Raport z rynku – październikowe podsumowanie

Mamy już niemal połowę listopada, warto by więc w końcu było podsumować naszą październikową pracę. Jakie marki i modele najchętniej wybierali nasi klienci? Czy rozbieżność stanu faktycznego i tego co napisano w ogłoszeniu nadal była na tak wysokim poziomie? Szczegóły, odpowiedzi i informacje związane z tym tematem (oraz wiele innych statystyk) prezentujemy poniżej.

Największe zaskoczenie

Dotychczasowe statystyki Autotesto jasno pokazywały nam, że wśród Polaków rośnie tendencja do sprowadzania aut z Niemiec. Pierwsza pozycja nadal należy do naszych zachodnich sąsiadów, jednak ich odsetek znacznie w tym miesiącu zmalał, gdyż osiągnął zaledwie 27,78%, przy wyniku 24.07% aut krajowych z polskich salonów.

Marki i modele

Październik to absolutne przetasowanie, jeśli chodzi o zestawienie z września, dotyczące marek i modeli najbardziej wartych uwagi według naszych klientów. Jeszcze niedawno była to Mazda i Ford. Teraz mamy samochody używane marki Seat i Volkswagen. Co się zaś tyczy poszczególnych modeli to Polacy stawiali przede wszystkim na Seata Leona. Kolejne miejsca przypadły VW Passatowi i Polo, Fordowi Fiesta i Audi Q5.

Co z rocznikami i przebiegiem?

W październikowym zestawieniu roczników sprawdzanych przez nas samochodów używanych dominuje już nie taki młody rok 2008. Bardzo niewiele mniejszy wynik osiągnęły pojazdy z 2006. Co ciekawe wynik ten prezentuje się nad wyraz ciekawie jeśli zestawić go z przebiegiem aut, którego uśredniona wartość wynosiła w tym miesiącu 150-200 tys. kilometrów (w 26,85% przypadków). Rzeczoznawcy, którzy weryfikowali te liczby stwierdzili natomiast, że w niemal 78% wyników nie można mieć do nich zastrzeżeń. Jeśli miało by to odzwierciedlać, jak dużo jeździ przeciętny Polak, to niejedno 15-letnie auto z takim przebiegiem stało by się więcej niż podejrzane, gdyż tu mamy taki sam wynik w o połowę mniejszym czasie eksploatacji.

Jak wiele egzemplarzy poleciliśmy naszym klientom?

Tego miesiąca nie da się nijak zaliczyć do idealnego, ani uczciwego. Ekspertyzy, które przeprowadziliśmy na zlecenie naszych klientów, w aż 62,04% wykazały, iż ogłoszenie nie było napisane rzetelnie. Zatajenie usterek, zły opis wyposażenia… lista ta jest bardzo długa. Skutkuje to więc tym, iż tylko 43,53% sprawdzonych i objętych raportem Autotesto pojazdów otrzymało naszą gwarancję jakości i zostało poleconych – ryzyko złej inwestycji było więc większe niż dotychczas.

redakcja