Uszkodzona szyba samochodowa – klejenie czy może wymiana?

 

Choć w autach jest wiele szyb, to zwłaszcza przednia narażona jest na mniejsze lub większe uszkodzenia w cyklu eksploatacyjnym. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, które dodatkowo potęguje fakt, iż podczas jazdy to właśnie ona musi znosić największe przeciążenia. Niedopilnowanie sprawności przedniej szyby może skończyć się nawet negatywnym wynikiem przeglądu technicznego samochodu. Czasem ognisko pęknięcia można łatwo przeoczyć, gdyż kamyczki wypadające spod kół innych pojazdów nie zawsze pozostawiają łatwo zauważalne ślady. Każdy odprysk lub pęknięcie może z czasem się jednak powiększyć, co obniża znacznie bezpieczeństwo jazdy. Sztywność karoserii oraz powstające na uszkodzeniach rozszczepienie światła słonecznego mogą stanowić poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Szybę można jednak wymienić lub naprawić. Co jednak wybrać i kiedy zdecydować się na konkretne działanie? Więcej na ten temat poniżej.

Rozpoznanie uszkodzenia

W historii wypadków i kolizji drogowych znane są sytuacje, gdy na skutek uszkodzenia przedniej szyby samochodu poduszka powietrzna nie zadziałała w odpowiedni sposób. Każdy kierowca, któremu zależy więc na bezpieczeństwie, powinien dokładnie obejrzeć ten element w poszukiwaniu pęknięć i odprysków. Czasem mają one kształt pajączka lub gwiazdki, innym razem są delikatną rysą, która w miarę czasu wydłuża się i pogrubia. Nawet niewielki ubytek może jednak utrudnić jazdę i wystawić na próbę bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Tutaj z pomocą przychodzą takie usługi jak wymiana szyby lub jej naprawa, jednak nie zawsze można uratować szybę, gdyż aby naprawa była możliwa i przywróciła jej odpowiednią sprawność, musi zostać spełnionych kilka podstawowych warunków.

Wymiana szyby

Na zastąpienie szyby samochodowej nowym egzemplarzem można zdecydować się zawsze. Warto jednak pamiętać, że usługa ta generuje o wiele większy koszt dla właściciela pojazdu niż jeśli wybierze on naprawę tego elementu (co oczywiście nie zawsze jest możliwe). Wymiana szyby zarezerwowana jest głównie dla samochodów, które na skutek wydarzeń na drodze lub przypadku zostały narażone na duże uszkodzenie jej tafli. Bezdyskusyjnie powinni się więc zdecydować na nią wszyscy ci, którzy:
– posiadają rozległe pęknięcie szyby, czy to w postaci pajączka, gwiazdki, czy też szybko powiększającej się rysy lub półksiężyca,
– zauważyli uszkodzenie szyby zachodzące pod uszczelkę, gdyż jego (niezależnie od rozmiaru) nie można naprawić,
– zbyt długo zwlekali z naprawą, gdyż starych uszkodzeń się z reguły nie regeneruje, ponieważ oczyszczenie ich jest kłopotliwe lub już niemożliwe,
– muszą uporać się z szybą uszkodzoną w kilku miejscach.

Kiedy naprawiać szybę samochodową?

Naprawa szyby w aucie polega na dokładnym oczyszczeniu ubytku ze wszystkich zanieczyszczeń oraz wilgoci. Wykonuje się to przy pomocy specjalnego urządzenia, które odsysa z rysy również tlen. W następnej kolejności pęknięcie wypełnia się żywicą syntetyczną, którą potem poddaje się procesowi utwardzania, a następnie poleruje, by miejsce naprawy nie było widoczne. Jeśli przyjmiemy, iż usługa ta dotyczy przedniej szyby, to można uznać, że jest to wyjście nawet dziesięciokrotnie tańsze w porównaniu do wymiany, za którą posiadacze nowszych aut muszą uiścić od 500 zł. Nie można jednak zapomnieć, że naprawa szyby ma swoje warunki, a są to przede wszystkim:
– umiejscowienie uszkodzenia (nie może ono znajdować się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy oraz nie może zachodzić pod uszczelkę okienną),
– wiek uszkodzenia (stare rysy i pęknięcia nie są już zwykle zdatne do przeprowadzenia prawidłowej naprawy, która przywróci tafli od 95 do 100% sprawności),
– średnica lub długość uszkodzenia (w pierwszym przypadku nie powinna ona przekraczać 20 mm, a jeśli chodzi o pęknięcie, to nie może być dłuższe niż 20 cm).

***
Mamy nadzieję, że wiedza na ten temat pozwoli wam nie tylko uniknąć dodatkowych kosztów w przypadku już posiadanego auta, ale i lepiej ocenić stan pojazdu używanego, którego zakupem jesteście zainteresowani. Jeśli zajdzie taka potrzeba chętnie służymy pomocą w ramach profesjonalnych ekspertyz przeprowadzanych przez współpracujących z Autotesto specjalistów. Już w najtańszym pakiecie możemy wygenerować dla naszych klientów raport zawierający informacje o stanie szyb w oglądanym i ocenianym egzemplarzu.

nprofit