Sprawdzenie zastawów rejestrowych na samochodzie – co to znaczy?

Prawo w Polsce stanowi, że każda rzecz może być obciążona prawem innej osoby. Znaczy to tyle, że poza faktycznym właścicielem prawo do danej rzeczy ma również wierzyciel (osoba/podmiot posiadająca określone prawa do samochodu poza właścicielem)

Samochód, który planujemy zakupić również może być obciążony zastawem. Będąc nieświadomym kupna pojazdu, na którym ciąży zastaw rejestrowy może to owocować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli wierzycielem jest bank, a kredytobiorca przestaje spłacać kredyt to wierzyciel (bank) będzie miał prawo pozwać do sądu nowego właściciela i starać się wyegzekwować swoją należność. 

Jak sprawdzić rejestr zastawów samochodów?

W łatwy sposób można takiej konsekwencji uniknąć. Każdorazowo zastaw jest wpisywany do specjalnego rejestru, który prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Udzielaniem informacji z rejestrów zastawów zajmuje się również Autotesto.pl mając w ofercie przeprowadzenie sprawdzenia i przygotowaniem zaświadczeń o tym czy dany pojazd jest przedmiotem zastawów. Zazwyczaj przygotowanie zaświadczenie trwa do 24h (w dni robocze). Jest to prosty i wygodny sposób dzięki, któremu będziemy sprawdzić czy samochód nie jest zadłużony i mieli pewność, że nie czekają nas nieprzewidziane konsekwencje z tytułu nabycia wymarzonego pojazdu. 

Sebastian