Co to jest intercooler – jak sprawdzić czy jest sprawny?

Chcesz, aby silnik w Twoim samochodzie był bardziej wydajny? Sprawdź, czy intercooler działa w nim sprawnie. Co to jest intercooler? Jak działa? O tym poniżej.

Intercooler jest to chłodnica powietrza, które ze sprężarki ma trafić do cylindra. Stosowana jest w silnikach z doładowaniem mechanicznym albo z turbodoładowaniem. Intercoolery w odróżnieniu od chłodnic nie są wyposażone w wentylatory.

Dlaczego należy chłodzić powietrze za pomocą intercoolera?

Kiedy powietrze jest chłodniejsze w silniku, zwiększa się jego gęstość, jak i masa objętościowa. To sprawia, że poprawia się proces spalania w silniku oraz zwiększa się jego wydajność. Warto pamiętać o tym, że gęstość chłodniejszego powietrza podwyższa się o około 3% do 5%. Urządzenie schładza powietrze nawet o 40%.

Kiedy warto zastosować natrysk wodny na intercooler?

Najczęściej natrysk wodny na intercooler stosuje się w samochodach sportowych oraz wyczynowych. Natrysk wodny jest zbliżony działaniem do spryskiwaczy szyb. Niewielka dysza wypuszcza pod ciśnieniem mgiełkę cieczy na chłodnicę układu doładowującego, po to, aby schłodzić powietrze.

Jak sprawdzić, czy intercooler jest sprawny?

Intercooler nie otrzymuje dodatkowych osłon, dlatego zwykle narażony jest na uszkodzenia mechaniczne m.in. po wystrzeleniu kamienia spod kół jadącego samochodu. Aby sprawdzić, czy intercooler jest sprawny, warto zbadać stan głowicy chłodzącej. Skontroluj także, czy stan przewodów doprowadzających i odprowadzających jest właściwy. Wszelkie nieszczelności mogą powodować nieprawidłową pracę silnika, jak i zakłócenia w spalaniu mieszanek. Do typowych objawów rozszczelnienia należą: spadek mocy, szarpanie podczas przyśpieszania, zwiększone spalanie i silne zaolejenie w pobliżu urządzenia.

Jak należy wymienić intercooler?

Wymiana intercoolera nie należy do łatwych zadań i wymaga specjalistycznej wiedzy. Z tego względu wszelkie wymiany elementów i naprawy należy zgłosić odpowiedniemu specjaliście, który zajmuje się systemami chłodzącymi do turbosprężarek. Ceny takiej usługi są różne i zależą od skali problemu i aktualnego stanu elementu.

Gdzie możesz sprawdzić oraz wymienić intercooler na nowy?

Przegląd stanu technicznego auta, w tym poszczególnych urządzeń przed jego zakupem, możesz zlecić Sieci Niezależnych Ekspertów Motoryzacyjnych Autotesto. Co nas wyróżnia? Sprawdzamy auta na terenie całej Polski, stosujemy rygorystyczne procedury kontroli samochodów, jak i wykonujemy pełną dokumentację fotograficzną. 

Zależy nam na tym, aby jakość usług, które świadczymy, była wysoka, dlatego proponujemy pełną diagnostykę. Mamy zespół zbudowany z ekspertów i pasjonatów – rzeczoznawców, którzy posiadają wykształcenie techniczne oraz wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Wiemy, jak ogromne znaczenie ma dla naszych klientów szybkość realizacji usług, dlatego świadczymy usługi nawet 24h.

administrator