Jak wyglądają oględziny pojazdu?

Mężczyzna patrzy do środka samochodu

Oględziny pojazdu przeprowadzone przez fachowca są konieczne, jeśli decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia autocasco. Co więcej, jest również wymagane, jeśli nasz samochód uległ uszkodzeniu w wyniku wypadku i zamierzamy się ubiegać o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.


W artykule wyjaśniamy szczegółowo, na czym polegają oględziny auta w wyżej wymienionych przypadkach, a także, jak przeprowadzić je samodzielnie, jeśli zastanawiamy się nad zakupem używanego pojazdu.


Oględziny samochodu jako skutek złożenia wniosku o ubezpieczenie AC

Właściciele pojazdu, którzy chcą posiadać dodatkowe zabezpieczenie w postaci AC, muszą liczyć się z tym, że w odpowiedzi na złożony wniosek o ubezpieczenie firma będzie chciała dokonać oględzin samochodu. Od momentu otrzymania takiego powiadomienia od ubezpieczyciela posiadacz auta powinien umożliwić przeprowadzenie inspekcji w ciągu następnych 30 dni. Wynika to z faktu, że chce on uzyskać pewność, iż opis stanu pojazdu zamieszczony we wniosku jest zgodny realiami.


Wówczas w umówionym z kierowcą terminie zjawia się rzeczoznawca, aby przeprowadzić oględziny pojazdu. Ekspert sprawdzi kwestie identyfikacyjne samochodu, a także dokona oceny jego stanu pod kątem uszkodzeń oraz obecności dodatkowego wyposażenia. Specjalista oceni również, czy pojazd posiada odpowiednie zabezpieczenia przeciwdziałające kradzieży i aktualne badanie techniczne.


Jak przebiegają oględziny auta powypadkowego?

Jeżeli wskutek wypadku nasze auto uległo uszkodzeniu, możemy oczywiście ubiegać się o środki z ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, aby jak najszybciej zgłosić powstałe szkody, a także nie podejmować żadnych napraw przed profesjonalnymi oględzinami samochodu.


Specjalista będzie oceniał oraz dokumentował zarówno widoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia, jak i na przykład stan kół oraz elementów podwozia. Z tego względu należy pamiętać, aby na czas oględzin pojazdu zapewnić dostęp do tej części auta, a także odpowiednie oświetlenie – niekorzystnym może się okazać umawianie spotkania z rzeczoznawcą w godzinach wieczornych. Specjalista sprawdzi również funkcjonowanie układów elektrycznych. Po spotkaniu zostanie sporządzony szczegółowy raport, stanowiący element dowodowy w postępowaniu. Na jego podstawie wykonuje się następnie kosztorys, w którym firma ubezpieczeniowa musi wskazać nie tylko koszty, ale również sposób naprawy i czas jej trwania. Jeżeli w naszej ocenie wysokość przyznanego odszkodowania jest zaniżona, możemy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, zlecając ponowne oględziny samochodu innemu rzeczoznawcy.


O czym warto pamiętać podczas oględzin pojazdu przed zakupem?

Jeśli decydujemy się na zakup używanego samochodu i chcemy mieć całkowitą pewność, że będzie to udana inwestycja, warto najpierw zlecić wykonanie oględzin auta. Może je przeprowadzić na przykład profesjonalny mechanik, który posiada odpowiedni sprzęt, aby wykryć usterki niewidoczne gołym okiem lub nieujawniające się podczas krótkiej przejażdżki.


Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z tej usługi, warto sprawdzić historię danego pojazdu za pomocą jego numeru VIN. Sprzedawcę możemy również zapytać o świadectwa badań technicznych, książeczki i rachunki serwisowe. Dadzą nam też one pojęcie o rzeczywistym przebiegu auta, który nierzadko jest zaniżany. Samodzielnie możemy także ocenić stan nadwozia.


Oględziny pojazdu pod względem ukrytych części lepiej jest jednak zlecić fachowcowi – dzięki temu unikniemy zbędnego ryzyka.

Sprawdź inne porady o samochodach

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie?

Jak odpowietrzyć układ hamulcowy w samochodzie?

administrator