Czy warto kupować nowy samochód?

Kupno nowego samochodu bardzo często wiąże się z podniesieniem prestiżu. Jest to w końcu bardzo droga rzecz o nowoczesnym designie. Nowy samochód pragnie mieć dzisiaj każdy, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wiele osób zadaje sobie jednak, czy warto kupować nowy samochód. Dyskusja na ten temat trwa już od wielu lat, a zwolennicy używanych pojazdów posiadają wiele argumentów, które przemawiają przeciwko zakupowi nowego auta. Warto więc bliżej przyjrzeć się sprawie i odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupować nowe auto.

Kupno nowego auta — czy to się opłaca?

Najczęściej poruszanym problemem w kwestii zakupu nowego samochodu jest szybki spadek jego wartości rezydualnej. Należy mieć na uwadze, że samochód to bardzo wartościowa rzecz. Może on kosztować od 50 tys. złotych w przypadku auta miejskiego do 500 tys. w przypadku najbardziej luksusowych SUV-ów. Niestety, samochód, tak jak dom czy złoto, nie utrzymuje swojej wartości. Kupując auto z salonu, trzeba mieć świadomość, że po kilku latach użytkownik sprzeda je za dużo niższe pieniądze.

Na ostateczną wartość samochodu wpływ ma wiele czynników. Należą do nich m.in. jego wiek, przebieg, marka, popularność, czy postrzeganie danego modelu na rynku. Sprawia to, że niektóre modele będą traciły wartość szybciej, inne wolniej. Mówi się, że w ciągu pierwszych czterech lat samochód traci od 40 do 50% swojej wartości. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku najbardziej luksusowych samochodów. Właściciel auta za 500 tys. złotych po czterech latach dostanie za niego maksymalnie 300 tys. złotych. Należy mieć również na uwadze, że pojazd szybciej traci na wartości po wypadkach, kolizjach czy w przypadku brzydkiego, porysowanego lakieru. A o takie rzeczy podczas eksploatacji nie jest trudno.

Czy warto kupować nowe auto? — kryzys półprzewodników

Niedawna pandemia COViD-19 odcisnęła swoje piętno na niemal wszystkich branżach. Nie ominęło to również rynku motoryzacyjnego. Trudności z dostępem do półprzewodników sprawił, że na nowy samochód czekać trzeba niemal rok. Co prawda, sytuacja trochę się już ustabilizowała, jednak nadal jest wiele osób, które nie odebrały jeszcze swojego auta z salonu. Półprzewodniki to wszelkiego rodzaju elementy elektroniczne, które wykorzystuje się przy produkcji podzespołów elektronicznych. W najnowszych samochodach występuje coraz więcej elektroniki. Oznacza to więc, że popyt na półprzewodniki w branży motoryzacyjnej cały czas rośnie. Problemy z ich dostępnością sprawiają jednak, że na nowy samochód z salonu należy czekać cały rok.

Wiele osób może się zastanawiać, dlaczego brakuje tych tak popularnych elementów elektronicznych. Należy mieć na uwadze, że półprzewodniki produkuje się w takich krajach, jak Korea, Tajwan, Malezja czy Chiny. Pandemia COViD-19 przerwała łańcuchy dostaw. Ponadto coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się telewizory, monitory czy smartfony, które umilały życie podczas kwarantanny. Nic więc dziwnego, że producenci półprzewodników woleli skupić się na tej branży, która była po prostu bardziej opłacalna.

Czy warto kupować nowy samochód? — podsumowanie

Czy warto więc kupować nowe auto? Mimo że oznacza ono zwiększyć prestiż, to kupno samochodu używanego jest bezpieczniejszą opcją. Przede wszystkim nie straci ono zbyt dużo na wartości. Co prawda, wymiana niektórych części czy naprawy mogą okazać się niezbędne, nadal będzie to tańsze rozwiązanie niż zakup nowego samochodu z salonu. Długi czas oczekiwania, spadek wartości, czy duże obciążenie budżetu to aspekty, które powoduję, że lepiej jest zdecydować się na używany model.

administrator