Subaru Impreza GD – opinie, awarie, spalanie

Subaru Impreza GD

Subaru Impreza GD to nie jest auto kupowane się ze względu na wygląd czy wysoką funkcjonalność. Ten osobowy samochód klasy kompaktowej to model, którego sława tkwi w tym, co znajduje się pod maską. To właśnie zapewniło jej karierę sportową w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Subaru Impreza GD – dane techniczne

Jeżeli zależy nam na kupnie retro rajdowca, warto pomyśleć właśnie o Subaru Imprezie GD. Opinie na temat tego auta krążą różne, dlatego warto przyjrzeć się najważniejszym parametrom, usterkom oraz rozważyć wszystkie wady i zalety.

Stylistycznie Impreza GD nawiązuje do swojego poprzednika kształtem linii bocznej oraz elementów przednich i tylnych. Tutaj również producent pomyślał o produkcji modelu w dwóch wersjach – 4-drzwiowym sedanie i 5-drzwiowym kombi. Na estetyce podobieństwa do generacji GC raczej się kończą.

Pod względem technologicznym jest to zupełny powiew świeżości. Sława Subaru Imprezy GD opiera się na silnikach w układzie przeciwsobnym (boxer), a także na stałym napędzie na cztery koła.

Montowano w nim silniki benzynowe o różnej pojemności, ale najpopularniejszym pozostała wersja 2-litrowa. Wartym uwagi jest fakt, że niezależnie od liczby koni zużycie benzyny plasuje się na zbliżonym poziomie. Przyspieszenie do 100 km/h w wersji z 125 KM zajmuje natomiast jedynie 10,2 sekundy. W trakcie produkcji zaś wypuszczono specjalne edycje tego modelu, których moc osiągała nawet 400 KM.

Subaru Impreza GD – awarie i problemy

Choć silnik tego modelu zasłynął swoją mocą, cechują go jednak cienkie ścianki bloku. To właśnie one przyczyniają się do jednego z najczęstszych problemów z tym autem – pękających uszczelek pod głowicą. Zastosowanie zbyt cienkich pierścieni tłokowych skutkuje z kolei pękającymi albo wręcz topiącymi się tłokami, co można poznać po wzmożonym zużyciu oleju. O ile z pierwszym problemem można sobie poradzić, montując inne śruby mocujące do głowicy, to drugi jest o wiele poważniejszy. W takim przypadku można spróbować zakuć silnik, ale to droga inwestycja.

Kolejnymi słabymi punktami Subaru Imprezy GD są niskiej jakości elementy układu hamulcowego, a także mało wytrzymałe amortyzatory. W słabszych wersjach silnikowych mamy ponadto do czynienia ze skrzyniami biegów, które nie zostały dobrze zestopniowane.

Parametr, którym zdecydowanie nie może się pochwalić Subaru Impreza GD? Spalanie. To najczęstsza zmora jej użytkowników skarżących się na zużycie paliwa na poziomie 10-11 l w przypadku jednostek bez doładowania. Jeśli zaś chodzi o te, które je posiadają, tu sytuacja jest jeszcze gorsza – 15-16 l.

Subaru Impreza GD – wady i zalety

Przed zdecydowaniem się na zakup tego modelu warto mieć na względzie wszelkie jego problemy, choć nie brakuje mu także zalet.

ZALETY:

 • skuteczny napęd na cztery koła,
 • dobra odporność na warunki pogodowe,
 • rzadko spotykany boxer o 4 cylindrach z niskim środkiem ciężkości,
 • dobry czas przyspieszenia do 100 km/h,
 • dwie wersje nadwozia do wyboru,
 • intuicyjna obsługa.

WADY:

 • mało przestrzeni w środku,
 • kiepskie wykończenie wnętrza,
 • bardzo duże spalanie,
 • duże wydatki, jeśli poprzedni właściciel nie wprowadził zmian w celu zminimalizowania fabrycznych niedociągnięć,
 • potencjalne problemy z napędami.

Jak widzimy, trudno jest dokonać jednoznacznej oceny. Subaru Impreza GD może znacznie obciążać nasz budżet, ale jeśli wprowadzono już w nim poprawki na silniku i głowicy, będzie odporny na wiele różnorodnych warunków, a tym samym stanie się wiernym towarzyszem wielu przejażdżek. Jeżeli szukamy rajdowej japońskiej perełki, to auto z pewnością spełni nasze oczekiwania, o ile będziemy w stanie przymknąć oko na różne niedociągnięcia.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność w przypadku modelu Subaru Impreza GD, opinie mówią, że to auto nie zostało stworzone dla rodzin – jest po prostu zbyt ciasne. Zdecydowanie nie nada się też na bardzo dalekie podróże właśnie z tego względu. Dodatkowo bagażnik nie cechuje się zbyt dużą pojemnością, bo pomieści tylko 350 l, możliwości są więc ograniczone. Subaru Impreza GD to nie jest auto uniwersalne i trzeba mieć to na względzie, jednak i ono może liczyć na grono swoich wiernych fanów.

administrator