Co to jest system Night Vision w BMW?

Obecnie w samochodach można znaleźć coraz więcej zaawansowanych systemów, które zwiększają bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. We wprowadzaniu nowoczesnych technologii prym wiedzie przede wszystkim niemiecka marka BMW. To właśnie ona jako pierwsza zaczęła wyposażać swoje pojazdy w system Night Vision.

System ten sprawia, że obiekty na drodze w trakcie nocnej jazdy stają się znacznie bardziej widoczne. Czym jest Night Vision, w jaki sposób działa oraz jakie niesie ze sobą korzyści?

Night Vision BMW — co to jest?

Wprowadzony w 2005 roku system Night Vision w pojazdach BMW otrzymała już wiele nagród w branży motoryzacyjnej, a zwłaszcza za zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Czym jednak jest to rozwiązanie?

Night Vision to system zintegrowanych kamer termograficznych, wykorzystujących technologię promieni podczerwonych. Jest to zarazem doskonałe wsparcie dla kierowcy, jak i sposób na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu.

Kamery termowizyjne pozwalają zauważyć obiekty znajdujące się przed samochodem, takie jak ludzie, zwierzęta, czy inne przeszkody, znacznie szybciej niż ludzkie oko. Następnie system generuje obraz, który jest umieszczany na centralnym monitorze.

Obiekty o największej ciepłocie są najjaśniejsze. Z tego też powodu ludzie oraz zwierzęta są widoczne szczególnie wyraźnie. Dzięki temu kierowca ma znacznie więcej czasu na reakcję, przez co nie ucierpi ani on, ani osoby postronne znajdujące się na drodze.

Night Vision BMW — co to?

Zakres działania kamery Night Vision to aż 300 metrów przed pojazdem. System ten znacznie zwiększa zatem bezpieczeństwo jazdy po zmroku. Jest przydatny zwłaszcza na drogach podmiejskich, w wąskich uliczkach, na wjazdach na posesję, a także w nieoświetlonych garażach podziemnych.

BMW Night Vision świetnie spisuje się w połączaniu z asystentem świateł drogowych, który został wprowadzony w 2005 roku w serii 5, 6 oraz 7. System po aktywacji automatycznie przełącza długie światła, co w połączeniu z kamerą termowizyjną w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Oba te systemy wspomagają kierowcę po zmroku, czyli wtedy, gdy konieczny jest najwyższy poziom koncentracji. System Night Vision pozwala również zwiększyć komfort jazdy.

Co więcej, po przeprowadzeniu wielu badań porównawczych projektanci z BMW postanowili zastosować w swoich pojazdach system Far Infrared (FIR). Jest to kamera termowizyjna o zwiększonej wykrywalności ludzi oraz zwierząt.

Night Vision BMW — kamera FIR

Kamera FIR to najlepsze narzędzie, które pozwala wcześniej zlokalizować ludzi oraz zwierzęta na drodze. Jej największą zaletą jest ograniczenie do najważniejszych elementów obrazu. Aby nie dekoncentrować kierowcy, Night Vision przedstawia przede wszystkim istotne obiekty, a nie szczegóły sytuacji drogowej. Aby nie rozpraszać uwagi kierowcy, kamera pokaże przede wszystkim najważniejsze elementy, jednocześnie pomijając detale.

Zasięg widzenia aż do 300 m sprawia, że Night Vision widzi dwa razy dalej niż inne podobne systemy. Dzięki temu kierowca jest znacznie wcześniej informowany przez system o wszelkich niebezpieczeństwach. Kiedy pojazd porusza się z prędkością 100 km/h, Night Vision daje przewagę aż 5 sekund.

Co bardzo ważne, FIR nie może zostać oślepiony przez reflektory nadjeżdżających pojazdów, światło latarń czy też elementy silnie odblaskowe, na przykład znaki drogowe. Ponadto dwa pojazdy z FIR nie mogą oślepić się wzajemnie.

BMW Night Vision — szereg korzyści

Night Vision to niezwykle łatwy oraz intuicyjny w obsłudze system. Widok z kamery jest przedstawiany w silnym kontraście czerni i bieli. Ponadto jest prezentowany na centralnym miejscu deski rozdzielczej, dzięki czemu pozostaje dobrze widziany przez kierowcę. Wystarczy jedynie rzut oka, aby zauważyć zagrożenie. System ten można więc porównać do lusterka wstecznego.

System Night Vision posiada również dodatkowe funkcje, które zwiększają jego skuteczność i sprawiają, że daje znacznie więcej korzyści kierowcy.

Przeczytaj inne wpisy i samochodach BMW

BMW już parkuje w przyszłości

administrator