Kradzież samochodu – jak się przed nią zabezpieczyć?

Kiedyś kradzieże samochodów były plagą. Mimo dużego spadku, nadal kradzionych jest około 20 tysięcy samochodów rocznie. Dlaczego mniej samochodów ginie? Ma to związek po pierwsze z lepszymi zabezpieczeniami, a po drugie z niższymi cenami pojazdów, przez co kradzież może być zwyczajnie nieopłacalna dla złodzieja. Co mimo wszystko poradzić, żeby ustrzec się przed ewentualną kradzieżą samochodu?

 

Rozwiązań jest wiele

Przede wszystkim dany pojazd powinien posiadać sprawny system alarmowy, który ochroni kabinę przed włamaniem. Niektórzy twierdzą, że alarmy nie zatrzymają złodzieja. Trzeba jednak wiedzieć, że złodziej także potrafi myśleć, a więc prędzej skłoni się w stronę kradzieży samochodu, który alarmu nie posiada. Co prawda dobry złodziej poradzi sobie z niemalże każdym rodzajem zabezpieczeń, jednak zazwyczaj samochody kradną osoby, która znają zaledwie podstawy uruchomienia pojazdu bez kluczyków. Warto zaznaczyć, że bardziej skutecznym sposobem na zabezpieczenie samochodu może być dobre ukrycie wyłącznika pompy paliwa, zamontowanego u lokalnego mechanika, niż skomplikowane rozwiązania stosowane taśmowo przez producentów samochodów.

Ubezpieczenie samochodu może nie ustrzeże Cię przed samą kradzieżą, jednak dzięki niemu nie odniesiesz utraty pieniędzy. Kupując auto-casco wybierz wariant chroniący przed kradzieżą. Pamiętaj, żeby przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem dokładnie ją przeczytać, ponieważ samo OC warunkowane jest przez prawo, a dokładne warunki AC ustala ubezpieczyciel.

Musisz wiedzieć, że miejsce parkowania również ma znaczenie. Warto zostawiać swój samochód na parkingach strzeżonych, kiedy jednak tego nie robisz – zatrzymaj się w miejscu widocznym, uczęszczanym oraz dobrze oświetlonym w nocy. Opuszczając pojazd pamiętaj o tym, by nie zostawiać na widoku cennych rzeczy, ponieważ mogą one zachęcić złodzieja do kradzieży. Laptop, neseser lub torebkę schowaj w miejsce niewidoczne z zewnątrz, na przykład pod fotel. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj w samochodzie dokumentów! Kiedy posiadasz sprzęt przytwierdzony na zewnątrz samochodu, na przykład narty, rowery – parkuj wyłącznie na parkingach strzeżonych. Przed zostawieniem samochodu na parkingu sprawdź, czy zamknięte zostały wszystkie drzwi oraz klapa bagażnika.

Pamiętaj, żeby nie opuszczać uruchomionego pojazdu. Nawet, jeżeli chcesz dosłownie wyjrzeć na moment, aby np. sprawdzić, czy coś nie znajduje się pod kołami – to już daje możliwość złodziejowi do szybkiej ucieczki Twoim samochodem!

Kiedy jednak musisz zostawić samochód w niestrzeżonym miejscu na dłuższy czas, zastanów się nad kupnem blokady kierownicy. To niedrogie rozwiązanie, które może zniechęcić złodzieja. Jest to drążek, który montuje się na kierownicy, uniemożliwiając tym samym jej ruch. Inne modele pozwalają także zablokować pedały, a więc więcej zachodu wymaga pokonanie takiej przeszkody, a samo zamontowanie zabezpieczenia jest proste i zajmuje nawet jedną minutę. Bardziej zaawansowane blokady na kierownicę występują pod postacią metalowej obręczy. U mechanika możesz także zaopatrzyć się w blokadę mechaniczną skrzyni biegów. Żeby ją odbezpieczyć potrzebny jest specjalny kluczyk, bez niego złodziej może mieć nie lada problem.

Jeszcze tańszym rozwiązaniem okaże się zastosowaniem blokady na same pedały. Musisz jednak takie zabezpieczenie dobrze dopasować, w przeciwnym razie złodziej bez problemu je zdemontuje.

Kolejnym sposobem na ochronę swojego samochodu jest zainstalowanie odpowiedniego systemu GPS/GSM. Dzięki temu zlokalizujesz swój samochód, kiedy zostanie już skradziony. Zwyczajny złodziej nie obejdzie tego zabezpieczenia, jednak profesjonaliści posiadają urządzenia, które skutecznie zagłuszą sygnał GPS. Aby żeby namierzyć swój samochód można użyć także monitoringu radiowego. To bardziej skuteczna metoda, ponieważ praktycznie niemożliwe jest zagłuszenie takiego sygnału, a zlokalizowanie pojazdu zajmie zaledwie kilka godzin, ze skutecznością do kilku centymetrów.

redakcja