Jakie auto do 30 tys. złotych? Najlepsze i polecane samochody (ranking)

Auto do 30 tys

Kupno nowego samochodu to zawsze ekscytujący moment. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowego modelu prosto z salonu, ale wśród używanych nie brakuje wartościowych egzemplarzy. Prezentujemy ranking godnych polecenia pojazdów w budżecie do 30 tysięcy złotych, czyli najczęściej wybieranym przez Polaków. Jakie auto do 30 tys. wybrać? Na jakie szczegóły zwracać uwagę? Jakie marki są niezawodne i godne polecenia? Zapraszamy do rankingu.

Samochód do 30 tysięcy złotych – najchętniej wybierany segment cenowy

Na popularność właśnie tego segmentu cenowego ogromny wpływ mają dochody Polaków – mediana wynagrodzeń brutto w 2019 roku wynosiła około 4000 złotych brutto, co daje w przybliżeniu nieco poniżej 3000 złotych netto. Zwykło się mawiać, że najczęściej wybieramy samochody za około dziesięciokrotność naszych dochodów i nie inaczej jest w tym wypadku. Co zatem można kupić w tym budżecie?

Hatchback do 30 tys.

Samochody typu Hatchback są cenione za dynamiczny wygląd i wszechstronność, zapewnioną m.in. przez szeroko otwieraną klapę bagażnika. Cenione głównie przez młodych, ale niewielkie rodziny również chętnie się na nie decydują. Na jakie samochody zwrócić uwagę?

1. Ford Focus MK3 (2010-2018) – w budżecie do 30 tysięcy, można się załapać na przedostatnią, czyli niezbyt starą generację samochodu. Cenione za bardzo dobre właściwości jezdne i relatywnie niskie ceny, dzięki czemu mając do dyspozycji do 30 tysięcy, można trafić kilkuletni, zadbany egzemplarz z niewielkim przebiegiem. Mechanicy szczególnie polecają wolnossący silnik benzynowy 1.6, który nadaje się pod gaz i dobrze znosi nawet duże przebiegi.

2. Toyota Yaris III (od 2011) – to samochód-legenda, z uwagi na ponadprzeciętną bezawaryjność. W swojej klasie i wymiarach zewnętrznych zapewnia ogromne i praktyczne wnętrze, dzięki czemu nadaje się nawet dla niewielkiej rodziny. Jeździ się nim pewnie i wygodnie, a stosowane w niej jednostki (1,3 benzyna, jak i 1,4 diesel) są wyjątkowo trwałe i energooszczędne, co pozwala na długą i bezproblemową eksploatację. Świetny wybór, jeśli sporą część czasu spędza się w mieście.

3. Audi A3 (2003-2013) – z racji ograniczonego budżetu, w segmencie premium trzeba rozglądać się wśród starszych niż u konkurentów modelach. W żaden sposób nie ujmuje to jednak kompaktowemu Audi trwałości, czy wygody, którą może zawstydzić młodszych kolegów. Decydując się na wersję z benzynową jednostką 1.6 lub dieslem 1.9 TDI, które nie zostały zbytnio wyeksploatowane, w praktyce kupujemy ładne i trwałe auto.

Kombi do 30 tys.

Nieco większe rodziny, osoby lubiące dłuższe podróże lub wykorzystujące samochody do pracy chętnie spoglądają w stronę segmentu kombi. Tutaj również znajdziemy kilka interesujących propozycji w budżecie do 30 tysięcy złotych.

1. Skoda Octavia II (2004-2013) – hit polskiego i nie tylko rynku. Samochód ceniony nie tylko z uwagi na trwałość i niskie ceny, ale również z powodu ogromnej przestrzeni, zarówno dla pasażerów, jak i bagażowej. Jednostki takie jak 1.9 TDI, jak i 1.6 8v przeszły do legendy, z uwagi na niskie zużycie paliwa (TDI) i bezproblemową współpracę z LPG (1.6), ale także osiąganie niewyobrażalnych przebiegów bez remontu (znane są przypadki przebiegów powyżej 1.000.000 km).

2. Honda Civic VIII (2006-2011) – jeden z najbardziej bezawaryjnych samochodów, jakie kiedykolwiek produkowano. Z uwagi na to bardzo wolno traci na wartości. Polecany w każdym wariancie, ale jako praktyczne kombi rodzinie może służyć przez lata. Szczególnie warto rozglądać się za 1.8 lub dieslem 2.2.

Auto za 30 tys. – podsumowanie

Przedstawiliśmy 5 najciekawszych naszym zdaniem propozycji. Jednak nawet decydując się na któryś z powyższych modeli, warto dokładnie prześwietlić stan egzemplarza, który chcielibyśmy kupić. W przeciwnym razie możemy się srogo zawieść. Warto więc skorzystać z pomocy ekspertów, jak np. ekipy Autotesto.pl, która może szczegółowo sprawdzić dla nas zdalnie wybrany pojazd, po czym otrzymamy dokładny, podparty zdjęciami i dokumentacją raport. Całość zajmuje między 24 a 48 godzin.

administrator