego człowieka i czy jest ubezpieczony?

 

 

Żeby legalnie posiadać i prowadzić samochód należy mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz wykupioną polisę OC. Do niedawna, prowadząc pojazd trzeba było mieć ze sobą wszystkie te dokumenty. Za brak jakiegokolwiek z nich groził kierowcy mandat w wysokości 50 złotych. Warto jednak wiedzieć, że w tej materii prawo zmieniło się 1 października 2018 roku. Od tamtego czasu, podczas prowadzenia pojazdu wystarczy posiadać wyłącznie prawo jazdy – dowód rejestracyjny i polisa OC mogą zostać w domu. Sprawia to, że w przypadku małej stłuczki nie będzie możliwości napisania oświadczenia na podstawie dokumentów i oddalenia się w swoim kierunku. Potrzebne będzie wezwanie policji, co poskutkuje mandatem dla winnego.

 

W przypadku niewielkiej kolizji nadal istnieje możliwość uzyskania pewnych informacji na temat danego samochodu. Podobnie w przypadku kupowania używanego pojazdu – można samodzielnie sprawdzić jego historię. Jak to zrobić? Niestety nie jest to najprostsze, ale da się to zrobić.

 

Mianowicie, należy uruchomić stronę internetową Centralnej Ewidencji Pojazdów. W dziale e-usługi wybrać „Historia Pojazdu”. Jest to bezpłatna usługa, za pomocą której można poznać historię danego pojazdu przed zakupem lub w razie ewentualnej stłuczki.

 

Niestety sprawdzenie danego pojazdu będzie wymagało podania numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Dlaczego „niestety”? W przypadku zdarzenia drogowego, kiedy jeden z kierowców nie posiada przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC, informacjami jakie bez nich można uzyskać (ponieważ numery te są umieszczone fizycznie w samochodzie) będą: numer rejestracyjny i VIN. Jednakże, data pierwszej rejestracji widnieje w dowodzie rejestracyjnym i mało kto ją pamięta.

 

Z tego względu sprawdzenie samochodu może być w większości przypadków niemożliwe, dlatego w sytuacji, kiedy pozostawiono dokumenty w domu – warto jest posiadać w samochodzie kartkę z danymi potrzebnymi do sprawdzenia pojazdu.

  Redakcja