Tempomat a spalanie, czy oszczędza zużycie paliwa?

Praktycznie każdy posiadacz samochodu chciałby, by pojazd nie spalał sporych ilości paliwa. Wysokie koszty eksploatacji nie są jednak zależne wyłącznie od silnika. Mniejsze spalanie jest możliwe między innymi przez sposób prowadzenia samochodu, czy też jak się okazuje, korzystanie z tempomatu. Co to jest tempomat i dlaczego może ograniczyć spalanie?

Co to jest tempomat?

Pierwszy raz tempomat pojawił się w samochodach w latach 60. Używano go głównie w Stanach Zjednoczonych, ponieważ rozległy teren tamtego kraju nieraz wymagał od kierowcy pokonywania tysięcy kilometrów. Lata później zaczęto montować go w samochodach europejskich. Obecnie jest to rozwiązanie dosyć popularne. Tempomat to urządzenie sterujące podzespołami samochodu tak, by ten poruszał się cały czas z określoną prędkością. Pozwala wytchnąć podczas podróży, przez co zwiększa jej ogólny komfort. Tempomat pozwala cieszyć się spokojną jazdą, jednak nie zawsze się przydaje, a zwłaszcza podczas poruszania się po mieście, kiedy wymagana jest wysoka dynamika jazdy. Na dłuższe trasy jednak będzie idealny.

Tempomat a paliwo

Na wstępie należy powiedzieć, że korzystanie z tempomatu nie zawsze oznacza bardziej ekonomiczną jazdę. Dlaczego tak się dzieje? Jest to uzależnione od rodzaju tempomatu, ale głównie od terenu, po którym samochód się porusza. Kiedy ruch jest niewielki, a teren niezróżnicowany, to na większych trasach można odczuć mniejsze spalanie. Utrzymanie prędkości sprawi, że nieobecne podczas jazdy będą zwolnienia i przyspieszenia. Dzięki temu silnik będzie pracował cały czas tak samo, bez większych obciążeń.

Inaczej sytuacja wygląda, kiedy tempomat jest używany na nierównym terenie. Urządzenie to bowiem będzie cały czas utrzymywało jedną prędkość, nawet podczas wjazdu na strome wzniesienie, przez co spalanie znacznie może wzrosnąć. Kierowca podczas zwyczajnej jazdy pokonałby wzniesienie ze zdecydowanie niższą prędkością. Również na to technologia znalazła rozwiązanie, którym jest tempomat aktywny.

Tempomat aktywny to ulepszona wersja zwyczajnego tempomatu. Dostosowuje się on bowiem do terenu, po którym porusza się samochód. Dzięki temu może przyspieszać i zwalniać w określonych miejscach. Dzieje się to zwykle przez odczytanie lokalizacji z mapy satelitarnej. Co więcej, tempomat aktywny wykrywa odległości od poprzedzającego samochodu, dzięki czemu zwolni, kiedy zajdzie potrzeba. Jeżeli będzie taka konieczność, urządzenie może nawet zatrzymać samochód. Istnieje też możliwość ustawienia dopuszczalnej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Jak używać tempomatu?

Najczęściej należy rozpędzić samochód do określonej prędkości, a następnie wcisnąć przycisk odpowiadający za tempomat. Zwykle znajduje się na kierownicy lub dźwigni przy niej. Natomiast wyłączenie tempomatu następuje po użyciu pedału hamulca. Ponowne jego włączenie nie wymaga jednak samodzielnego rozpędzania, ponieważ urządzenie powinno zapamiętać ostatnio przyjętą wartość. Tak więc wystarczy znów wcisnąć przycisk.

Tempomat jest jednym z największych udogodnień w posiadających go samochodach. Dlatego przy zakupie auta z tempomatem warto sprawdzić poprawność jego działania. Ze względu na złożoność używanej elektroniki usterkę mogą powodować jedynie zepsuty czujnik światła stop czy bezpiecznik, których wymiana koszuje tylko kilkadziesiąt złotych. Jednak poważniejsze uszkodzenie modułu oraz jego naprawa może kosztować nas nawet kilka tysięcy złotych.

Przetestowanie auta z tempomatem warto zlecić ekspertom z Autotesto, którzy specjalnie dla Ciebie sprawdzą auto i wykonają obszerny raport z oględzin, chroniąc Cię przed ewentualnymi kosztami napraw.

administrator