Czy można dostać mandat za brak opon zimowych?

Wymiana opon z letnich na zimowe jest bardzo ważnym procesem, o którym warto pamiętać każdego roku. To z pewnością bezpieczne rozwiązanie, jednak na myśl przychodzi nam pytanie – czy można dostać mandat za brak opon zimowych?

Czy jest mandat za brak opon zimowych?

To pytanie nurtuje wielu kierowców i choć zgodnie z brakiem przepisów nie mamy obowiązku zmiany opon na zimowe, to okazuje się, że możemy dostać mandat za zły stan ogumienia. Taryfikator mandatów oraz punktów karnych obejmuje karę za opony, a w radykalnych przypadkach, funkcjonariusze policji mogą nawet zatrzymać samochód.

Zmiana opon na zimowe powinna być stałym punktem w naszym kalendarzu, gdy na termometrach temperatura spada i pojawiają się przymrozki. Oblodzona droga to niezwykle duże niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego, a opony letnie nie są przeznaczone do takich warunków atmosferycznych.

Dlaczego należy zmieniać opony letnie na zimowe?

Wiadomo już, czy można dostać mandat za letnie opony zimą, jednak warto mieć na uwadze argumenty przemawiające za taką decyzją. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że opona letnia projektowana jest na zupełnie odmienne warunki niż zimowa. Trudno jest więc obejść tak istotne aspekty, ponieważ są one wynikiem przygotowania opon na konkretne pory roku. Eksploatacja opon wiosennych w okresie zimowym nie jest dobrym pomysłem. W wyniku tego nasz pojazd może nie nadążyć za innymi, a utrzymanie nad nim kontroli stanie się zdecydowanie trudniejsze.

Pamiętajmy również o tym, że zmiana opon z letnich na zimowe ma ogromne znaczenia dla bezpieczeństwa na drodze. Podczas podróży odpowiadamy nie tylko za siebie czy pasażerów naszego pojazdu, ale również za pozostałych uczestników ruchu drogowego, dlatego nie powinniśmy zwiększać ryzyka wystąpienia wypadku.

Opony letnie zimą – jakie stwarzają zagrożenia?

Brak zmiany opon letnich na zimowe wiąże się z wieloma zagrożeniami. Przede wszystkim, jeśli pojazd przed nami gwałtownie zahamuje, zmniejszamy swoje szanse na sprawne zareagowanie, co może wpłynąć na spowodowanie wypadku. W wyniku mniejszej kontroli nad autem możemy mieć również problemy z szybszym poruszaniem się po drogach czy sprawnym manewrowaniem.

Opony letnie nie posiadają odpowiedniej przyczepności do podłoża, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych problemów z kontrolowaniem pojazdu.

Dlaczego tak ważna jest zmiana opon na zimowe?

Opony zimowe wyróżniają się zupełnie inną budową niż te, których używamy w okresie letnim. Nie tylko pozwalają na zachowanie odpowiedniej przyczepności do podłoża, ale również odznaczają się różnicom we wzorach bieżnika, a także w składzie mieszanki. W wyniku większej ilości nacięć na bieżniku guma jest nie tylko bardziej elastyczna, ale również bardziej podatna na ugięcia. Co więcej, szersze nacięcia bieżnika pozwalają na jego samoczyszczenie się w okresie zimowym, a znacząco większa zawartość krzemionki znajdująca się w składzie mieszkanki przekłada się na elastyczność w niskich temperaturach.

Przeczytaj więcej informacji o samochodach:

Czy można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

administrator