BMW już parkuje w przyszłości

BMW już parkuje w przyszłości

BMW Vision Next 100 to bez wątpienia jeden z najbardziej spektakularnych konceptów w historii motoryzacji, który ukazał, jak marka BMW wyobraża sobie przyszłość samochodów. Choć model nie wszedł do produkcji seryjnej, to nadal stanowi inspirujący punkt odniesienia dla inżynierów i projektantów aut poszukujących innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie mobilności.

W przestrzeni internetowej nie znajdziemy zbyt wielu informacji na temat futurystycznego modelu auta, ponieważ wiele elementów specyfikacji technicznej nie zostało oficjalnie przedstawionych oraz przekazanych opinii publicznej.

Istnieje jednak kilka rzetelnych źródeł, np. wystawa „Iconic Impulses. The BMW Group Future Experience” w Monachium czy wystawa w „Ullens Center for Contemporary Art” w Pekinie, podczas których główni przedstawiciele i zarządcy marki BWM opisali koncept Vision Next 100.

BMW Vision 100 – concept

Vision Next 100 to kontrowersyjny, a jednocześnie niezwykle innowacyjny koncept, którego głównym celem było zaprezentowanie wizji przyszłości motoryzacji według marki BMW. Samochód ten został stworzony z okazji setnej rocznicy istnienia firmy i miał na celu ukazanie, jak innowacje technologiczne mogą wpłynąć na przyszłość motoryzacji.

Ilość zastosowanych w koncepcie rozwiązań technologicznych robi wrażenie i łamie konwenanse. Przykład tego stanowi chociażby „Alive Geometry”, czyli jedna z najbardziej interesujących funkcji samochodu BMW Vision Next 100. Jest to zespół zautomatyzowanych elementów auta, które mogą zmieniać swoją formę i wchodzić w interakcje z kierowcą. To rozwiązanie to coś, czego rynek motoryzacji jeszcze nie widział.

BMW Vision Next 100 – wymiary i materiały produkcyjne

Wymiary BMW Vision Next 100 są w pełni zgodne z jego futurystycznym charakterem. Koncept marki ma długość 4,9 m i wysokość 1,37 m. Szerokość pojazdu oscyluje w granicach około 1,4 m. Oczywiście wymiary auta nie są przypadkowe. Proporcje i smukła sylwetka BMW Vision Next 100 wpływają na aerodynamikę samochodu.

Mimo stosunkowo niewielkich wymiarów wnętrze tego pojazdu miałoby być niezwykle przestronne. Vision Next 100 zachowuje sportowy charakter oraz charakterystyczną sylwetkę limuzyny znanej z pojazdów BMW.

Ten futurystyczny i wyjątkowy projekt przewiduje także zastosowanie materiałów pochodzących z recyklingu lub surowców odnawialnych, co podkreśla zobowiązanie marki do dbałości o środowisko oraz działalność zgodną z ideą zrównoważonego rozwoju.

BMW Vision Next 100 – dane techniczne

Dane techniczne Vision Next 100 do dzisiaj utrzymywane są w tajemnicy, ponieważ na ten moment jest to koncept, a nie samochód produkcyjny.

Jedno z pewnych i ogólnie dostępnych założeń dotyczących specyfikacji technicznej tego modelu stanowi nacisk na pełną autonomiczność pojazdu. Oznacza to, że nie wymagałby praktycznie żadnej ingerencji kierowcy. Samochód miałby być także całkowicie elektryczny. Oczywistymi obszarami innowacji byłyby również zaawansowane technologie komunikacyjne i bezpieczeństwa.

Prezentacja wizjonerskiego samochodu miała miejsce w Monachium i w Pekinie. Co więcej, przyszła wizja mobilności premium to aspekt, który generuje ogromne zaciekawienie wśród miłośników motoryzacji.

BMW Vision Next 100 – cena

W przypadku BMW Vision Next 100 cena była jednym z tych elementów, które nie zostały przekazane do opinii publicznej. Wynika to oczywiście z faktu, że póki co samochód ten nie jest przeznaczony do masowej produkcji ani sprzedaży. To koncepcyjny projekt stworzony w celach eksperymentalnych i wizyjnych, podkreślający innowacyjność marki BMW oraz jej znaczenie w kontekście wprowadzania innowacji do branży motoryzacyjnej.

Warto jednak podkreślić, że konceptualne projekty, przedstawiane w tak zaawansowanym stadium technologicznym, są bardzo kosztowne m.in. ze względu na innowacyjność rozwiązań i niską dostępność materiałów wykorzystanych do ich stworzenia. Póki co można śmiało stwierdzić, że projekt ten stanowi zwiastun przyszłości motoryzacji, a za punkt wyjścia uznaje się autonomiczność i komfort kierowcy.

Przeczytaj inne wpisy i samochodach BMW

MROCZNY PRZYPADEK BMW 520D

administrator