Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Polski rynek samochodów używanych jest naprawdę ogromny. Zakup pojazdu z salonu jest luksusem, na który pozwalają sobie nieliczni, a większość nowych samochodów jest kupowana przez wypożyczalnie, firmy oraz floty. Klienci, którzy zdecydowali się na pojazdu używany, szukają różnych form zabezpieczenia.

Pewnie nie chcesz, aby dopiero co kupiony samochód więcej stał w serwisie niż służył jako środek transportu? W związku z tym, na rynku pojawiły się firmy, które oferują usługę sprawdzenia samochodu przed kupnem. Zazwyczaj pojawia się pytanie: którą z nich wybrać?

Sprawdzenie samochodu przed zakupem

Zakup używanego samochodu wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeżeli chcesz je ograniczyć do zera, powinieneś dokonać oględzin auta przed kupnem. Wiele kwestii jesteś w stanie ocenić samemu, lecz lepiej zlecić usługę oględzin samochodu specjalistom. Liczba warsztatów jest na tyle długa, że ciężko wybrać ten odpowiedni.

Najgorszym wyborem jest serwis, który poleca sprzedawca. Częstym działaniem handlujących autami jest opłacanie serwisantów. Po takim sprawdzeniu, jedyne czego się dowiesz to, że samochód, który kupujesz, jest w idealnym stanie. Realny stan rzeczy jest jednak zgoła inny. Z tego powodu lepiej wybrać niezależny serwis lub zdecydować się na pomoc samodzielnie wybranego specjalisty.

Autoryzowana stacja obsługi jest kolejnym miejscem, które pewnie przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o sprawdzeniu samochodu. Po części jest to dobry wybór, ze względu na dostęp do historii serwisowej oraz możliwość użycia dedykowanego sprzętu diagnostycznego. Niestety częsta obecność praktykantów jest głównym problemem ASO. W momencie, gdy praktykantowi towarzyszy doświadczony mechanik autoryzowana stacja obsługi staje się dobrym wyborem. Masz pewność, że samochód będzie sprawdzony w odpowiedni sposób. Wadą tej usługi jest jej wysoka cena.

Ostatnim, a co za tym idzie, jednym z lepszych wyborów jest skorzystanie z usług niezależnych firm sprawdzających. W większości zatrudniają oni fachowców, a dostęp do wielu baz danych pozwala na sprawdzenie historii danego egzemplarza. Co ważne, część niezależnych serwisów oferuje usługę sprowadzenia samochodu na zlecenie. W ofercie naszej firmy znajdziesz taką możliwość. Nasze doświadczenie w branży poparte wieloma pozytywnymi opiniami potwierdza to, że usługa, którą wykonujemy, jest w pełni profesjonalna.

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Jeżeli jesteś typem osoby, która woli zrobić coś samemu, możesz spróbować ocenić stan techniczny pojazdu samodzielnie. Niestety, nie będzie to prawdopodobnie aż tak dokładne, jak usługa, która jest wykonywana w warsztatach.

Samodzielnie w trakcie oględzin powinieneś sprawdzić kilka najważniejszych kwestii:

– ślady uszkodzeń,

– działanie oświetlenia,

– elementy nadwozia,

– działanie drzwi,

– ślady korozji,

– wszelakie uszkodzenia,

– stan opon,

– stan tarcz hamulcowych,

– stan komory silnika,

– poziom płynów eksploatacyjnych,

– kultura pracy jednostki,

– barwa spalin,

– działanie zamków,

– wydajność układu klimatyzacji.

Jak widać, lista rzeczy, które możesz sprawdzić podczas oględzin, jest dość długa. Większość mankamentów technicznych będziesz w stanie poczuć w trakcie jazdy próbnej. Zachęcamy jednak do skorzystania z usług odpowiedniej firmy, która wybierze dla Ciebie w pełni sprawny samochód. Dzięki temu oszczędzisz swoje nerwy, a co najważniejsze – pieniądze i czas.

administrator