5 najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce. Dlaczego są takie popularne?

Samochody używane są niezwykle popularnym rozwiązaniem w Polsce i mimo znacznie większej ilości samochodów nowych, niż kilka lat temu, na polskich drogach nadal przeważają pojazdy używane. Nie można się temu dziwić, ponieważ kieszeń przeciętnego Polaka najczęściej nie pozwala na zakup nowego samochodu, a jeżeli już pozwala, to model używany o tej samej cenie jest znacznie lepiej wyposażony, mocniejszy itd.

 

Kupując samochód używany powinno się przede wszystkim zachować szczególną uwagę. Handlarze często sprowadzają samochód i sprzedają go jako nieuszkodzony, a faktycznie model mógł zaliczyć solidny wypadek. Częstym kłopotem jest bardzo duży przebieg danego samochodu. Zazwyczaj samochody, które mają przejechane około 300 tysięcy kilometrów na liczniku nie zachęcają polskich kierowców do zakupu, przez co nieuczciwi handlarze decydują się na sfałszowanie tego wyniku, a więc cofnięcie licznika. Handlarz również nie ponosi za to większej odpowiedzialności, ponieważ ciężko jest udowodnić, że to właśnie on dokonał oszustwa.

 

Przebieg jednak nie jest tak istotny, ponieważ najważniejszy jest przecież stan techniczny. Jego ocena powinna być przeprowadzona przez wprawione oko fachowca, ponieważ przeciętny kierowca zwyczajnie może nie zauważyć wielu mankamentów. Zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty, ponieważ na rynku można znaleźć coraz więcej ofert od takowych osób.

 

Najpopularniejsze samochody używane w Polsce

 

5. Volkswagen Passat B6 2005-2010

 

Volkswagen Passat to samochód od lat niesamowicie popularny. B6 jest następcą znanego chyba wszystkim modelu B5, na temat którego stworzono już niejedną legendę. W ubiegłym roku importowano do Polski około 23 tysięcy Passatów B6. Niemieccy kierowcy chętnie sprzedają modele szóstej generacji, ponieważ – niestety – model ten nie należy do najbardziej udanych. Dużo silników wiąże się z ryzykiem. Najlepsze silniki trafiły pod maski tych samochodów dopiero pod koniec produkcji. Nowe 2.0 TDI PD to często napędy wadliwe, natomiast znane 1.9 TDI mocno zużyte.

Największym plusem tego samochodu jest zjawiskowo niska cena. Można dostać dobry egzemplarz za niewielkie pieniądze, jednak trzeba liczyć się z ryzykiem.

4. BMW serii 3 2005-2013

Ten model BMW był sprowadzany do naszego kraju w ubiegłym roku około 24 tysiące razy. Kusić może cena, jednak trzeba wziąć pod uwagę duże skomplikowanie tego modelu, a przez to wysoki koszt napraw. BMW to samochody coraz bardziej popularne w Polsce, ponieważ ich cena nie uwiera już tak bardzo w portfele dzisiejszych kierowców, a każdy lubi cieszyć się komfortową jazdą.

3. Opel Astra III 2004-2014

Trzecie miejsce w tym zestawieniu należy się Astrze III. Nie można się temu dziwić – samochód zachęca niewysoką ceną, przez co w ubiegłym roku w Polsce pojawiło się ponad 30 tysięcy egzemplarzy tego modelu. Za dziesięcioletni samochód cena wyniesie około 15 tys. złotych. Zazwyczaj mechanicy polecają te samochody, a różnorodność wersji silnikowych sprawia, że każdy kierowca jest w stanie idealnie wybrać model według własnych preferencji.

2. Volkswagen Golf VI 2008-2012

W tym przypadku VW również bywa awaryjny, podobnie jak w przypadku Passata. Kiedy jednak wybierze się odpowiedni silnik i sprawdzi stan techniczny pojazdu – problemu nie będzie. Samochód jest prosty w obsłudze i posiada dobre właściwości jezdne. Dobrym wyborem są silniki benzynowe. Ubiegły rok owocował sprowadzeniem niemal 33 tysięcy egzemplarzy VW Golfa.

1. Audi A4 B7 2004-2008

Ten model wygrywa rankingi popularności – sprowadzono ponad 35 tys egzemplarzy w 2018 roku! Samochód jednak nie należy do najtańszych– obecnie jego cena może sięgać nawet 30 tysięcy złotych. Są to jednak solidne samochody, ale przede wszystkim prestiżowe. Co więcej, popularność sprawia, że ceny pojedynczych części nie są wysokie.

redakcja