Pęknięta szyba w samochodzie – dowiedz się jak ją naprawić

Drobne pęknięcia i odpryski to częsty problem, z którym muszą borykać się kierowcy. Warto wiedzieć, że taką usterkę można naprawić, gdzie cena będzie dużo niższa, niż w przypadku wymiany szyby.

Kiedy na drodze panują gorsze warunki, samochody narażone są na drobne uszkodzenia. Wydostające się spod kół samochodów kamienie mogą porysować lakier, a co gorsza – naruszyć strukturę szyby. Kiedy boczne i tylne zwykle pozostają bezpieczne, to najbardziej zagrożona jest szyba przednia.

Warto wiedzieć, że szyby samochodowe dzielą się na dwa rodzaje – laminowane oraz hartowane. Pierwszy rodzaj spotykany jest przy szybach przednich. Szkło jest klejone, dlatego w przypadku ewentualnego wypadku nie roztrzaska się w drobny mak, tylko pozostanie w jednym kawałku. Drugi rodzaj szkła występuje w szybach tylnych oraz bocznych. W przypadku uderzenia o większym impecie roztrzaskują się na drobne kawałki. To działanie zamierzone, bowiem w przypadku wypadku kierowca nie będzie narażony na oberwanie dużym, zaostrzonym kawałkiem szkła.

Rodzaje uszkodzeń na przedniej szybie

Zależnie od rodzaju uderzenia na szybie pojawiają się różne uszkodzenia. Najczęściej są to „gwiazdki”, czyli kilka niewielkich pęknięć, które rozchodzą się z jednego punktu. Występują również tzw. „bycze oka”, to jest większe, okrągłe ubytki spowodowane zazwyczaj przez uderzenie większym kamieniem. Średnica „byczego oka” wynosi około 1 cm. Często zdarzają się też podłużne pęknięcia. Mimo niewielkich rozmiarów, te uszkodzenia mogą utrudniać jazdę i zmniejszyć bezpieczeństwo kierowcy. Dlaczego? Kiedy jest jasno, wpadające do samochodu światło jest rozproszone i może oślepić osobę kierującą. Ponadto, kiedy szyba jest pęknięta, nadwozie samochodu jest mniej sztywne, a to zwiększa zagrożenie w razie ewentualnego wypadku.

Mandat za pękniętą szybę

W razie kontroli policji, kierowca samochodu z pękniętą szybą może otrzymać mandat sięgający kwoty 500 złotych. Mimo, że nie zostaną naliczone punkty karne, to funkcjonariusze zatrzymają dowód rejestracyjny. Kierowca otrzyma go dopiero wtedy, kiedy usterka zostanie naprawiona.

Warto również wiedzieć, że uszkodzona szyba nie pozwoli na przedłużenie ważności badania technicznego pojazdu.

Jakie uszkodzenia kwalifikują się do naprawy?

Często naprawa nie jest możliwa. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie wymiana szyby. Po pierwsze, uszkodzenie musi znajdować się co najmniej 10 cm od krawędzi. Po drugie, długość pęknięcia nie może wynosić więcej niż 10cm, a średnica „byczego oka” lub „gwiazdki – 2,5 cm.

Jak zareagować, kiedy zobaczy się pęknięcie?

Uszkodzenie należy niezwłocznie zakleić taśmą od wewnętrznej oraz zewnętrznej strony pojazdu. Zapobiegnie to dostawaniu się zanieczyszczeń, co ułatwi pracę specjalisty.

Wymiana szyby, a naprawa

Kiedy uszkodzenie nie spełnia powyższych wymogów, konieczna będzie wymiana. Wtedy kierowca musi liczyć się z większymi kosztami, ponieważ cena nowej szyby do samochodu to wydatek co najmniej 500 zł. Niektóre auta posiadają szyby podgrzewane, przez co ich cena będzie jeszcze większa, nieraz o wiele przekraczająca kwotę 1000 zł.

Naprawa drobnego uszkodzenia na własną rękę może być niemożliwa ze względu na specjalne narzędzia, które odpowiedni specjalista na pewno będzie posiadał. Jak wygląda naprawa? Mechanik za pomocą opalarki lub suszarki musi ogrzać miejsce uszkodzenia w celu pozbycia się wilgoci. Usuwany jest także wszelki brud. Następnie zasysa się powietrze z wnętrza uszkodzenia. Później wtłacza się żywicę, którą utwardza się potem za pomocą lamp ultrafioletowych. Koszt takiego zabiegu jest zależny przede wszystkim od uszkodzenia, jednak zazwyczaj nie przekracza 150 złotych. Po naprawie – nawet jeżeli zostanie na szybie ślad – będzie on niewielki oraz nie będzie przeszkadzał w jeździe.

Przed niewielkimi uszkodzeniami można się ustrzec. Najprostszym sposobem będzie przyklejenie specjalnej folii ochronnej. Warto pamiętać o tym, że musi być ona bezbarwna. Zamontowanie przyciemnienia na przedniej szybie jest niezgodne z polskim prawem.

redakcja