Jaki alkomat kupić aby był dobry i niezawodny – sprawdź opinie i ceny

Wszyscy kierowcy wiedzą, że jazda pod wpływem alkoholu jest surowo zabroniona. Zdarza się jednak, że nawet po upływie nocy lub połowy kolejnego dnia, kiedy nie są już odczuwalne żadne skutki spożywania trunków wysokoprocentowych, w naszej krwi wciąż znajduje się pewna ilość promili. Świadomość tego jest bardzo ważna, ponieważ ewentualne złamanie przepisów w tej kwestii może wiązać się z wysokimi mandatami lub nawet stratą prawa jazdy. Z tego powodu warto zastanowić się, jakie są najlepsze alkomaty i dokonać zakupu.

Rodzaje alkomatów

Ogólny sposób funkcjonowanie alkomatów jest dość oczywisty- wdmuchujemy powietrze do ustnika, który następnie pokazuje jego stężenie. Wydawać by się więc mogło, że wybór nie powinien być skomplikowany. Istnieje jednak różnica pomiędzy trzema rodzajami dostępnych alkomatów.

Alkomat z sensorem półprzewodnikowym

Najtańsze alkomaty z sensorem półprzewodnikowym można otrzymać za nawet tak niską cenę, jak 50 złotych. Nie są jednak urządzeniami najwyższej jakości. Problem polega przede wszystkim na tym, że otrzymywane z pomiarów wyniki mogą być bardzo łatwo manipulowane- np. poprzez zjedzenie tabletki lub wypalenie papierosa.

Alkomat z sensorem elektrochemicznym

Alkomaty z sensorem elektrochemicznym są najpowszechniej stosowanymi urządzeniami tego typu. Wykorzystywane są przede wszystkim przez służby mundurowe i można się z nimi spotkać przy rutynowej kontroli. Jednym z najpopularniejszych modeli jest alkomat iBlow, który nie wymaga popularnego dmuchnięcia, aby dokonać pomiaru. Alkomat potrafi przeprowadzić test na obecność alkoholu osobom wzbraniającym się od jego wykonania oraz płynom znajdującym się np. w szklance czy plastikowym kubku. Zaprojektowane w całości w Polsce urządzenie może przebadać ponad pół tysiąca osób w godzinę, co idealnie sprawdzi się przy imprezach masowych. Wynik uzyskiwany jest poprzez połączenie substancji chemicznych znajdujących się w alkomacie, wraz z alkoholem wydychanym przez badanego. Trzeba zaznaczyć, że wynik pomiarów na tym urządzeniu jest niemal w 100% dokładny. Ceny wahają się od około 100 złotych, do nawet kilku tysięcy.

Alkomat z sensorem spektrometrycznym

Alkomaty z sensorem spektrometrycznym to najbardziej profesjonalne  urządzenia pod względem wykrywania ilości alkoholu. Działają na podczerwień i mogą być wykorzystywane np. w sądach. Zdecydowanym minusem jest jednak alkomat cena – za produkt wysokiej jakości trzeba zapłacić minimum kilka tysięcy złotych.

Jak wybrać alkomat?

Wybór alkomatów na rynku jest dość szeroki, dlatego każdy kierowca może znaleźć coś dla siebie. Aby być zadowolonym z dokonanych zakupów, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych elementach. Istotny jest przede wszystkim wspomniany wcześniej typ alkomatu, ale również rodzaj sensoru oraz zakres pomiaru. W przypadku alkomatów, które dokonują pomiarów w sposób aktywny tzn. wymagający nabrania powietrza i wdmuchania go do alkomatu duże znaczenie ma również wielkość ustnika- im większa jest jego powierzchnia, tym większa będzie ilość analizowanej próbki, a co za tym idzie, dokładniejszy wynik. W przypadku alkomatów działających w sposób pasywny, zawartość alkoholu mierzona jest przez samo przyłożenie urządzenia do ust. Nie pozwala to jednak na dokładne zmierzenie zawartości promili.

Wybierając alkomat, trzeba również zwrócić uwagę na dostępną ilość pomiarów. Większość alkomatów zużywa się z czasem i konieczna jest wtedy ponowna kalibracja lub wymiana urządzenia na nowe. Kalibracja może zostać wykonana przez sklep, w którym oferowane są alkomaty. Zazwyczaj jest to jednak usługa płatna, która kosztuje około kilkudziesięciu złotych.

Ranking Alkomatów

Ceny alkomatów są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a kończą na nawet kilku tysiącach. Wybór alkomatu powinien być podporządkowany indywidualnym potrzebom – temu, jak często zamierzamy z niego korzystać oraz na jak dokładnych wynikach nam zależy. Z tego powodu przygotowaliśmy ranking kilku alkomatów, które w naszej opinii doskonale sprawdzą się w większości przypadków.

Promiler AL 8000 PLUS

PROMILER AL 8000 PLUS to nie tylko bardzo wysoka dokładność, ale także prawdziwie designerski kształt oraz różne kombinacje kolorów. Podobnie jak w przypadku większości alkomatów, kalibracja powinna być dokonywana po około 1000 pomiarów. Urządzenie samo przypomni o konieczności jej wykonania. Oprogramowanie pozwala na sprawdzenie ostatnich dziesięciu wyników, jak i czasu, który minął od ostatniego pomiaru. Do zasilenia Promiler AL8000 PLUS potrzeba dwóch baterii AAA.

Alkomat elektrochemiczny GTX

Alkomat elektrochemiczny GTX posiada niewielki rozmiar oraz proste wzornictwo. Urządzenie zostało wyposażone w najwyższej jakości sensor elektrochemiczny, który gwarantuje precyzyjne wyniki pomiarów. Alkomat wyświetla wyniki w zakresie od 0 do 4 promili. Jest on bardzo prosty w obsłudze. Co rok lub co 500 pomiarów powinno przeprowadzić się kalibrację urządzenia. W zestawie znajduje się instrukcja w języku polskim.

Xblitz SPIRIT

Xblitz SPIRIT to najlepsze połączenie wysokiej jakości wykonania oraz przystępnej ceny. Alkomat został estetycznie wykonany z wytrzymałych materiałów. Każdy model tej serii oferuje rok darmowej kalibracji! Urządzenie jest również bardzo proste w użytkowaniu. Wystarczy je włączyć, a po 40 sekundach dmuchnąć w ustnik. Wyświetlacz pokazuje ilość wykonanych już testów, a także czas nagrzewania sensora itd. W zestawie znajduje się pięć wymiennych ustników.

Xblitz ALControl PROFESSIONAL

Xblitz ALControl PROFESSIONAL to bardzo dobrze wykonane urządzenie, które zbiera pozytywne opinie wielu użytkowników. Alkomat został stworzony z najlepszych materiałów. Posiada platynowy sensor elektrochemiczny produkcji brytyjskiej, który jest gwarantem rzetelności testów. Xblitz ALControl PROFESSIONAL posiada przyjazny interfejs, a zestaw zawiera instrukcję, 5 ustników oraz etui. Kalibracja przez pierwsze 12 miesięcy jest darmowa!

AlcoFind PRO X-5 PLUS

AlcoFind PRO X-5 PLUS jest bardzo dobrze wykonanym alkomatem w stosunkowo niskiej cenie. Urządzenie gwarantuje wiarygodne pomiary. Cechuje się prostym wyglądem i niewielkim rozmiarem, dzięki czemu jest tak doceniany przez indywidualnych użytkowników. Ten model wyposażono także we wskaźnik kalibracji, pamięć do 10 ostatnich testów, a także licznik wykonanych pomiarów. Kalibracja powinna być przeprowadzana co rok lub co około 500 pomiarów.

AlcoForce EVO

AlcoForce EVO wyróżnia się na tle konkurencji przede wszystkim wykonaniem. W przeciwieństwie do innych modeli w tym zestawieniu, ten alkomat ma ustnik umieszczany od frontu, nie boku obudowy. Jest odporny na działanie papierosów, picia oraz jedzenia, dzięki czemu zawsze oferuje rzetelne wyniki. AlcoForce EVO posiada także bardzo estetyczny design. Urządzenie może także samo powiadomić o awarii lub konieczności przeprowadzenia kalibracji, która powinna być wykonywana co pół roku lub 600 pomiarów.

Wybierz alkomat dla siebie

Po prześledzeniu naszego artykułu oraz rankingu każdy kierowca powinien wiedzieć, jaki alkomat sprawdzi się najlepiej oraz gdzie kupić dobry alkomat. Polecane i najlepsze alkomaty wcale nie muszą być tymi najdroższymi. Produkty w przystępnych cenach, które charakteryzują pozytywne opinie użytkowników kupisz w sklepie z alkomatami.

Jeśli nadal nie wiesz, który alkomat wybrać, warto zgłosić się po pomoc do specjalistów z naszej infolinii. Osoby na co dzień zajmujące się sprzedażą alkomatów będą w stanie doradzić odpowiedni sprzęt do potrzeb klienta

redakcja