Czy można wjechać samochodem do lasu?

Zgiełk miasta bywa dla wielu osób przytłaczający. Wytchnienia najczęściej szukamy na łonie natury, a częsty pomysł stanowi spacer po lesie. Nierzadko zdarza się jednak, że miejsce obrośnięte drzewami jest dość oddalone od naszego miejsca zamieszkania. Wtedy decydujemy się na przebycie tej trasy autem. Wówczas pojawia się problem, gdzie je zostawić. Czy można wjechać do lasu samochodem?

Czy można wjechać autem do lasu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Wielu kierowców nie rozważa kwestii tego, czy można wjeżdżać samochodem do lasu. To duży błąd, który może nieść za sobą przykre konsekwencje – na przykład pod postacią mandatu. Nie oznacza to jednak, że wjazd pojazdem do lasu jest zawsze zabroniony.

Konkretne zasady opisuje rozdział 5. Ustawy o lasach. Mowa w nim o tym, że wszelkie pojazdy silnikowe, a także motorowery i zaprzęgi konne mogą to uczynić jedynie wówczas, gdy droga jest publiczna oraz znajdują się na niej drogowskazy, które dopuszczają ruch. Niekiedy możemy spotkać się na przykład ze znakiem “droga leśna udostępniona do ruchu publicznego”.

Kiedy można wjechać samochodem do lasu?

Jeśli kierowca ma wątpliwość, kiedy można wjechać samochodem do lasu bez ryzykowania mandatem, powinien się upewnić, że droga została oznakowana w opisany wcześniej sposób. Warto także sprawdzić, czy posiada znaki informujące na przykład o odległości do konkretnej miejscowości, parkingu lub ośrodka wypoczynkowego. Tylko wówczas zyskamy całkowitą pewność, że wjazd jest dozwolony prawnie.

Nie powinniśmy się natomiast sugerować tym, że droga jest utwardzona, niezasłonięta szlabanem lub posiada ślady opon. Lasy, do których nie można wjechać, w znakomitej większości przypadków nie są w żaden sposób oznakowane.

Czy można wjechać do lasu samochodem? Wyjątki od reguły

Dla każdej reguły istnieją jakieś wyjątki i nie inaczej jest w tym przypadku. O to, czy można wjechać autem do lasu, nie muszą martwić się osoby, które wykonują czynności gospodarcze bądź służbowe, a także niepełnosprawni poruszający się pojazdami dostosowanymi do ich potrzeb, o czym informuje nas artykuł 29. Ustawy o lasach.

Czy można wjeżdżać samochodem do lasu? Co grozi za pogwałcenie przepisów?

Jak się okazuje, jeśli nie będziemy wiedzieć, kiedy można wjechać samochodem do lasu, a zdecydujemy się to zrobić, możliwe, że spotka nas niemiła niespodzianka w postaci mandatu. Jego wysokość zazwyczaj mieści się w przedziale od 20 do nawet 5000 złotych.

Do nałożenia grzywny uprawnieni są nie tylko policjanci, ale również pracownicy Służby Leśnej. Mają oni prawo zatrzymać kierowcę i poprosić o wylegitymowanie się, a nawet zastosować środki przymusu bezpośredniego, jeżeli nie będzie skłonny do współpracy.

Czy można wjechać autem do lasu? Gdzie można zaparkować?

Podobnie jak ustawa określa, kiedy można wjechać samochodem do lasu, tak istnieją również regulacje dotyczące tego, w jakich miejscach istnieje możliwość zaparkowania pojazdu.

Nie wolno zostawiać auta na poboczu, przed szlabanami, a także na trawie. Samochód możemy parkować jedynie w miejscu, które zostało do tego przeznaczone i jest oznaczone znakiem D-18.

Przeczytaj więcej informacji o samochodach:
Czy gaz to paliwo ekologiczne?

administrator