Suziki Grand Vitara – opinie, silnik

Suzuki Grand Vitara to samochód osobowy o charakterze sportowo-użytkowym. Zadebiutował on w roku 1998 i został słynnym następcą Suzuki Vitary. Początkowo określenie „Grand” odnosiło się wyłącznie do większej, pięciodrzwiowej Vitary. Jednak po latach określenie “Grand” pojawiło się także na modelach trzydrzwiowych i dwudrzwiowych cabrio.

Suzuki Grand Vitara – połączenie SUV-a i auta terenowego

Suzuki Grand Vitara to samochód w stylu SUV-a off roadowego. Perfekcyjnie łączy on design ekskluzywnego SUV-a z detalami charakterystycznymi dla aut terenowych. Grand Vitara I nawiązywała głównie do stylistyki pojazdów off-roadowych, jednak gdy na rynku zaczęły królować SUV-y, Suzuki musiało się dostosować i nieco zmienić design Grand Vitary. Z tego względu modele produkowane od 2005 roku nie posiadały już charakterystycznej terenowej ramy i prezentowały się już nieco bardziej elegancko.

Suzuki Grand Vitara – jaki silnik wybrać?

Jesteś zainteresowany zakupem samochodu Suzuki Grand Vitara? Silniki tych aut niestety zużywają sporo paliwa. Dotyczy to głównie modeli benzynowych. Silniki 2.0 o mocy 140 km są w stanie spalić nawet 14l/100 km w ruchu miejskim. Z tego względu są one mało ekonomiczną opcją. Znacznie lepiej wypadają silniki 2.0 o mocy 169 km. Palą one niewiele więcej niż modele generujące moc 140 km, a są dużo bardziej dynamiczne. Należy zaznaczyć, iż benzynowe silniki Suzuki Grand Vitary pobierają sporo paliwa, jednak są mało awaryjne i doskonale służą przez długie lata.

Na rynku dostępne są również samochody Grand Vitara z silnikami turbodiesel 2.0 o mocy 87 km, 92 km oraz 109 km. Jednostki benzynowe V4 występują w dwóch opcjach pojemnościowych – 1.6 (dostępne w modelach bez blokady dyfra i reduktora) oraz 2.0 generujące moc o wartości 94, 107, 127 lub 140 km. Silniki z jednostką V6 dostępne są w wersji 2.5 oraz 2.7 litra i generują moc rzędu 144 km, 158 oraz 177 km. Należy pamiętać, że choć silniki diesel mniej palą, to są znacznie bardziej awaryjne od modeli benzynowych. Z tego względu przed zakupem pojazdu należy dobrze zastanowić się, na czym zależy nam bardziej. Trzeba zadać sobie pytanie, czy ważniejsza jest ekonomiczna jazda, czy jednak bezawaryjność silnika?

Suzuki Grand Vitara – opinie użytkowników

Opinie o Suzuki Grand Vitara są całkiem dobre. Samochód ten może pełnić funkcję rodzinnego SUV-a oraz ekstremalnej terenówki. Prezentuje się on luksusowo i posiada ponadczasową konstrukcję. Wnętrze tego pojazdu spełnia oczekiwania większości użytkowników, choć niektórzy narzekają na zbyt mały bagażnik – jego podstawowa pojemność wynosi zaledwie 398 litrów, a w wersji Grand Vitara 3d osiąga ona tylko 185 l. Użytkownicy Grand Vitary z silnikiem 2.0 o mocy 140 km skarżą się również na jego spalanie. Z tego względu polecamy sięgnąć po model z silnikiem o wyższej mocy lub turbodiesel.

Suzuki Grand Vitara – najczęstsze awarie

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego egzemplarzu Suzuki Grand Vitary,  dokładnie sprawdź cały układ napędowy. W autach tych często dochodzi do wycieków oraz uszkodzeń półosi napędowych. W Suzuki Grand Vitarach awariom ulegają także łożyska kół i przednie gumy stabilizatora. Użytkownicy tych pojazdów narzekają również na zbyt delikatny lakier. Wśród popularnych awarii w samochodzie Suzuki Grand Vitara wyróżnia się także przepalenia modułu ABS oraz rozregulowywania się geometrii kół.

Suzuki Grand Vitara – czy warto wybrać ten samochód?

Jeśli szukasz nowoczesnego, kompaktowego auta terenowego z solidnym napędem to Suzuki Grand Vitara z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Ceny tych pojazdów na rynku aut używanych wahają się od ok. 20 000 do 65 000 zł za praktycznie nowe modele. Najcięższym wyzwaniem jest wybranie silnika. Rzeczywiście ten element Grand Vitary pozostawia sporo do życzenia. Diesle często ulegają awariom, natomiast silniki benzynowe pochłaniają mnóstwo paliwa. Należy jednak pamiętać, że jest to jedna z niewielu wad tego auta. Ogólnie jak na swoją cenę jest on naprawdę godny uwagi. Ma wiele zalet – cechuje się ponadczasowym designem, posiada przestronne wnętrze, a jego prowadzenie jest przyjemne i komfortowe.

Sprawdź także wpis o Suzuki Swift VI!

administrator