Audi Q3 — dane techniczne, spalanie, najczęstsze awarie, cena

Audi Q3 to kolejny członek licznej rodziny SUV-ów niemieckiego producenta z Ingolstadt. To jednocześnie najmniejszy przedstawiciel z tej linii, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach. Z tego powodu jest bardzo chętnie wybierany przez kierowców, co potwierdzają dane dotyczące sprzedaży tego modelu.

Warto bliżej przyjrzeć się danym technicznym, spalaniu, cenie oraz najczęstszym usterkom, z jakimi mogą liczyć się kierowcy prowadzący Audi Q3.

Audi Q3 — dane techniczne

Audi tworzy swoją rodzinę SUV-ów w typowy dla siebie sposób, od największego modelu, czyli Q7, aż po najmniejszy, jak Q4, Q3 oraz Q2. Z tego schematu wyłamał się jednak Q8, bardziej wyróżniający się cechami aut coupé. W podobnym stylu został również stworzony model Q3.

Auto charakteryzuje się pochyloną, tylną szybą, która nieco zabiera miejsca pasażerom z tyłu, a jednocześnie uwydatnia przednią część nadwozia. Rozstaw osi jest, co prawda, stosunkowo mały, bo wynosi zaledwie 260 cm, przez co pojazd nie jest zbyt przestronny. Mimo to Audi Q3 może pochwalić się niezwykle pojemnym, świetnie wykończonym bagażnikiem.

Ty, co zwłaszcza przykuwa uwagę, jest poprawiony silnik w stosunku do poprzednich modeli SUV-ów. W przypadku Q3 kierowca ma do wyboru jednostki TFSI oraz 2.0 TDI. Zkolei w wersji RS model ten oferuje potężny silnik 2.5 TFSI z pięcioma cylindrami.

Ciekawy jest fakt, że silnik został umieszczony poprzecznie, inaczej niż miało to miejsce w przypadku innych modeli Q. Producent wyposażył ten samochód w napęd quattro ze sprzęgłem Haldex oraz dołączaną tylną osią.

Audi Q3 dostępny jest w dwóch wariantach — benzyna oraz diesel. W pierwszym przypadku użytkownik ma do wyboru jednostki z turbodoładowaniem oraz bezpośrednim wtryskiem paliwa, obie w kilku wersjach mocy – 125- lub 150-konny 1.4 TFSI oraz 2.0 TFSI (170-220 KM). Z kolei w przypadku diesla niemiecka marka opracowała całą paletę na bazie jednej jednostki napędowej, czyli 2.0 TDI z zasilaniem common rail oraz licznymi poprawkami.

Audi Q3 — spalanie

Warto teraz przejść do kwestii spalania, która z pewnością interesuje wielu kierowców. Z pewnością przed zakupem należy mieć na uwadze, że Audi Q3 to samochód, który lubi „wypić”. Przy 90 km/h średnie spalanie utrzymuje się na poziomie 6,4 l na każde 100 km. Po przyspieszeniu do 140km/h wartość ta wynosi już 10,1 l.

W przypadku jazdy po mieście wszystko zależy od stylu kierowcy. Przy bardziej dynamicznej jeździe samochód może palić nawet 19 l/100 km. Z kolei spokojne poruszanie się tym modelem pozwala ograniczyć spalanie do 9 l na każde 100 km.

Audi Q3 — najczęstsze awarie

Od momentu wypuszczenia na rynek pierwszego SUV-a Audi cały czas powiększało swoje doświadczenie w zakresie tworzenia bezawaryjnych pojazdów. Bardzo dobrze widać to na przykładzie modelu Q3, gdzie w dużej mierze udało się to osiągnąć. Auto nie sprawia zbyt dużych problemów technicznych aż do przekroczenia magicznej granicy przejechanych kilometrów, która w tym przypadku wynosi 200 tys. kilometrów.

Po tym czasie kierowca będzie musiał nastawić się na naprawę czy też regenerację skrzyni S-tronic, wielowahaczowego zawieszenia z tyłu, a także najmocniej obciążonych elementów w samej jednostce napędowej, czyli filtrów DPF, sprzęgła oraz koła dwumasowego.

Najbardziej newralgicznym punktem Audi Q3 jest oświetlenie zewnętrze. Im bardziej zaawansowane, tym droższa będzie jego naprawa. W przypadku modeli sprzed 2014 roku częstym problemem jest także rozszczelnianie się chłodnic EGR.

Audi Q3 — cena

Cena Audi Q3 będzie wahać się w zależności od tego, na jaką jednostkę napędową oraz wyposażenie dodatkowe zdecyduje się kierowca. Wpływ na kwotę mają także wybór automatycznej lub manualnej skrzyni biegów, a także dodatkowe systemy, na przykład czujniki parkowania.

W przypadku wyposażenia można zdecydować się zarówno na wersję sport, jak i luksus. Co ważne, producent umożliwił mieszanie tych kombinacji. Na przykład kierowca może mieć bardziej luksusowy środek, jednocześnie sportowe wnętrze. Niezależnie od decyzji za Audi Q3 można zapłacić od 100 do nawet 300 tys. złotych.

Sprawdź inne wpisy o modelach samochodów

Toyota bZ4X – pierwszy SUV elektryczny marki Toyota
administrator