Zielone tablice rejestracyjne – dla kogo są i do czego uprawniają?

Tablice rejestracyjne są indywidualnym oznaczeniem każdego pojazdu, który dopuszczony został do poruszania się po drogach. Najbardziej powszechne są tablice standardowe, zawierające kod powiatu oraz ciąg liter i cyfr w formie czarnych znaków na białym tle. Zaktualizowane wersje zostały wprowadzone na krótko przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wcześniej obowiązywały oznaczenia w kolorze czarnym z białymi napisami (które dziś swoją drogą są bardzo poszukiwane przez fanów motoryzacyjnych klasyków z Polski). Wszystkim doskonale znane są również tablice w kolorze żółtym z literami i cyframi w kolorze czarnym, a także z symbolem starego samochodu – są to tzw. rejestracje na zabytek, o które mogą ubiegać się właściciele pojazdów, które skończyły 25 lat. Mamy także tablice specjalne – czerwone litery na białym tle oraz tablice personalizowane (po kodzie powiatu na rejestracji widnieje napis wybrany przez właściciela tablic). Obecnie pojawiły się jednak zupełnie nowe tablice w kolorze zielonym – a dokładniej ich dwa rodzaje. Do czego służą zielone tablice rejestracyjne, dla kogo są i co oznaczają? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają?

W pierwszej kolejności musimy rozgraniczyć obecny podział zielonych tablic rejestracyjnych. Tablice z białym tłem, na których znajdują się znaki w kolorze zielonym, a między kodem powiatu a kodem rejestracji znajduje się litera P, to tzw. rejestracje profesjonalne. Drugim rodzajem zielonych tablic, które można spotkać na naszych ulicach, są te z zielonym tłem oraz czarnymi znakami. Różnice między tymi dwoma rodzajami identyfikacji pojazdów są bardzo duże.
Pierwszy rodzaj, a więc białe tło z zielonymi znakami i dodatkową literą P to, tak jak zostało już wspomniane – tablice profesjonalne. Stanowią one ukłon w stronę dealerów i sprzedawców aut, którzy oferują swoim klientom usługę związaną z jazdą próbną. Dotychczas musieli oni rejestrować osobno każdy pojazd, który udostępniany był potencjalnym kupującym właśnie w ramach tej opcji. Było to bardzo duże utrudnienie i powodowało wiele kłopotów regulacyjnych i nie tylko. Od 11 lipca 2019 roku każdy sprzedawca aut może wejść w posiadanie kompletów dokumentów i tablic, którymi może posługiwać się niezależnie od pojazdu. Takie rozwiązanie umożliwia dealerom wypożyczanie samochodów w ramach jazdy próbnej i wykorzystanie do tego celu specjalnych oznaczeń, które w razie potrzeby mogą z łatwością przenieść na inny pojazd.
Drugie z opisywanych tablic, a więc tablice z zielonym tłem i czarnymi znakami, zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2020. Służą one do odznaczenia pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym, czyli takie, które nie emitują szkodliwych spalin lub ich emisja jest minimalna.

Zielone tablice rejestracyjne – przywileje

W przypadku tablic z białym tłem i zielonymi napisami, czyli profesjonalnych, przywileje pojawiają się wyłącznie dla dealera, który zdecyduje się je zastosować. Dzięki nim nie musi za każdym razem rejestrować pojazdu przeznaczonego do wypożyczania klientowi w ramach jazdy próbnej – wystarczy, że złoży on odpowiedni wniosek o tablice oraz dokumenty i że zostanie on rozpatrzony pozytywnie.
W przypadku tablic z zielonym tłem i czarnymi napisami, które przeznaczone są dla pojazdów ekologicznych, przewidzianych jest kilka przywilejów – samochody w nie wyposażone mogą m.in. wjeżdżać do stref czystego ruchu, centrów miast, w których poruszanie się pojazdami spalinowymi jest zabronione, a także korzystać z buspasów, co w wielu przypadkach jest realnym ułatwieniem.

Czy ubieganie się o zielone tablice w Polsce jest trudniejsze niż o zwykłe?

I tak, i nie. Aby otrzymać profesjonalne tablice, musisz udowodnić, że prowadzisz działalność związaną ze sprzedażą aut i faktycznie są Ci one potrzebne, a do tego uiścić odpowiednią opłatę. W przypadku pojazdów zasilanych elektrycznie lub wodorem proces ten jest w zasadzie identyczny co standardowy, wymogiem jest jednak posiadanie kwalifikującego się pojazdu.

administrator