Taryfikator mandatów i punktów karnych na rok 2021

taryfikator-mandatow-na-2021

Posiadanie prawa jazdy to bardzo duża wygoda, dzięki której można łatwo i bezproblemowo pokonywać krótkie oraz dalekie trasy z pasażerami, różnymi bagażami, itp. Posiadając własny samochód i jeżdżąc nim na różnych trasach, należy zadbać o wiele istotnych spraw. Nie bez znaczenia jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, których znajomość została potwierdzona podczas teoretycznego i praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Korzystając z polskich dróg, możesz bowiem popełnić wiele wykroczeń, które wiążą się z otrzymaniem kary.


Punkty karne i ich limity


Każdy ma możliwość sprawdzania, jaka jest aktualna ilość punktów karnych w CEPiK. Wystarczy posiadać profil zaufany i podać swoje dane. W przypadku kierowców, którzy posiadają prawo jazdy ponad rok dozwolony limit punktów karnych to 24, a w przypadku młodych kierowców mających prawo jazdy krócej niż rok, limit wynosi 20 punktów karnych. Po jego przekroczeniu zostaje odebrane prawo jazdy i konieczne będzie ponowne zaliczenie egzaminu teoretycznego, praktycznego oraz przejście specjalnych badań psychologicznych. Jeśli limit przekroczy młody kierowca, wówczas dodatkowo konieczne będzie ponowne zaliczenie całego kursu w szkole jazdy. Dodatkowo wobec młodych kierowców obowiązuje tak zwany okres próbny, w ramach którego prawo jazdy jest zatrzymywane, jeśli w czasie do 2 lat od zdania egzaminu popełnione zostanie przestępstwo komunikacyjne lub poważne wykroczenie (spowodowanie zagrożenia, przekroczenie prędkości o 30 km/h, itp.).


Oczywiście kierowca ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. W takim przypadku sprawa trafia do sądu i może skończyć się karą do 5000 zł, jednak zwykle kary zarządzone przez sąd nie są dużo wyższe od tych wymierzonych przez policję. Jeśli więc jesteś przekonany o braku swojej winy i możesz to udowodnić to odmowa jest jak najbardziej dobrym wyjściem. W pozostałych przypadkach nie ma sensu robić sobie problemów i narażać się na koszty.

Taryfikator mandatów 2021 – punkty karne

Taryfikator przewiduje oczywiście punkty karne oraz kary finansowe. W aktualnie dostępnych taryfikatorach udostępnianych w Internecie lub w formie papierowej można znaleźć wiele różnych wykroczeń, takich jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. W przypadku takiego wykroczenia taryfikator punktów karnych 2021 przewiduje 350 zł mandatu oraz aż 10 punktów karnych, czyli prawie połowę dozwolonego limitu w przypadku doświadczonych kierowców i równą połowę limitu w przypadku kierowców mających prawo jazdy krócej niż rok.


Oczywiście taryfikatory przewidują również wiele innych kar za różne wykroczenia drogowe. Są one aktualizowane z roku na rok, więc warto zapoznać się z odpowiednią wersją aktualną dla danego roku. taryfikator punktów karnych 2021 oraz mandatów 2021 jest dostępny w prasie, salonach prasowych i sklepach w formie papierowej. Można również szukać go na stronach internetowych związanych z tematyką motoryzacyjną i ruchem drogowym. Nikt więc nie powinien mieć większego problemu ze znalezieniem takich przydatnych informacji.

administrator