Co wymieniać co roku w samochodzie?

Wielu kierowców zastanawia się, z jaką częstotliwością wymieniać różne podzespoły w swoim aucie. Mowa tutaj o płynach eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy, płyn hamulcowy i chłodniczy, ale również akumulator, klocki hamulcowe, a także wiele innych. Z jaką częstotliwością wymieniać różne elementy w aucie, aby było one w dobrej kondycji i nie ulegało awariom? Podpowiadamy, co warto wymieniać w aucie co roku.

Co wymieniać co roku w samochodzie?

Warto na początku zaznaczyć, że częstotliwość wymiany płynów oraz innych elementów auta, zależna będzie od eksploatacji pojazdu. W przypadku auta, które pokonuje znaczne kilometry, wymiana będzie konieczna znacznie częściej niż w samochodzie, który użytkowany jest rzadziej. Ta różnica może wynieść czasami nawet kilka lat. Warto wiedzieć jednak, jakie elementy auta warto kontrolować każdego roku, a w razie potrzeby je wymienić. Co wymienić w aucie co roku?

Olej silnikowy i filtr oleju


Ten element warto kontrolować każdego roku, a jeżeli będzie to konieczne nawet częściej. Szacuje się, że wymiany należy dokonać po przejechaniu ok. 15 tys. kilometrów. Olej to niezwykle ważny płyn służący do ochrony elementów ruchomych silnika. Pojawiające się w płynie zanieczyszczenia zmniejszają jego skuteczność, dlatego konieczna jest regularna wymiana.

Klimatyzacja


Drugim elementem, który należy sprawdzać każdego roku, jest klimatyzacja. Pracę nad tym elementem warto wykonać przed nadejściem lata i wówczas “nabić” klimatyzację, aby służyła podczas upalnych dni. Całą instalację warto sprawdzić raz na dwa lata i naprawić ewentualne usterki. Warto pamiętać również o filtrze kabinowym i osuszaczu. Te elementy warto wymienić raz na 2-3 lata. Sam filtr kabinowy odpowiada za zbieranie kurzu i zanieczyszczeń wewnątrz pojazdu.

Filtr paliwa

Co wymieniać w aucie co roku? Taki elementem jest również filtr paliwa, który chroni silnik przed zanieczyszczeniami. Filtr paliwa blokuje brud, kurz oraz wodę, które mogłyby przedostać się do wnętrza silnika. Na ten element powinni zwrócić szczególną uwagę właściciele pojazdów z silnikiem diesla. Filtr w tym przypadku warto wymienić przed każdą zimą, w innych pojazdach, np. z benzyną może być to raz na rok lub co około 20 tys. przejechanych kilometrów.

Tarcze i klocki hamulcowe

Kolejny element, który warto sprawdzać każdego roku lub co dwa lata to układ hamulcowy. Odpowiada on za bezpieczeństwo poruszania się na drodze, dlatego nie warto zaniedbywać tego układu auta. O konieczności wymiany elementów może informować nas słyszalny pisk podczas hamowania – sprawność hamulców sprawdzana jest również każdego roku podczas przeglądu samochodu. Tarcze wymienia się rzadziej, będą one w lepszym stanie, im częściej wymieniać będziemy klocki hamulcowe.

Świece zapłonowe

Co wymieniać co roku w samochodzie? Ostatni element naszej listy to świece zapłonowe odpowiedzialne za zapłon pojazdu w przypadku silników benzynowych. To bardzo często obciążony element auta, który wymaga regularnej wymiany. Wymiana świec i kabli powinna być wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta auta. Podobnie jest w przypadku przewodów wysokiego napięcia. Wszystkie elementy warto wymieniać raz na 30 tys. kilometrów. Stan świec kontrolowany jest również w trakcie przeglądu samochodu.

Co wymieniać w samochodzie co roku? Wskazówki

Jeżeli zastanawiasz się, jakie elementy auta powinny być kontrolowane każdego roku, mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże Ci zadbać o swój samochód. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu oleju silnikowego i filtra oleju, filtra paliwa, klimatyzacji, świec zapłonowych oraz układu hamulcowego – klocków oraz tarcz. Warto zwrócić również uwagę na rozrząd i pompę wody oraz płyn hamulcowy i chłodniczy – te elementy najczęściej wymienia się jednak co 2-3 lata. W przypadku wątpliwości warto zapoznać się ze specyfikacją własnego pojazdu lub zapytać profesjonalistów, którzy doradzą nam w kwestii konserwacji auta. Odpowiedź na pytanie, co wymieniać w aucie co roku, nie jest więc skomplikowana. Warto zapisać sobie te kilka elementów i pamiętać o nich podczas wizyty w warsztacie.

Przeczytaj więcej informacji o samochodach:

Jaki zasięg mają samochody elektryczne?

administrator