Wycena rzeczywistej wartości pojazdu przez rzeczoznawcę – co to takiego, z czym się wiąże i czy warto skorzystać z tej usługi?

Kupując ubezpieczenie OC dowiadujemy się, na ile wyceniona została wartość naszego samochodu. Sprzedając swój pojazd zastanawiamy się nierzadko, ile jest on tak naprawdę warty i co o tym decyduje. Kupując lubimy mieć pewność, że nie przepłacamy za to co nabywamy, zwłaszcza jeśli chodzi o tak poważną inwestycję jak samochód. Co jednak możemy z tym zrobić? Czy wycena rzeczywistej wartości pojazdu sprawdzi się w każdym z tych przypadków? Na jakiej podstawie dokonuje się takiej oceny i dlaczego może być ona pomocna? Chętnie odpowiemy na te pytania, a jeśli uznacie nasze argumenty za satysfakcjonujące to również chętnie pomożemy wam w przeprowadzeniu takiej wyceny przez rzeczoznawcę.

Czym jest wycena rzeczywistej wartości pojazdu?

Jak już sama nazwa wskazuje jest to taki typ wyceny, który bierze pod uwagę nie tylko sytuację na rynku i ceny ogłoszeń podobnych wersji danego modelu samochodu, ale również – a może przede wszystkim – indywidualny stan pojazdu. Oznacza to, że na końcowy werdykt rzeczoznawcy mają wpływ zarówno marka, pojemność silnika, czy wyposażenie, jak i takie niuanse, jak przeszłość wypadkowa, uszkodzenia nadwozia, mankamenty mechaniczne, stan techniczny, przebieg, czy nawet kolor lakieru. Najważniejsze jest jednak to, że rzeczoznawca posiada oficjalne uprawnienia, które czynią jego wycenę wiążącą np. dla zakładów ubezpieczeniowych, które niejednokrotnie starają się zaniżyć wartość samochodu, a tym samym odszkodowania.

Opłacalność wyceny rzeczywistej wartości pojazdu

Usługa ta nie należy do tanich, jednak profity płynące z jej zamówienia nie należą do błahych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wycena rzeczywistej wartości pojazdu może przydać się zarówno przy sprzedaży, czy kupnie auta, jak i jeśli chodzi o dowód dla zakładu ubezpieczeń, w razie prób zaniżenia odszkodowania na podstawie zakupionej polisy. Dlaczego to w ogóle jest tak istotne? Postawmy się przez chwilę na miejscu osoby sprzedającej samochód lub też kupującej go. Wartość jaka znajdzie się w ogłoszeniu, powinna być adekwatna do rzeczywistej ceny, w przeciwnym wypadku, gdy będzie ona zbyt wysoka lub zaniżona, oferta może mieć bardzo niski odzew. Wygórowany koszt zniechęca, a zaniżony wydaje się podejrzany. Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie pojazdu to taki dokument, wystawiony przez rzeczoznawcę przed datą zawarcia polisy może stanowić podstawę do sprawiedliwego uregulowania wartości szkody. Mając w ręce wycenę nie musimy martwić się sprzedażą, kupnem, czy ubezpieczeniem, gdyż mamy dowód na to, że nasze żądania są uczciwe i poparte stanem faktycznym pojazdu. Poza tym wycena rzeczywistej wartości samochodu zawsze posiada uzasadnienie, więc dokładnie wiemy, jakie argumenty przemawiają za takim a nie innym rezultatem oględzin przez rzeczoznawcę.


Ubezpieczenie, a wycena rzeczywistej wartości pojazdu

Nie tylko kupno i sprzedaż samochodów używanych zyskują na wiarygodności jeśli chodzi o skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy i zamówienie wyceny rzeczywistej auta. Dokument ten jest równie cenny w przypadku rozbieżności w naszych żądaniach a decyzji Zakładu ubezpieczeniowego odnośnie szkody komunikacyjnej, zbyt wysokiej składki OC lub AC, a także likwidacji szkody całkowitej. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do całkowitego pokrycia strat, jakie poniósł właściciel pojazdu. Jeśli więc auto nadaje się do kasacji to posiadanie opinii rzeczoznawcy o jego wartości rzeczywistej może uchronić nas od dużej straty. Jeśli części kwalifikują się do wymiany to w zależności od tego czy zamontowano zamienniki, czy oryginalne podzespoły kierowca ma prawo domagać się takich samych po naprawie. To nic, że dużo kosztują. Do tego zobowiązuje się Zakład Ubezpieczeń, który udziela polisy OC (sprawcy wypadku) lub AC (poszkodowanemu). W raporcie rzeczoznawcy widnieją natomiast dane, czy dana część była oryginalna, czy też nie. Już samo to może wiązać się z dopłatą do odszkodowania rzędu kilku tysięcy złotych. Mając taki dokument w ręku bez problemu możemy odwołać się więc od decyzji ubezpieczyciela i… wygrać spór. Zwykle ceny takiej usługi wahają się pomiędzy 150 zł (w ASO), a nawet 300-500 zł (u rzeczoznawcy). Z naszą pomocą możecie zrobić to taniej, jednak równie dokładnie!

nprofit