Jaki zasięg mają samochody elektryczne?

Biały samochód elektryczny

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów elektrycznych. Te po raz pierwszy ujrzały światło dzienne już w latach 30. XIX wieku, choć pierwsza produkcja seryjna oraz wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem przypadły na rok 2004, gdy przedsiębiorstwo Tesla pracowało nad modelem o nazwie Roadster. Wokół takich aut narosło jednak wiele mitów, które przede wszystkim dotyczą tego, jaki zasięg mają samochody elektryczne.

Jaki zasięg ma auto elektryczne?

To prawda, że pierwsze samochody elektryczne pozwalały na przejechanie niewielkiej liczby kilometrów, bo około 48. Wiele osób jednak wciąż żyje tymi danymi, pozostając w przekonaniu, że nic się nie zmieniło. Jednak rynek aut napędzanych prądem znacznie się rozwinął na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj średni zasięg samochodu elektrycznego plasuje się na poziomie 200-300 kilometrów! Najlepsze auta tego typu pozwalają natomiast na 600 kilometrów bezproblemowej, nieprzerwanej jazdy. To natomiast wynik porównywalny ze średnim zasięgiem pojazdów spalinowych.

Od czego zależy to, jaki zasięg ma samochód elektryczny?

To, jaki zasięg mają samochody elektryczne, różni się między modelami, ponieważ jest zależne od wielu czynników. Pierwszy z nich stanowi budowa pojazdu, w tym jego waga, aerodynamika, pojemność baterii, a nawet jakość opon. Można zaobserwować zależność, że im większe rozmiary ma akumulator, tym większy jest zasięg, ale również masa. A im nasz samochód więcej waży, tym więcej spala.

Jeśli będzie nim podróżować większa ilość osób, spalanie także wzrośnie. Dlatego warto pamiętać, że w parze z pojemną baterią powinno iść niskie zużycie prądu oraz niski procent degradacji ogniwa. Nie bez znaczenia jest ponadto ilość energii, którą odzyskujemy chociażby podczas hamowania, co zależy od zastosowanego systemu i poziomów rekuperacji.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że to, jaki zasięg ma auto elektryczne, będzie zależne od samego kierowcy, a dokładniej tego, czy w czasie jazdy korzysta z wielu funkcji, które wymagają energii elektrycznej. Mowa tu na przykład o nawigacji, Bluetooth, Wi-Fi czy wykonywaniu połączeń telefonicznych. Nie można zapomnieć także o tym, że zużyjemy więcej energii poprzez włączenie systemów klimatyzacji lub ogrzewania, co jest oczywiście nieuniknione.

Średni zasięg samochodu elektrycznego – jakie modele przodują?

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że jeśli chodzi o największy średni zasięg samochodu elektrycznego, to Tesla przewija się wielokrotnie przez to zestawienie. Warto tutaj wspomnieć chociażby o modelu S Long Range, który pozwala na przejechanie na jednym ładowaniu aż 680 kilometrów. Wykazuje przy tym niskie zużycie energii na poziomie 14,6 kilowatogodzin na 100 kilometrów, a także świetną użyteczną pojemność akumulatora wynoszącą 95 kilowatogodzin.

Ważnym graczem na rynku, jeśli chodzi o to, jaki zasięg mają samochody elektryczne, jest BMW iX xDrive 50 o zasięgu wynoszącym 630 kilometrów. Pod względem średniego zużycia energii na 100 kilometrów model ten kryje się jednak w cieniu Tesli, bo jego wartość to aż 26,6 kilowatogodzin. Użyteczna pojemność akumulatora jest jednak większa i wynosi 105,2 kilowatogodzin.

Na pierwszym miejscu wielu zestawień pod kątem największego średniego zasięgu samochodu elektrycznego znajduje się natomiast model EQS 450+ Mercedesa. Tym autem będziemy w stanie przemierzyć na jednym ładowaniu aż 766 kilometrów, a średnie zużycie energii na 100 kilometrów jest przy tym niewiele większe niż we wspomnianej Tesli – 16,1 kilowatogodzin. Model może się także pochwalić akumulatorem o imponującej pojemności użytkowej, plasującej się na poziomie aż 107,8 kilowatogodzin.

Czy warto postawić na auto elektryczne?

Ile osób, tyle odpowiedzi na to pytanie. Choć rzeczywiście samochody elektryczne są bardziej ekologiczne w eksploatacji, nie można tego samego powiedzieć o procesie produkcyjnym, który generuje więcej dwutlenku węgla niż wytworzenie auta spalinowego. Jednak wybierając taki model, można liczyć na wiele ulg finansowych, a także zwrot inwestycji po kilku latach, jako że jego eksploatacja jest dużo tańsza.

Przeczytaj inne wpisy o samochodach elektrycznych:

Czy samochody elektryczne mają skrzynie biegów?

Czy samochodem elektrycznym można jeździć po buspasie?

administrator