Najlepsze auta rodzinne – jaki samochód wybrać (ranking)

Bezpieczeństwo, wygoda, pakowność – wśród cech opisujących idealne auto dla rodziny, wymienione trzy zdają się być najbardziej pożądane. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Dobre parametry spalania pozwolą zaoszczędzić spore kwoty na paliwie, większa liczba miejsc przyda się w przypadku powiększenia rodziny, a nie bez znaczenia jest także cena. Poniżej znajdziecie ranking najlepszych aut rodzinnych, utworzony z uwzględnieniem wspomnianych wyżej parametrów.

5. Opel Zafira II

Ranking aut rodzinnych otwiera model, którego alternatywna nazwa to Zafira Family. Propozycja Opla warta jest rozważenia, ponieważ samochody te cechuje relatywnie niska awaryjność, a dodatkowym atutem jest ich niska cena (Zafira II jest dostępna już od około dziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych). Zastosowany system Flex 7 umożliwia stworzenie większej przestrzeni bagażowej przez schowanie w podłogę dwóch najgłębiej położonych foteli. Warto wspomnieć, iż Zafira Family produkowana była w trzech wariantach silników: benzyna, diesel, a także CNG. Ewentualne naprawy i wymiany nie powinny wiązać się z dużym kosztem, ponieważ rynek obfituje w dużą ilość części zamiennych do tego modelu.

4. Renault Laguna III

Pomimo sceptycznego podejścia wielu ekspertów, Renault Laguna III ostatecznie ugruntowała swoją pozycję jako auto niezawodne i solidne. Stylistyka nadwozia jest przyjemna dla oka, co w przypadku aut rodzinnych można uznać za rzecz rzadko spotykaną. Atrakcyjny wygląd nie jest jedyną zaletą Laguny III – godne pochwały są też parametry spalania i osiągi. Najlepszą opinią cieszy się wariant z dwulitrowym silnikiem benzynowym (140 KM). Koszt zakupu powinien mieścić się w przedziale 20-30 tysięcy złotych.

3. Volkswagen Touran I

Królujący w wielu rankingach aut rodzinnych Touran to samochód wart rozważenia. Praktyczny, przestronny i niedrogi w eksploatacji. Niektóre serie wypuszczonych na rynek Touranów miewają problemy techniczne, dlatego też warto sprawdzić konkretny samochód przed zakupem (pod kątem awaryjności). Użytkownicy diesli muszą liczyć się z dość drogimi naprawami (m.in. głowic), ale postawienie na benzyniaka jest w tym kontekście bezpiecznym rozwiązaniem. Wydatek około 20 tysięcy złotych na tego Volkswagena może okazać się strzałem w dziesiątkę.

2. BMW X3

SUV od BMW z pozoru nie jest samochodem rodzinnym – jednakże spełnia wszelkie wymagania, jakie można przed takim autem postawić. Dodatkowym atutem jest niestarzejąca się od lat linia BMW X3. Bezpieczeństwo, bardzo dobre osiągi, wysoki komfort podróży, napęd na cztery koła – wszystko to sprawia, iż X3 mogłoby zostać zwycięzcą tego rankingu. Druga lokata wynika z raportowanych przez użytkowników częstotliwości niektórych awarii, a także problematyczności wymiany niektórych podzespołów. Najstarsze BMW X3 wymagają dodatkowego sprawdzenia przed zakupem, w celu wyeliminowania ryzyka natrafienia na egzemplarz z bogatą historią i przebiegiem (niekoniecznie zgodnym z deklarowanym). Rekomendowany jest zakup wersji benzynowych, a wydatek, z którym należy się liczyć, to ponad 30 tysięcy złotych.

1. Ford S-Max I

Popularny i ceniony Ford S-Max łączy w sobie funkcjonalność, wygodę, dużą przestrzeń, ale też atrakcyjny wygląd i bezawaryjność. Model ten to prawdopodobnie najlepsze auto rodzinne, stąd pierwsza pozycja w rankingu. Dobrymi opiniami cieszy się S-Max w dieslu (2,0 TDCi), chwalony za oszczędność, dynamikę i wytrzymałość. Bagażnik o maksymalnej pojemności 2000 litrów sprosta wszelkim wymaganiom. Liczba miejsc siedzących wynosi 5 lub 7, w zależności od konfiguracji. Ford S-Max dostępny jest od 30-40 tysięcy złotych.

Zakup auta rodzinnego – jak zrobić to mądrze?

Zakup samochodu to zawsze spory wydatek. Nabycie używanego auta wiąże się z koniecznością zachowania szczególnej ostrożności, a każde zaniedbanie może rodzić konsekwencje finansowe. Sprawdzenie historii i stanu technicznego pojazdu jest niezbędne – warto zlecić to profesjonalistom, aby uzyskać pełny obraz i dokonać świadomego zakupu. Kilkadziesiąt tysięcy złotych przeznaczonych na zakup samochodu to duża kwota, którą mądrze jest zabezpieczyć przez zlecenie raportu o stanie technicznym auta. Za jedynie około procent wartości (kilkaset złotych) samochodu, zyskać można pewność, iż posłuży ono przez lata, bez awarii i konieczności dodatkowych nakładów.

Jak to zrobić?

Najprościej będzie skorzystać z oferty ekspertów z Autotesto.pl, którzy zadbają o sprawdzenie, czy stan faktyczny zgadza się z opisem auta, a w przypadku wykrycia różnic lub usterek – wskazane w ekspertyzie wady posłużą jako argumenty w negocjacjach cenowych ze sprzedawcą.

administrator