Kia e-Soul – zbliża się nowy, elektryczny crossover

Już niedługo w salonach pojawi się nowy model marki Kia. Nie jest to jednak zwyczajny samochód, ale w pełni zasilany za pomocą energii elektrycznej. Świadczy to o tym, że oferta ekologicznych samochodów coraz prężniej się poszerza.

 

Nowa Kia e-Soul swoją premierę miała na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie, a następnie zaprezentowano ją w Polsce, w ramach Poznań Motor Show 2019. Warto zaznaczyć, że na tegorocznych targach można było obejrzeć bardzo wiele modeli samochodów elektrycznych – niemal każde stoisko prezentowało tego typu nowy pojazd.

 

Warto zaznaczyć, że na ten moment nie istnieje na polskim rynku zbyt wiele crossoverów z napędem elektrycznym. W Polsce dostępny jest Hyundai Kona Electric, posiadający w miarę przystępną cenę, a także Jaguar I-Pace, który zdobył tytuł samochodu roku. Kia e-Soul będzie więc trzecim crossoverem elektrycznym możliwym do zakupienia w Polsce.

 

Nowa Kia e-Soul swoim wyglądem przypomina standardowy model Soul. Posiada jednak bardziej charakterystyczne przetłoczenia, a podświetlone elementy i niektóre detale nadają jej nowoczesny design. E-Soul nadal jednak posiada kubistyczny kształt. Ważnym elementem samochodu są wąskie światła przednie LED, które sprawiają wrażenie, że samochód jest szerszy, tymczasem jego szerokość sięga 180 cm.

 

Crossover będzie posiadał 17 wariantów kolorystycznych – 7 jednokolorowych i  10 dwukolorowych. Kierowcy europejscy będą mieli możliwość zakupienia tzw. pakietu SUV, który wzbogaci pojazd o progi, nakładki na nadkola, a także zderzak przedni, dzięki czemu samochód będzie sprawiał wrażenie auta terenowego.

 

Gniazdo ładowania znajduje się w pobliżu przedniej lampy od strony kierowcy. Mimo, że pojazd ten jest pudełkowaty, to smukłe linie sprawiają, że posiada opływowy wygląd. Kia e-Soul posiada długość 4,195 m, czyli jest to o około 5 cm dłuższa od poprzedniego modelu. Zwiększył się także rozstaw osi (2,600 cm). Crossover posiada 17 calowe obręcze kół.

 

W środku samochodu można napotkać wykończenia jedno lub dwukolorowe. Tapicerka może być wykonana zarówno z tkaniny, z eko-skóry oraz skóry. W celu zwiększenia atrakcyjności, Kia ma wyposażyć e-Soul w oświetlenie znajdujące się na panelach w drzwiach. Dzięki temu, światło będzie mogło pulsować razem z rytmem muzyki. Użytkownik będzie mógł wybrać spośród 8 kolorów i 6 trybów oświetlania.

 

Kierowcy zainteresowani tym crossoverem powinni także wiedzieć, że e-Soul zaopatrzony będzie w bezprzewodową ładowarkę do smartfona, a także podgrzewane i wentylowane przednie fotele. Nie można zapominać także o tym, co najczęściej towarzyszy kierowcy podczas podróży – muzyce! Kia zaopatrzyła samochód w wysokiej jakości system audio, stworzony przez cenioną markę Harman/Kardon. E-Soul będzie również posiadać wyświetlacz przezierny, czyli potrzebne informacje wyświetlą się na szybie przedniej nad kierownicą.

 

Nabywcy będą mogli wybrać spośród dwóch wersji, które różnią się mocą oraz pojemnością akumulatora. Mniejszy będzie miał pojemność 39,2 kWh, natomiast większy – 64 kWh. Elektryczne silniki będą miały maksymalny moment obrotowy wynoszący 395 Nm i jest to o 39% lepszy wynik, niż w przypadku poprzedniego modelu.

 

Bardziej pojemny akumulator idzie w parze z silnikiem o mocy 204 KM i gwarantuje na jednym ładowaniu pokonanie około 450 kilometrów, natomiast tańszy model będzie oferował moc silnika na poziomie 136 KM, który pozwoli na pokonanie już znacznie mniejszej trasy, czyli 277 km. Co więcej, producent zaznacza, że obydwa modele będzie można naładować od 20 do 80 procent w ciągu 42 minut. Warto zaznaczyć, że mocniejszy silnik będzie w stanie ruszyć pojazdem do pierwszej setki w przeciągu 7,6 s, natomiast w słabszym wariancie – 9,6 s.

 

Kia e-Soul będzie wyposażona również w systemy bezpieczeństwa, m.in.: system rozpoznawania pieszych, ostrzeganie przed samochodami w martwym polu, aktywny tempomat, system utrzymania samochodu na pasie ruchu, czujnik zmęczenia kierowcy, asystenta zmiany świateł, kamerę cofania, wykrywanie oznaczeń drogowych itd.

redakcja