Czy można sprawdzić kolor lakieru po numerze VIN

Kolor lakieru konkretnego samochodu może mieć znaczenie w wielu kwestiach, szczególnie w przypadku prac naprawczych i konserwujących na karoserii. Poznanie dokładnego odcienia jest przykładowo niezbędne, aby zamalować tylko fragment pojazdu. Wówczas jakiekolwiek różnice w barwie powierzchni będą negatywnie wpływały na estetykę samochodu. Jednym ze sprawdzonych sposobów poznania koloru lakieru auta jest rozkodowanie jego numeru VIN.

Co oznacza numer VIN?

Samo określenie VIN to skrót od angielskiego: Vehicle Identyfication Number. Jest to numer identyfikacyjny pojazdu, nazywany też numerem nadwozia. Symbol ten producenci muszą obowiązkowo umieszczać na pojazdach, a każdy z numerów jest niepowtarzalny. Jak natomiast wygląda numer VIN? Według unormowań składa się on z 17 znaków – to połączenie cyfr i liter. Całość dzieli się na kilka kategorii, które odpowiadają za inne informacje na temat samochodu. Ten numer pozwala nam między innymi dowiedzieć się, kto jest producentem pojazdu, jaka jest jego specyfikacja techniczna czy gdzie został zmontowany.

Jeśli chcemy rozszyfrować VIN, musimy go najpierw znaleźć. Jednym z jego lokalizacji może być słupek boczny w pojeździe od strony kierowcy. Warto też pamiętać, że numer zwykle znajduje się dodatkowo w dowodzie rejestracyjnym samochodu, zatem mając ten dokument, możemy szybko poznać VIN. Odnajdziemy go również na powierzchni specjalnej tabliczki znamionowej, która musi zostać umieszczona w każdym pojeździe.

Co to jest tabliczka znamionowa? To niewielka i najczęściej aluminiowa powierzchnia, mieszcząca dane homologacyjne oraz informacje identyfikacyjne samochodu. Dzięki niej można poznać między innymi markę, numer VIN czy masę całkowitą pojazdu. Jeśli natomiast zastanawiamy się, gdzie jest tabliczka znamionowa, to mieści się ona standardowo na podszybiu auta, zazwyczaj od strony kierowcy.

Jak sprawdzić kolor lakieru po numerze VIN?

Mając już numer VIN, możemy spróbować odnaleźć barwę auta. Jak sprawdzić kod lakieru, by uzyskać niezbędne dla nas informacje? Kolor auta spróbujmy odnaleźć za pomocą portalu internetowego, wyszukującego takie dane. Robi się to poprzez wpisaniu numeru VIN do systemu, który rozkodowuje znaki automatycznie. Musimy jednak pamiętać, że takie portale często nie mają dostępu do wszystkich szczegółowych specyfikacji pojazdu. W związku z tym kod koloru lakieru samochodu uzyskany w taki sposób może okazać się nieprawidłowym.

Aby nie narazić się na niepotrzebne koszty w związku z użyciem niewłaściwego koloru lakieru, warto udać się do specjalistycznego diagnosty samochodowego, który jest rzetelny i wyróżnia się dobrymi opiniami klientów. W takim miejscu pracownicy z pewnością wiedzą, jak rozszyfrować VIN i wydobyć kody lakierów samochodowych. Wtedy możemy mieć gwarancję, że fachowcy mają doświadczenie w tym, jak znaleźć kod lakieru według VIN i podadzą nam wiarygodne dane. Uzyskany w ten sposób symbol będzie wówczas zgodny z kolorem faktycznie nałożonym na nasz pojazd, dzięki czemu będziemy mogli zakupić preparat o barwie idealnie dobranej do karoserii.

Numer VIN zawiera wiele przydatnych informacji, które możemy wydobyć. Sprawdź jak czytać VIN z naszą pomocą!

administrator