Awaria świec żarowych silnika – przyczyny, objawy i skutki

Świece żarowe są kluczowym komponentem silników Diesla, które umożliwiają ich prawidłowe działanie, szczególnie w niskich temperaturach. Zadaniem tych elementów jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w komorze spalania, co jest niezbędne do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Awaria świec żarowych silnika może prowadzić do szeregu problemów, wpływając na wydajność oraz komfort jazdy.

Na czym polega awaria świec żarowych silnika?

Awaria świec żarowych silnika polega na ich niezdolności do odpowiedniego podgrzewania komory spalania. Świece żarowe są zaprojektowane do szybkiego osiągania wysokich temperatur, dzięki czemu olej napędowy może zapłonąć nawet w bardzo niskich temperaturach. Gdy świece te ulegną uszkodzeniu, ich zdolność do generowania odpowiedniej ilości ciepła jest znacznie zmniejszona lub całkowicie zanika. Nieprawidłowo działające świece skutkują szeregiem problemów; od trudności z rozruchem, przez nierówną pracę silnika zaraz po jego uruchomieniu, po zwiększone zużycie paliwa i wyższą emisję spalin. W ekstremalnych przypadkach całkowita awaria tych części może nawet uniemożliwić uruchomienie silnika, co jest szczególnie problematyczne w chłodne dni.

Awaria świec żarowych – objawy

Objawy awarii świec żarowych mogą być różnorodne i zależeć od stopnia uszkodzenia tych komponentów. Jednym z najbardziej oczywistych sygnałów, że świeca może być niesprawna, jest trudność z rozruchem silnika, szczególnie w chłodne poranki. Gdy świece nie produkują wystarczającej ilości ciepła, olej napędowy nie zapala się efektywnie, co powoduje, że silnik może mieć problemy z uruchomieniem lub uruchamia się dopiero po wielu próbach.

Innym typowym objawem jest nieregularna praca silnika tuż po odpaleniu. Może to objawiać się drganiem, szarpaniem lub nietypowymi dźwiękami, które ustępują po kilku minutach, kiedy silnik osiąga odpowiednią temperaturę roboczą. W przypadkach, gdy tylko jedna ze świec żarowych jest uszkodzona, silnik może pracować nierówno, co jest szczególnie zauważalne podczas jazdy na niskich obrotach.

Zwiększone zużycie paliwa jest kolejnym objawem, który może wskazywać na problemy. Ponieważ niedogrzany silnik nie spala paliwa tak efektywnie jak powinien, zwiększa się jego zużycie. Ponadto kierowcy mogą zauważyć wzrost emisji spalin, szczególnie nieprzyjemny zapach lub widoczny dym wydobywający się z rury wydechowej. Kolejnym sygnałem problemów ze świecami żarowymi może być aktywacja kontrolki świec żarowych na desce rozdzielczej. W wielu nowoczesnych pojazdach systemy diagnostyczne są w stanie wykryć nieprawidłową pracę i ostrzegać o tym kierowcę za pomocą specjalnego symbolu lub komunikatu.

Awaria świec żarowych silnika – czy można jeździć?

Jazda z niesprawnymi świecami żarowymi jest technicznie możliwa, ale absolutnie niezalecana. Niesprawne świece mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, zwłaszcza w niskich temperaturach, gdy olej napędowy nie zostanie prawidłowo ogrzany w komorze spalania. Długotrwałe ignorowanie problemu może skutkować nie tylko koniecznością drogiej naprawy silnika, ale także zwiększyć ryzyko jego trwałego uszkodzenia. Dlatego zaleca się, aby w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów wskazujących na problem ze świecami żarowymi, jak najszybciej udać się do serwisu samochodowego w celu ich diagnozy i wymiany.

Awaria świec żarowych silnika i objawy – jak uniknąć problemu?

Podczas zakupu auta używanego kluczowe jest dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego, aby uniknąć kosztownych niespodzianek po zakupie. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszych usług – oferujemy profesjonalne przygotowanie raportów technicznych. Dzięki doświadczeniu i wiedzy specjalistów Autotesto, możliwe jest szczegółowe zbadanie każdego elementu pojazdu, w tym wykrycie potencjalnych usterek, takich jak problemy ze świecami żarowymi. Raport techniczny dostarcza nie tylko pełnego obrazu kondycji samochodu, ale także zwiększa bezpieczeństwo i satysfakcję z dokonanego zakupu.

Sprawdź inne wpisy o usterkach w samochodzie

Najczęstsze usterki w samochodzie Nissan Qashqai
Najczęstsze usterki w samochodzie Dacia Duster
Dlaczego zapala się kontrolka EPC i jak usunąć ten błąd?administrator