Jaki alkomat kupić aby był dobry i niezawodny – sprawdź opinie i ceny

Udostępnij na:

Wszyscy kierowcy wiedzą, że jazda pod wpływem alkoholu jest surowo zabroniona. Zdarza się jednak, że nawet po upływie nocy lub połowy kolejnego dnia, kiedy nie są już odczuwalne żadne skutki spożywania trunków wysokoprocentowych, w naszej krwi wciąż znajduje się pewna ilość promili. Świadomość tego jest bardzo ważna, ponieważ ewentualne złamanie przepisów w tej kwestii może wiązać się z wysokimi mandatami lub nawet stratą prawa jazdy. Z tego powodu warto zastanowić się, jakie są najlepsze alkomaty i dokonać zakupu.

Rodzaje alkomatów

Ogólny sposób funkcjonowanie alkomatów jest dość oczywisty- wdmuchujemy powietrze do ustnika, który następnie pokazuje jego stężenie. Wydawać by się więc mogło, że wybór nie powinien być skomplikowany. Istnieje jednak różnica pomiędzy trzema rodzajami dostępnych alkomatów.

Alkomat z sensorem półprzewodnikowym

Najtańsze alkomaty z sensorem półprzewodnikowym można otrzymać za nawet tak niską cenę, jak 50 złotych. Nie są jednak urządzeniami najwyższej jakości. Problem polega przede wszystkim na tym, że otrzymywane z pomiarów wyniki mogą być bardzo łatwo manipulowane- np. poprzez zjedzenie tabletki lub wypalenie papierosa.

Alkomat z sensorem elektrochemicznym

Alkomaty z sensorem elektrochemicznym są najpowszechniej stosowanymi urządzeniami tego typu. Wykorzystywane są przede wszystkim przez służby mundurowe i można się z nimi spotkać przy rutynowej kontroli. Jednym z najpopularniejszych modeli jest alkomat iBlow, który nie wymaga popularnego dmuchnięcia, aby dokonać pomiaru. Alkomat potrafi przeprowadzić test na obecność alkoholu osobom wzbraniającym się od jego wykonania oraz płynom znajdującym się np. w szklance czy plastikowym kubku. Zaprojektowane w całości w Polsce urządzenie może przebadać ponad pół tysiąca osób w godzinę, co idealnie sprawdzi się przy imprezach masowych. Wynik uzyskiwany jest poprzez połączenie substancji chemicznych znajdujących się w alkomacie, wraz z alkoholem wydychanym przez badanego. Trzeba zaznaczyć, że wynik pomiarów na tym urządzeniu jest niemal w 100% dokładny. Ceny wahają się od około 100 złotych, do nawet kilku tysięcy.

Alkomat z sensorem spektrometrycznym

Alkomaty z sensorem spektrometrycznym to najbardziej profesjonalne  urządzenia pod względem wykrywania ilości alkoholu. Działają na podczerwień i mogą być wykorzystywane np. w sądach. Zdecydowanym minusem jest jednak alkomat cena – za produkt wysokiej jakości trzeba zapłacić minimum kilka tysięcy złotych.

Jak wybrać alkomat?

Wybór alkomatów na rynku jest dość szeroki, dlatego każdy kierowca może znaleźć coś dla siebie. Aby być zadowolonym z dokonanych zakupów, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych elementach. Istotny jest przede wszystkim wspomniany wcześniej typ alkomatu, ale również rodzaj sensoru oraz zakres pomiaru. W przypadku alkomatów, które dokonują pomiarów w sposób aktywny tzn. wymagający nabrania powietrza i wdmuchania go do alkomatu duże znaczenie ma również wielkość ustnika- im większa jest jego powierzchnia, tym większa będzie ilość analizowanej próbki, a co za tym idzie, dokładniejszy wynik. W przypadku alkomatów działających w sposób pasywny, zawartość alkoholu mierzona jest przez samo przyłożenie urządzenia do ust. Nie pozwala to jednak na dokładne zmierzenie zawartości promili.

Wybierając alkomat, trzeba również zwrócić uwagę na dostępną ilość pomiarów. Większość alkomatów zużywa się z czasem i konieczna jest wtedy ponowna kalibracja lub wymiana urządzenia na nowe. Kalibracja może zostać wykonana przez sklep, w którym oferowane są alkomaty. Zazwyczaj jest to jednak usługa płatna, która kosztuje około kilkudziesięciu złotych.

Ranking Alkomatów

Ceny alkomatów są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a kończą na nawet kilku tysiącach. Wybór alkomatu powinien być podporządkowany indywidualnym potrzebom – temu, jak często zamierzamy z niego korzystać oraz na jak dokładnych wynikach nam zależy. Z tego powodu przygotowaliśmy ranking kilku alkomatów, które w naszej opinii doskonale sprawdzą się w większości przypadków.

Pierwszym alkomatem na naszej liście jest Clatronic AT 3605. Jedna z najlepszych ekonomicznych opcji. Jest szybki w obsłudze i pokazuje dość dokładny wynik. Poza podstawowymi funkcjami oferuje dostęp do budzika.

Nieco droższą jednak wciąż bardzo korzystną opcją jest XBLITZ AlControl mini. Główną cechą, która odpowiada za wyjątkową dokładność, jest platynowy sensor. Dodatkowo bardzo umiejętnie przygotowany wyświetlacz pomaga w odczytywaniu pomiarów.

Elektrochemiczny alkomat ALCOFIND AF-35 to jedno z najlepszych urządzeń w rozsądnej cenie. Dzięki bardzo dokładnemu policyjnemu sensorowi pozwala na błyskawiczne uzyskiwanie wyników. Dużą zaletą jest również jego rozmiar oraz wygląd- można przechowywać go jak telefon.

AlcoSense Excel to już nieco droższa opcja. Wyróżnia ją jednak dokonywanie bardzo dokładnych pomiarów oraz funkcja kompensacji temperatury. Brytyjscy producenci utrzymują, że zastosowane przez nich sensory są niemal identyczne, jak te stosowane przez służby mundurowe. Interesującą opcją jest także możliwość ustawienia powiadomienia o przekroczeniu ilości limitu alkoholu w powietrzu w zależności od kraju.

PROMILER AL 8000 GRAFIT to nie tylko bardzo wysoka dokładność, ale także prawdziwie designerski kształt oraz różne kombinacje kolorów. Podobnie jak w przypadku większości alkomatów, kalibracja powinna być dokonywana po około 1000 pomiarów.

Wybierz alkomat dla siebie

Po prześledzeniu naszego artykułu oraz rankingu każdy kierowca powinien wiedzieć, jaki alkomat sprawdzi się najlepiej oraz gdzie kupić dobry alkomat. Polecane i najlepsze alkomaty wcale nie muszą być tymi najdroższymi. Produkty w przystępnych cenach, które charakteryzują pozytywne opinie użytkowników kupisz w sklepie z alkomatami.

Jeśli nadal nie wiesz, który alkomat wybrać, warto zgłosić się po pomoc do specjalistów z naszej infolinii. Osoby na co dzień zajmujące się sprzedażą alkomatów będą w stanie doradzić odpowiedni sprzęt do potrzeb klienta.

  Redakcja
Udostępnij na: