Wypożyczanie samochodu na minuty/godziny – czy carsharing się opłaca?

Wiele osób posiada własne prawo jazdy, jednak mieszkając w dużych miastach rzadko decyduje się na zakup pojazdu, co jest spowodowane sporymi korkami i atrakcyjnymi sieciami komunikacji miejskiej. Nadal jednak, zdarza się wiele sytuacji, w których samochód mógłby się przydać. Wcześniej nie było możliwości „załatwienia” sobie auta na kilka chwil, jednak zmieniło się to niedawno, przez tzw. carsharing.

Od około 3 lat można zauważyć obecność wypożyczalni samochodów na minuty w największych miastach w Polsce, czyli na przykład w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu itd. To dobra propozycja dla osób, które potrzebują samochodów wyłącznie doraźnie, a przy tym nie chcą martwić się o miejsce parkingowe np. w centrum miasta.

Jak działa wypożyczanie aut na minuty?

Zasada jest niesamowicie prosta i głównie dlatego jest to opcja zyskująca sporą popularność. Przede wszystkim należy pobrać aplikację mobilną, za pomocą której można zlokalizować dostępne samochody w swoim pobliżu. Z poziomu owej aplikacji dokonuje się rezerwacji pojazdu, jednak nie jest ona konieczna.

Kiedy na przykład, widzisz samochód danej firmy w pobliżu, wystarczy podejść i zeskanować kod. Licznik minutowy włącza się od momentu wejścia do samochodu. Poprzez zeskanowanie kodu QR można auto otworzyć, a w schowku znajdą się kluczyki, karta itd. do uruchomienia pojazdu. Wystarczy wtedy włączyć silnik i dojechać do wybranego przez siebie miejsca, natomiast czas będzie liczony do momentu opuszczenia pojazdu. Należy zaznaczyć, że kierowca nie musi dodatkowo płacić za parking, ponieważ cena zostanie wliczona do opłaty za wynajem. Dodatkowo warto wiedzieć, że więcej trzeba zapłacić za jazdę, niż postój, co tym bardziej jest atrakcyjnym rozwiązaniem.

Samo pobranie aplikacji jednak nie jest wszystkim, co jest oczywiste – wtedy dostęp do samochodu mogłyby mieć osoby, które nie posiadają prawa jazdy. Sprawa nie jest jednak skomplikowana – wystarczy się zarejestrować w danej firmie, podając swoje dane osobowe i przesyłając zdjęcie prawa jazdy. Po otrzymaniu linku logowania wystarczy pobrać aplikację i cieszyć się nowymi możliwościami.

Ile trzeba zapłacić za wynajem samochodu?

Nie bez znaczenia dla ostatecznego rozrachunku jest, ile samochodów posiada firma na terenie danego miasta. Czasami może się zdarzyć, że z powodu małej ilości samochodów u danego dostawcy, dotarcie do wybranego auta może okazać się mało opłacalne.

Ile kosztuje wynajem pojazdu? Najpopularniejsza zdaje się firma wynajmująca samochody na minuty, czyli Traficar nalicza 50 groszy za minutę jazdy, jednakże trzeba pamiętać również o tym, że kierowca zapłaci 80 groszy za każdy rozpoczęty kilometr, dodatkowo postój kosztuje 10 groszy na minutę. W innych firmach ceny są podobne (np. w Click2Go ceny są tożsame).

Czy i kiedy opłaca się wynająć samochód na minuty?

Przede wszystkim jazda samochodem jest bardzo komfortowa, dlatego nawet mimo korków warto z niego korzystać, zwłaszcza, jeżeli przewozi się różne cenne lub ciężkie rzeczy. Dobrze jest skorzystać z carsharingu także w celu zaoszczędzenia czasu. Na przykład jadąc na spotkanie z klientem zazwyczaj nikt chce się martwić o miejsca parkingowe, ponieważ darmowe miejsca są oblegane, natomiast płatne nie zachęcają wysokimi kosztami – nawet jednak płatne parkingi są wliczone do ceny najmu, więc można z nich spokojnie korzystać, z kolei koszty eksploatacji własnego pojazdu i koszty parkowania są często znacznie wyższe. Carsharing jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują. Między miastami można w wygodny sposób kursować pociągami, z kolei na miejscu wypożyczenie samochodu ułatwi poruszanie się, ponieważ korzystanie z nieznanej komunikacji miejskiej może okazać się skomplikowane.

Co więcej, wypożyczanie samochodu na minuty to świetna propozycja dla ludzi chcących przemieścić się wyłącznie w jedną stronę, na przykład do klubu lub ekskluzywnej winiarni. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku planowania długiego postoju opłata może być nieadekwatna do oczekiwań (np. kilka godzin – Traficar to 6zł za godzinę).

redakcja