Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

Szybka jazda jest bardzo niebezpieczna. Nadmierna prędkość zwiększa ryzyko spowodowania wypadku, który może doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu lub śmierci. Z tego względu szybka jazda jest surowo karana. Dużo rzadziej mówi się o mandatach za zbyt wolną jazdę. Czy można dostać karę za małą prędkość? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

Czy za wolną jazdę można dostać mandat?

Mandaty za prędkość kojarzone są głównie ze zbyt szybką jazdą, która prowadzi m.in. do utraty kontroli nad pojazdem i skrócenia czasu reakcji kierowcy. Nadmierna prędkość to bardzo duży problem, dlatego na terenie naszego kraju pojawiła się większa liczba fotoradarów, a dodatkowo podniesiono kary za nadmierną prędkość.

Należy jednak pamiętać, że nie tylko szybka jazda stanowi zagrożenie na drodze. Niebezpieczne jest również prowadzenie pojazdu ze zbyt małą prędkością. Wielu kierowców w obawie o swoje bezpieczeństwo postanawia jechać znacznie poniżej ograniczeń prędkości. Niestety tak wolna jazda powoduje tworzenie się korków i zatorów, a także prowadzi do irytacji wśród uczestników ruchu. Ponadto zbyt mała prędkość może zaburzyć płynność ruchu i zmusić kierowców do gwałtownego hamowania, co może skończyć się tragedią. Z tego względu wprowadzono mandaty za spowalnianie ruchu. W ustawie Prawo o ruchu drogowym zapisano, iż: “kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniająca jazdy innym kierowcom”. Zgodnie z tą ustawą policja ma prawo ukarać kierowcę za zbyt małą prędkość.

Mandat za spowalnianie ruchu – wysokość

Już wiesz, czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę. Teraz zapewne zastanawiasz się, jaka jest kara za spowalnianie ruchu. Otóż zgodnie z taryfikatorem mandatów za tamowanie bądź utrudnianie ruchu innym kierowcom grozi mandat w wysokości co najmniej 500 zł.

Minimalna dozwolona prędkość, poniżej której kierowca nie powinien schodzić, często wskazywana jest za pomocą znaku C-14. Zatem, gdy dostrzeżesz ten znak, jesteś zobowiązany do poruszania się z prędkością nie mniejszą niż wskazana, chyba że panujące warunki powodują konieczność ograniczenia prędkości w celu zachowania bezpieczeństwa. W przypadku niedostosowania się do znaku C-14 musisz liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktu karnego.

Zbyt wolna jazda na autostradzie

Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę na autostradzie? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Zgodnie z polskim prawem na autostradę mogą wjeżdżać wyłącznie pojazdy, które osiągają prędkość co najmniej 40 km/h. Nie oznacza to jednak, że dolny limit prędkości na autostradzie wynosi 40 km/h. W przepisach nie jest konkretnie wskazane, jaką prędkość trzeba osiągnąć na tym rodzaju drogi. Zaznaczone jest jednak, że kierowca ma obowiązek poruszać się z prędkością, która nie utrudnia jazdy innym uczestnikom ruchu. To kierowca musi zdecydować, jakie tempo jazdy będzie bezpieczne w danych okolicznościach. Ma on również obowiązek ocenić, jaka prędkość nie będzie przyczyniała się do spowalniania ruchu.

Przeczytaj więcej informacji o samochodach:

Czy można dostać mandat za brak opon zimowych?

administrator