Gdzie kupować części do samochodu i na co uważać?

Samochody od dawna są najbardziej popularnym środkiem transportu. To złożone maszyny, które podobnie jak zegarki – potrzebują pełnej sprawności, by działały poprawnie. Nie dziwi jednak nikogo, że z czasem występują różne usterki, które wymagają wymiany danego elementu. Jak znaleźć jego zamiennik?

 

Większość osób zazwyczaj sugeruje się ceną. Najczęściej jest to główny powód, kiedy w grę wchodzi samochód, który posiada już swoje lata, ponieważ zakup nowej, oryginalnej części może być zwyczajnie nieopłacalny, kiedy kierowca spodziewa się, że jego pojazd za jakiś czas zostanie wymieniony na inny.

 

Jak szukać części do samochodu?

W szukaniu odpowiednich elementów do pojazdu pomogą katalogi części zamiennych oraz sklepy internetowe. Wiele można również znaleźć na portalach ogłoszeniowych, dlatego nie jest problemem brak miejsc, gdzie można szukać. Najtrudniejsze jest znalezienie odpowiedniego elementu. Takiego, który będzie nadawał się najlepiej, czego nie ułatwia spora ilość produktów dostępnych na rynku. Samochodów jest bardzo dużo, a więc części jeszcze więcej. Element, który chcemy wybrać powinien nie tylko spełniać swoją funkcję, ale musi również być kompatybilny z resztą samochodu.

 

Przed zakupem danej części należy dokładnie wziąć pod uwagę model samochodu, którego się używa. Sama marka nie wystarczy, konieczne jest znanie dokładnego modelu i jego wersja. Trzeba też patrzeć pod kątem daty produkcji samochodu, mocy silnika oraz wyposażenia pojazdu. Warto wiedzieć, że moc silnika jest ważna nie tylko w przypadku części do niego, ponieważ istotną rolę pełni także dla skrzyni biegów, układu hamulcowego, elektryki. Czasami zawieszenie samochodu różni się w różnych wersjach silnikowych danego modelu.

 

Jak najlepiej sprawdzić swój samochód?

W celu dowiedzenia się więcej na temat swojego samochodu idealnym rozwiązaniem będzie posłużenie się numerem VIN (Vehicle Identification Number), to jest numerem identyfikacyjnym pojazdu. Za pomocą różnych stron internetowych – po wpisaniu długiego na 17 znaków kodu –   można dowiedzieć się wiele na temat przeszłości samochodu, ale też pozyskać informacje o roku produkcji pojazdu, dokładnej specyfikacji czy terminie ostatniego badania technicznego. Dzięki temu w krótkim czasie można dowiedzieć się, jaka część będzie wymagana. Numer VIN znajduje się zazwyczaj w okolicach silnika lub na desce rozdzielczej od strony kierowcy.

 

Inną ważną kwestią jest szukanie po numerach seryjnych konkretnych podzespołów, które chcemy wymienić. Numer katalogowy części powinien być łatwy do dostrzeżenia po uprzednim wymontowaniu danego elementu. Jeden numer powinien być nadany przez producenta samochodu, a inny zawierać także oznaczenie wytwórcy części. To najszybsza metoda, ponieważ wystarczy zaledwie wpisać w wyszukiwarkę jeden z owych numerów, żeby znaleźć sklepy oferujące daną część.

 

Gdzie kupować części do samochodu?

Kiedy mamy zamiar zakupić dany element samochodu na własną rękę, należy sprawdzić sprzedającego – w przypadku kupowania na aukcjach lub portalach ogłoszeniowych.  Wiadomo, że najbezpieczniej będzie kupić części w oficjalnym sklepie, jednak cena za nie może być wysoka, a nasz samochód jest po prostu zbyt stary, by był to zakup rentowny. Sprzedającego na portalach aukcyjnych można sprawdzić przez internet – czytając opinie innych kupujących. Lepiej się wstrzymać przed zakupem, jeżeli nie są one pozytywne. Kiedy zamierzamy kupić daną rzecz osobiście, nie przez portal internetowy – wpisując do przeglądarki numer telefonu sprzedającego również można się wiele dowiedzieć.

 

Uważaj na oszustów!

Mimo, że prawo coraz lepiej radzi sobie z oszustwami w internecie, to nadal trzeba zachować szczególną uwagę, zwłaszcza w przypadku wpłacania zaliczki. Może zdarzyć się tak, że po wpłaceniu odpowiedniej kwoty danemu sprzedawcy, ten znika bez śladu oraz kontakt się urywa. Niektóre portale umywają ręce, czemu też trudno się dziwić, ponieważ są one czymś na modłę zwykłej tablicy ogłoszeniowej, dlatego lepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł.

redakcja