Jakie samochody są produkowane w Polsce?

biały nowoczesny samochód sportowy

Rynek motoryzacyjny cechuje się niezwykłą różnorodnością, a jego rozwój praktycznie nigdy się nie zatrzymuje. Każdego roku do dyspozycji kierowców prezentowanych jest wiele interesujących modeli aut miejskich czy nawet pojazdów przeznaczonych na pokonywanie dużo dłuższych tras.

Warto wiedzieć, jakie samochody są produkowane w Polsce, szczególnie jeśli chcesz wspierać branżę motoryzacyjną, kupując pojazd z rodzimego rynku.

Samochody produkowane w Polsce – jak wygląda krajowy działalność na tym polu?

Budowa aut jest dynamicznie rozwijającym się sektorem przemysłu w naszym kraju. W ostatnich latach Polska stała się ważnym centrum produkcji samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej. Może to być zaskoczeniem dla osób, które wcześniej nie interesowały się tym tematem. Wbrew pozorom jednak samochodów produkowanych w Polsce jest sporo, co pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy kraju.

Produkcja samochodów w Polsce generuje znaczną ilość miejsc pracy. Według danych Polskiej Izby Przemysłu Motoryzacyjnego branża zatrudnia ponad 200 000 osób. Pracownicy są obecni na różnych etapach produkcji, włączając w to montaż, malowanie, wytwarzanie podzespołów i wiele innych.

To, jakie samochody produkuje się w Polsce, jest więc bardzo ważne nie tylko z perspektywy kierowców zainteresowanych zakupem kolejnego środka transportu, ale również dla ludzi poszukujących stałego zatrudnienia w sektorze motoryzacyjnym. Każda nowa fabryka stwarza setki miejsc pracy dla osób z najbliższej okolicy.

Jakie samochody są produkowane w Polsce? Wytwarzanie podzespołów

Oprócz samej produkcji samochodów Polska jest również ważnym ośrodkiem wytwarzania podzespołów. W kraju znajduje się wiele zakładów zajmujących się budową silników, skrzyń biegów, układów hamulcowych, opon i innych komponentów samochodowych. Zwiększa to dostępność części zamiennych na rynku, co również jest doskonałą wiadomością dla zainteresowanych.

Ponadto warto zaznaczyć, że Polska przyciąga inwestycje ze strony międzynarodowych producentów samochodów, którzy widzą potencjał kraju jako centrum produkcji. Firmy te często inwestują w rozbudowę i modernizację istniejących fabryk, a także otwierają nowe zakłady.

Jakie samochody produkuje się w Polsce? Volkswagen

W Polsce produkowane są różne marki samochodów. Jednym z największych inwestorów motoryzacyjnych na rynku polskim jest Volkswagen Group. Fabryka w Poznaniu to największe miejsce produkcji samochodów tej marki w Polsce. Jest to zakład Volkswagen Poznań, który specjalizuje się w budowie aut dostawczych. Powstają w nim takie modele jak Caddy oraz Transporter. Co ciekawe, fabryka w Poznaniu jest jednym z najważniejszych ośrodków produkcji samochodów dostawczych w Europie.

Istotnym ośrodkiem produkcyjnym marki jest również Września (dokładnie Białężyce), gdzie znajduje się drugi zakład. Głównym modelem wytwarzanym w tym miejscu jest Crafter. Fabryka we Wrześni stanowi ważny element globalnego łańcucha dostaw Volkswagena i odgrywa istotną rolę w produkcji samochodów dostawczych na europejskim rynku.

Jakie samochody produkowane są w Polsce? Fiat i Toyota

Fabryka w Tychach to najważniejsze miejsce produkcji samochodów marki Fiat w Polsce. Zakład należący do Fiat Chrysler Automobiles (FCA) specjalizuje się w budowie niewielkich aut osobowych. W fabryce w Tychach wytwarzane są takie modele jak 500 oraz Panda.

Drugie miejsce produkcji samochodów Fiat w Polsce to fabryka w Bielsku-Białej. Ten zakład, również należący do Fiat Chrysler Automobiles, jest odpowiedzialny za budowę modelu 500 L.

Z perspektywy rozwoju gospodarczego istotną rolę odgrywa również proces produkcji samochodów marki Toyota. Fabryka w Jelczu-Laskowicach jest jedynym miejscem budowy aut japońskiego producenta w Polsce. Zakład ten specjalizuje się w produkcji samochodów osobowych i hybrydowych. W fabryce w Jelczu-Laskowicach wytwarzane są takie modele jak Toyota Yaris – zarówno w wersji benzynowej, jak i hybrydowej.

Sprawdź również inne wpisy o samochodach, które produkowane są w Polsce

Volkswagen – najpopularniejsze modele

Volkswagen Golf 6 – VI – poradnik zakupowy

Fiat Bravo 2 – opinie, spalanie, usterki

Toyota Corolla XII generacji – dane techniczne, spalanie, najczęstsze awarie, cena

administrator